اجتماعی

شناسایی ۴۱۷۹ بیمار سمنانی جدید در پویش ملی غربالگری دیابت و پرفشاری خون

گیلونا/سمنان رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان از شناسایی چهار هزار و ۱۷۹ بیمار جدید در پویش ملی سلامت در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان خبر داد.

دکتر کامران قدس ۲۷ دی با اعلام این خبر اظهار کرد: از آغاز پویش ملی سلامت با غربالگری دیابت و فشار خون در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان ۱۸۱هزار و ۲۲۹ نفر از جمعیت تحت پوشش این دانشگاه تا امروز در «پویش ملی سلامت» در زمینه بیماری های پرفشاری خون و دیابت، غربالگری شدند.

وی خاطرنشان کرد: پویش ملی غربالگری دیابت و پرفشاری خون از ۲۰آبان آغاز شد و همچنان ادامه دارد که هدفگذاری این پویش غربالگری ۷۰ درصد افراد بالای ۱۸ سال سن در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم‌ پزشکی استان سمنان است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان افزود: ۲ هزار و ۴۲۷ نفر با احتمال ابتلا به پرفشاری خون و هزار و ۷۵۲ نفر با احتمال دیابت در شهرستان های تحت پوشش این دانشگاه شناسایی شدند.

دکتر قدس با اشاره اینکه ۴۸۰ هزار نفر جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان را تشکیل می‌دهد که غربالگری افراد بالای ۱۸ سال شامل ۳۳۰ هزار نفر هدفگذاری شده است، گفت: افراد برای بررسی سلامت خود در قالب پویش غربالگری بیماری‌های دیابت و فشارخون می‌توانند به مراکز و خانه‌های بهداشت در نقاط مختلف تحت پوشش دانشگاه علوم‌پزشکی استان سمنان مراجعه کنند.

وی یادآوری کرد: منظور از «احتمال دیابت» قند خون ۱۲۶ به بالا و منظور از «احتمال پرفشاری خون»، عدد ۱۴۰ روی ۹۰ میلیمتر جیوه (۱۴ روی ۹) به بالا است.

انتهای پیام

تیم خبری مقالات اجتماعی

پژوهشگر اجتماعی با نگاهی منطقی و نوآورانه. ارائه دیدگاه‌های تازه درباره تفاوت‌های فرهنگی و مسائل اجتماعی.