استان ها

تقدیم ۴۲ لایحه از سوی دولت به مجلس

معاون پارلمانی رئیس جمهور گفت: 42 لایحه به شورای اسلامی ارائه شده و رهبر انقلاب نیز بارها اعلام کرده اند که این لایحه بر طرح اولویت دارد. سعی کردیم لایحه را به موقع به مجلس برسانیم تا نیازی به طرح نباشد.

42 لایحه تقدیم شورای اسلامی شد/ فردا رئیس جمهور به کرمان می رود

گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا، سید محمد حسینی روز چهارشنبه در نشست با خبرنگاران افزود: دو جلسه مشترک با شورای اسلامی شهر برگزار کرده ایم و روز یکشنبه با حضور همه اعضای دولت اعم از وزرا و معاونان رئیس جمهور، کمیته ریاست جمهوری و روسای کمیسیون ها و این جلسه در آستانه سالگرد دولت برگزار می شود.

حسینی بیان کرد: در خصوص عملکرد یک ساله دولت اگر مردم ذره ای از حقوق صاحبان سهام داشته باشند می دانند که دولت شبانه روز کار کرده و وجود ضعف ها و ایرادات امری طبیعی است، اما چند هفته است که برخی افراد دچار مشکل شده اند. سعی در بیان این مطالب می توان از روش ها و ترفندهای پرسشگری در رسانه ها استفاده کرد تا حقایق آن طور که باید مطرح نشود.

وی با بیان اینکه فردا به عنوان سی و یکمین سفر استانی به کرمان سفر استانی خواهیم داشت، افزود: ارتباط این سفر به معاونت پارلمانی این است که در هر استان با نمایندگان آن استان جلسه ای خواهیم داشت و بحث ها باز می شود و ما به مجلس می رویم و به نظرات نمایندگان مجلس در هر استان توجه می کنیم. قبل از سفر به استانی با معاون اجرایی رئیس جمهور و نماینده مجلس آن استان جلسه ای داریم و مسائل مهم هر استان را بررسی می کنیم و هیچ نماینده ای نمی تواند ادعا کند که در چنین جلسه ای شرکت نکرده است.

حسینی تصریح کرد: این رکوردی است که سابقه نداشته و هیچ دولتی در طول یک سال ایران را طی نکرده است. همچنین مجامع استانی را تشکیل دادیم و با حضور رئیس جمهور با تمامی 31 استان و نمایندگان آنها جلسه ای برگزار کردیم. امکان حضور همه نمایندگان وجود داشت و افراد انگشت شماری بودند که شاید از این فرصت استفاده نکردند.

معاون پارلمانی رئیس جمهور گفت: هفته گذشته جلسه ای چهار ساعته برگزار شد و رئیس جمهور به صحبت های صحصدر گوش داد. در این مدت وزرایی را فعال کرده ایم که باید هر هفته با نمایندگان دیدار کنند.

حسینی با بیان اینکه 5 هزار و 567 جلسه انفرادی بین وزرا و نمایندگان مجلس برگزار شده که 822 جلسه در خود مجلس بوده است، تاکید کرد: این جلسات قابل مقایسه با گذشته نیست. وزرا 152 جلسه با معاونین مجامع استانی، 239 جلسه با کمیسیون ها و 64 جلسه با فراکسیون ها داشتند.

وی افزود: یکی دیگر از اقدامات ما ایجاد هماهنگی با معاونت های پارلمانی وزارتخانه ها بود و در این 12 ماه 15 جلسه داشتیم که یکی با رئیس مجلس و دیگری با رئیس قوه قضائیه بود. با مدیران کل مجلس هم جلسه داشتیم و حرف و دردشان را شنیدیم.

معاون پارلمانی رئیس جمهور یکی از اقدامات معاونین پارلمانی رئیس جمهور را بررسی سؤالات نمایندگان دانست و گفت: تاکنون 2365 سؤال از وزرا مطرح شده و ارتباط برقرار شده است. که بالغ بر 900 سوال از کار افتاده است. نمایندگان مجلس تلاش می کنند تعداد سوالات را کاهش دهند.

حسینی ادامه می دهد: در سال اول دولت دوازدهم 41 سوال به صحن ارائه شد که 7 سوال آن رای صادر شد و کارت زرد دریافت نکردند. در دولت سیزدهم 13 سوال به صحن کشیده شد و در سه مورد مجلس قانع نشد، سوال آخر برای ما خیلی عجیب بود.

وی تاکید کرد: ما اصرار داریم که نمایندگان مجلس در مجلس حضور داشته باشند، هرچند در بسیاری از موارد خود مجلس مانع ایجاد می کند. در دولت گذشته نمایندگان مجلس 465 بار و در این دوره 1077 بار حضور داشتند. همه این کارها در خدمت نشان دادن اهمیت موضوع است.

معاون پارلمانی رئیس جمهور تصریح کرد: در دولت دوازدهم چهار وزیر در سال اول استیضاح شدند و در مجلس مورد تحقیق و تفحص قرار گرفتند، اما در یک مورد استیضاح دریافت کردیم و در دادگاه مطرح نشد و در نهایت دولت سیزدهم داشت. بدون استیضاح در سال اول

حسینی افزود: خوشبختانه نمایندگان از اقدامات رئیس جمهور، وزارت نفت، تیم مذاکره کننده برجام، حذف امضاهای طلایی و اقدامات هلال احمر قدردانی کردند. 260 نماینده نیز از تعامل و همکاری موجود قدردانی کردند.

وی گفت: به عنوان نماینده پارلمانی ریاست جمهوری 55 سفر به استان ها داشتیم و در روزهای پنج شنبه و جمعه از شهرهای مختلف هر استان بازدید کردیم که به دعوت نمایندگان انجام شد.

معاون پارلمانی رئیس جمهور گفت: 42 لایحه تقدیم مجلس شده و رهبر انقلاب نیز بارها اعلام کرده اند که این لایحه بر طرح اولویت دارد. ما سعی کردیم لایحه را در موعد مقرر به مجلس برسانیم تا نیازی به طرح نباشد یا در مواردی که طرح های متعدد وجود داشت، آنها را تلفیق کرده و به صورت یک لایحه ارائه می کردیم. به عنوان مثال امروز طرح تشکیلاتی نظام داوری را در کمیسیون دولت بررسی کردیم. دو طرح در مجلس ارائه شد و گفتیم لوایح باید ادغام شود.

حسینی با بیان اینکه 42 درصد از لوایح ارائه شده مربوط به مسائل اقتصادی بوده و با برخی برنامه های دولت نیز موافق هستیم، افزود: با 10 طرح مجلس موافقیم. مثلاً طرح افزایش تولید مسکن و تسهیل در صدور پروانه کسب و انتقال آب به سیستان و بلوچستان را داشتیم که این موارد در گذشته بیش از لایحه تصویب شده است.

وی گفت: در نهایت انتظار داریم نمایندگان از ما حمایت کنند نه اینکه دائما نقاط ضعف را مطرح کنند بلکه نقاط قوت را به مردم بگویند.

انتهای پیام/