استان ها

آشنایی با علائم هشداردهنده کمبود کلسیم در بدن

به گزارش گیلونا؛ ما معمولاً فوتبال را با این نقش می گیریم سلامتی ما استخوان ها را می شناسیم، اما این ماده معدنی ضروری عملکردهای دیگری نیز دارد، از جمله تثبیت فشار خون، تنظیم ترشح هورمون و هدایت صحیح سیگنال های عصبی. بنابراین کمبود کلسیم می تواند علائم مختلفی داشته باشد. در ادامه به برخی از این علائم اشاره شده است.

خشکی پوست

هیپوکلسمی یا کمبود کلسیم نیز ممکن است روی پوست مشاهده شود. کمبود کلسیم چرم خشک و خشک می شود و با خلقت ارتباط نزدیک دارد مشکلات پوستی از جمله اگزما و پسوریازیس دارد.

خستگی

کمبود کلسیم می تواند بر سلامت کلی بدن تأثیر بگذارد. بنابراین اگر احساس خستگی مفرط، بی حالی، کمبود می کنید قدرت یا دائماً احساس ضعف می کنید، ممکن است کمبود کلسیم یکی از دلایل آن باشد.

افسردگی

کلسیم برای تنظیم خلق و خو نیز ضروری است. این ماده معدنی یک آرام بخش طبیعی است که اثرات آرام بخشی دارد. هرچه کلسیم کمتری مصرف کنید، بیشتر می توانید افسردگی و تحریک پذیری بیشتری را تجربه کنید.

بیخوابی

در طول خواب، سطح کلسیم در بدن افزایش و کاهش می یابد و سطوح بالاتری از این افزایش و کاهش در هنگام خواب عمیق رخ می دهد. اگر کمبود کلسیم دارید، احتمالاً شب ها به اندازه کافی نمی خوابید. این مشکل به نقش کلسیم در تولید ملاتونین (هورمونی که به ما کمک می کند به خواب برویم) مربوط می شود.

پارستزی یا خواب آلودگی در اندام ها

پارستزی شامل علائم عصبی مرتبط با کمبود شدید کلسیم است. این شرایط ممکن است با گزگز و بی حسی در اطراف دهان یا انگشتان دست و پا، لرزش عضلات، اختلالات لمسی، از دست دادن حافظه و توهم همراه باشد.

مریض شدن مکرر

کلسیم نقش مهمی در نگهداری دارد سیستم امنیتی سالم است. کمبود کلسیم مقاومت بدن را در برابر حملات بیماری زا کاهش می دهد و باعث می شود بیشتر از سرماخوردگی، سرفه و عطسه رنج ببرید.

ناخن های شکننده

ناخن ها نیز مانند استخوان ها برای حفظ یکپارچگی خود به مقدار مشخصی کلسیم نیاز دارند. بنابراین در شرایط کمبود کلسیم، ناخن ها در ساده ترین فعالیت های روزانه خشک، ضعیف و مستعد پوسته شدن و شکستن می شوند.

مشکل در بلع

ممکن است عجیب به نظر برسد، اما کمبود کلسیم می تواند منجر به دیسفاژی یا مشکل در بلع شود. دیسفاژی – احساس سفتی در گلو – ناشی از انقباض ضعیف عضلات این ناحیه – در موارد شدید می تواند منجر به اسپاسم حنجره شود که منجر به تغییرات غیرطبیعی در صدا می شود.

دندان درد

بیشتر کلسیم در استخوان ها و دندان ها ذخیره می شود. بنابراین، کمبود کلسیم ابتدا همه این مناطق را تحت تأثیر قرار می دهد. کمبود این عنصر حیاتی منجر به زردی و پوسیدگی دندان می شود خطر ابتلا به بیماری همچنین پریودنتال (نوعی بیماری لثه) را افزایش می دهد.

گرفتگی عضلات

اگر معمولاً در شب در ران ها، پاها، بازوها و زیر بغل گرفتگی دارید، این را نشانه اولیه کمبود کلسیم در نظر بگیرید. گرفتگی عضلانی می تواند با درد در حین حرکت همراه باشد و با گذشت زمان به اسپاسم در عضلات سراسر بدن تبدیل شود.

علائم کمبود کلسیم را بشناسید

درمان کمبود کلسیم

همه بزرگسالان باید تقریباً 1000 میلی گرم کلسیم در روز مصرف کنند. سبزیجات با برگ تیره، عمدتاً ماهی های روغنی از جمله سالمون، ساردین و ماهی تن و همچنین پنیر، شیر، سویا، بادام و دانه های کنجد مواد غذایی آنها سرشار از کلسیم هستند. همچنین باید برای کمک به جذب بهتر کلسیم مصرف شود ویتامین D موجود در زرده تخم مرغ، صدف، میگو، قارچ و غلات را افزایش دهید.