اجتماعی

واکنش شورایی‌ها به عزل شفاهی مدیران محلات پایتخت/لزوم ارائه مستندات به شورای شهر

چهار نفر از اعضای شورای شهر تهران نسبت به عزل و نصب مدیران محلات واکنش نشان داده و تأکید کردند که شهرداری تهران هر چه زودتر دلایل برکناری مدیران محلات، مستندات و دستورالعمل‌ها را به شورای شهر اعلام کند.

به گزارش گیلونا، ناصر امانی صبح امروز در جلسه شورای شهر تهران در تذکر پیش از دستور خود با بیان اینکه شاهد ادامه نقض نظام نامه مدیریت محله از سوی شهرداری تهران هستیم به گونه‌ای که برخی مدیران محلات را با ابلاغ شفاهی عزل کردند و به آنها گفته‌اند که از فردا نیایید، گفت: این در حالیست که در اساسنامه مدیریت محلات نحوه عزل و نصب مشخص شده است و تصور کنید که ۳۵۴ محله داریم و اگر از هر محله دو نفر را عزل کرده باشند، حدود ۷۰۰ نفر برکنار شدند.

نرگس معدنی پور نیز در تذکر پیش از دستور خود با بیان اینکه شاهد هستیم که مدیران محلات در برخی محله‌ها بدون اعلام قبلی و شفاها عزل شدند، گفت: این در حالیست که معاونین فرهنگی مناطق نیز از دلایل برکناری این افراد مطلع نیستند.

وی افزود: درست است که ستاد مشارکت محله هنوز تشکیل نشده؛ اما کمیسیون فرهنگی می‌تواند دستورالعمل‌ها را بررسی کند که از شهرداری می‌خواهیم که هر چه زودتر دلایل برکناری مدیران محلات، مستندات و دستورالعمل‌ها را به کمیسیون فرهنگی اعلام کنند.

سوده نجفی دیگر عضو شورای شهر تهران هم در واکنش به عزل مدیران محلات تهران گفت: ستاد مدیریت محله در خصوص ریاست به جمع بندی نرسیده است اما هفت نفر از اعضای شورای شهر پیشنهاد دادیم که آقای چمران ریاست ستاد را بر عهده بگیرد و امیدواریم مهدی چمران این پیشنهاد را بپذیرد تا مشکلات حل و فصل شود.

در ادامه همچنین زهره شمس احسان رئیس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر لزوم حفظ سرمایه­‌های اجتماعی فعال و با سابقه سرای محلات تصریح کرد: با توجه به تجربه ۱۴ ساله مدیریت شهری در رویکردهای محله محوری و شهروند مداری، اجرای مصوبه شورای اسلامی شهر تهران با عنوان “ساماندهی مشارکت‌های اجتماعی در محلات شهر تهران” از سال ۱۳۸۸ شروع شده است.

وی اضافه کرد: با تصویب مصوبه “نظامنامه مشارکت محله ای شهروندان در مدیریت شهری” که در دوره ششم تثبیت شده است انتظار می رود که از اقدامات سلیقه‌ای بدون در نظر گرفتن پشتوانه و سرمایه اجتماعی کسب شده در طول این دوره ۱۴ ساله به بهانه واهی اجرای مصوبه اخیر شورا، جلوگیری شود؛ چرا که بر اساس گزارش‌های موجود، پایان همکاری ناگهانی با برخی مدیران بدون طی مراحل حقوقی و قانونی از طرف ستاد مشارکت‌های محله­‌ای برخی مناطق در حال انجام است.

عضو شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: شهرداری تهران باید وفق ماده سوم و چهارم مصوبه “نظامنامه مشارکت محله ای شهروندان در مدیریت شهری” بر لزوم جلوگیری از اقدامات سلیقه‌ای تا تعیین تکلیف دستورالعمل های اجرایی مربوطه اقدام کند و بر اساس مفاد تبصره هشتم بند ۴-۲ مصوبه شورا، شرایط و چگونگی انتخاب، عزل، وظایف، اختیارات و مدت زمان مدیریت مدیران محله طبق دستورالعملی است که توسط شهرداری تهران تهیه و به تصویب ستاد هماهنگی محله ای شورای اسلامی شهر تهران برسد، لذا اقدامات به این‌گونه معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری باید بعد از تایید تصویب این دستورالعمل‌ها باشد. 

وی خاطرنشان کرد: اینگونه اقدامات باعث تخریب سرمایه اجتماعی مدیریت شهری بوده و باعث از بین رفتن انگیزه نیروهای باسابقه و فعال در اجرای برنامه های مرتبط با مشارکت شهروندان در سرای محلات می شود و ضرورت دارد گزارش مستمر از نحوه عملیاتی کردن مصوبه شورای ششم با حفظ دستاوردهای اجرای مصوبه قبلی شورا از سال ۱۳۸۸ تاکنون ارائه شود و خارج از چارچوب مقررات مذکور اقدامی صورت نپذیرد.

انتهای پیام