استان ها

آمادگی بخش‌های دولتی و خصوصی آذربایجان شرقی برای توسعه همکاری‌ها با کشورهای همسایه

آمادگی بخش دولتی و خصوصی آذربایجان شرقی برای توسعه همکاری با کشورهای همسایه

استاندار آذربایجان شرقی در دیدار با وزیر اقتصاد جمهوری ارمنستان با اشاره به رویکرد دولت سیزدهم برای گسترش همه جانبه روابط با همسایگان، آمادگی کامل دستگاه های دولتی و بخش خصوصی استان را برای توسعه همکاری ها اعلام کرد. بین دو کشور به ویژه در زمینه های اقتصادی و تجاری.

به گزارش خبرگزاری گیلونا در آذربایجان شرقی، عابدین خرم با تشریح برخی از توانمندی های صنعتی و تولیدی استان در حوزه های پتروشیمی، معدنی، کشاورزی، صنایع غذایی و مصالح ساختمانی، گفت: آذربایجان شرقی دارای 57 ناحیه و شهر صنعتی است. 6 شهر تخصصی و شهر سرمایه گذاری خارجی و منطقه آزاد آرس به مساحت 51 هزار هکتار آماده جذب سرمایه گذاری می باشد.

وی با اشاره به وجود زیرساخت های ارتباطی و صنعتی مناسب در منطقه آزاد ارس، پیشنهاد کرد بازارچه مرزی مشترک و شهر صنعتی به صورت دائمی در مرز دو کشور ایجاد شود.

خرم گفت: منطقه آزاد ارس دروازه ورود تولیدکنندگان ارمنی به بازار ایران و محور شمال به جنوب است و از سوی دیگر این کشور می تواند دروازه ورود ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کشورهای اروپای شرقی نیز باشد.

استاندار آذربایجان شرقی بر حل مشکلات گمرکی و حمل و نقل در مرز ایران و ارمنستان تاکید کرد و گفت: امیدواریم با نگرش مثبت دولتمردان و اراده جدی بخش خصوصی دو کشور بتوانیم در این زمینه موفق باشیم. توانسته شاهد تاثیرات مثبت این سفر میدانی باشد.

واهان کاروپیان وزیر اقتصاد جمهوری ارمنستان در این دیدار سفر هیات اقتصادی و تجاری آذربایجان شرقی به این کشور را مفید و موثر دانست و از تمایل برای ایجاد شهر صنعتی مشترک در مرز خبر داد. با دو کشور گفت: در حال برنامه ریزی برای ایجاد بندر خشک هستیم. در ارمنستان هستیم که می تواند قطب صادرات و ترانزیتی کشورهای منطقه باشد.

وی همچنین از تمایل سرمایه گذاران ارمنی برای ایجاد واحدهای تولیدی در منطقه آزاد ارس خبر داد و پیشنهاد تشکیل هیاتی با حضور مسئولان دو طرف را برای تسهیل این امر و امکان صادرات محصولات ارمنستانی به بازار ایران را پیشنهاد کرد.

وی افزود: هدف ما این است که سطح مبادلات تجاری دو کشور را به یک میلیارد دلار برسانیم و اراده قوی برای تحقق این امر داریم.

در این دیدار که معاونان وزیر اقتصاد جمهوری ارمنستان نیز حضور داشتند، موضوعات مربوط به توسعه روابط این کشور با استان آذربایجان شرقی از جمله گمرک، صادرات و واردات و حمل و نقل و ترانزیت مورد بررسی قرار گرفت.

انتهای پیام

آیا این خبر مفید بود؟

بر اساس نتیجه 0 رای به نفع e 0 رای مخالف