استان ها

قشم الگویی شاخص از همزیستی میان مذاهب است

به گزارش گیلونا کیش: سعید محمد در دیدار با علمای شیعه و سنی در جزیره قشم گفت: قشم مصداق بارز همزیستی مذاهب است و امروز به الگوی کشور تبدیل شده است.

وی ادامه داد: ائتلاف مذاهبی که امام راحل به دنبال آن بودند در قشم به خوبی برقرار شد و در حالی که دشمن از اختلافات بین اهل سنت و شیعه سوء استفاده می کند، این همزیستی نقشه دشمن را خنثی کرده است.

مشاور رئیس جمهور افزود: برای تکمیل پل خلیج فارس در قشم در استان هرمزگان 280 میلیون یورو اعتبار نیاز است که توسط پیمانکار ایرانی از طریق پالایش نفت ساخته می شود.

سعید محمد افزود: علاوه بر این در راستای تحقق رویای مردم جزیره مبنی بر استفاده از آب شرب، از ظرفیت آب شیرین کن های موجود و پرداخت مابه التفاوت توسط دولت استفاده می شود و خط لوله تعمیر و طرح توزیع انجام می شود. آب توسط سازمان منطقه آزاد قشم اجرا می شود.

وی از تقویت و توسعه بخش بانکی در قشم خبر داد و گفت: این صنعت گرانبها و ارزشمند خلیج فارس با محدودیت هایی مواجه است که با قول مساعد رئیس جمهور مشکلات توسعه آن مرتفع خواهد شد.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ادامه داد: سهامداران طرح بانکی قشم شرایط مناسبی برای اقدام ندارند و برای توسعه این بخش نیاز به ایجاد زیرساخت های گردشگری و هتلداری در منطقه سلخ است.

سعید محمد گفت: با انتقال بخشی از سهمیه کشتیرانی جمهوری اسلامی به مناطق آزاد و افزایش سهمیه های این منطقه به بیش از 50 درصد، این بخش ها تکمیل و این صنعت نیز رونق خواهد گرفت.

وی تاکید کرد: در مرحله اول 280 کشتی ایرانی که در فجیره سوخت گیری می کنند در ایران سوخت گیری می کنند که این امر موجب توسعه جهانی غرب قشم به ویژه رونق اقتصادی، اشتغال و تبادل ارز خواهد شد.

مشاور رئیس جمهور در خصوص نگرانی های تردد خودروها در کیش و قشم نیز گفت: با توجه به ممنوعیت واردات خودرو به کشور نواقصی وجود دارد که با تزریق 2300 خودروی خارجی و با حمایت و تصمیم دولت این خودروهای وارداتی قابل رفع است. مصادره خواهد شد.» ناوگان حمل و نقل عمومی در این جزایر توسط دولت افزایش یافته است.

سعید محمد همچنین تاکید کرد: حذف مالیات بر ارزش افزوده، عایدی سرمایه و حقوق و دستمزد در مناطق آزاد در دستور کار دولت قرار دارد و درصدد رفع آن هستیم.

وی ادامه داد: برای جلوگیری از فرار سرمایه باید به قانونی که در خصوص معافیت مالیاتی 20 ساله در مناطق آزاد تصویب شد پایبند باشیم.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: دولت و مدیریت مناطق آزاد باید زیر نظر مدیرعامل سازمان مناطق آزاد باشد و سایر فعالیت ها خلاف قانون است. رئیس جمهور نیز بر این مشکل تاکید می کند.» آزاد و ویژه قشم نیز در جلسه شورای عالی حل و فصل می شود.

وی ادامه داد: منطقه ویژه اقتصادی قشم به منطقه آزاد الحاق می شود این ادغام به طور قطع مشکل دوگانگی مدیریتی قشم را حل می کند.

مشاور رئیس جمهور با تاکید بر انتصاب و بکارگیری مدیران همسو با دولت خاطرنشان کرد: مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم طی هفته آینده مدیرانی را که همسو با اندیشه های انقلابی نیستند تغییر می دهد.

بر اساس این گزارش افشار فتح الهی رئیس سازمان منطقه آزاد قشم نیز در این نشست گفت: خوشبختانه در جزیره قشم شاهد الگوی مناسبی از همزیستی و وحدت ادیان مختلف در سایه وحدت هستیم. نمایشگاه علمای جزیره و ائمه جمعه».

در ادامه امام جمعه شهرستان قشم در این دیدار اظهار داشت: اتحاد و برادری رمز پیشرفت استان و شهرستان است.

حجت الاسلام غلامرضا حاجبی افزود: بکارگیری نیروهای متخصص جوان و متعهد ساکن منطقه موجب استحکام پایه های وحدت می شود و استفاده از نیروهای بومی در کنار سایر توانمندی های جزیره قشم باعث آبادانی این جزیره می شود.

در ادامه این برنامه امام جمعه اهل سنت قشم نیز اظهار داشت: در توسعه باید به همه جوانب پرداخت; توسعه باید همزمان در فرهنگ، جامعه، اقتصاد، علم، هنر و کار اتفاق بیفتد.

شیخ عبدالرحیم خطیبی استفاده از نیروی انسانی را یکی از پایه های توسعه دانست و ادامه داد: نیروهای متعهد بومی سرزمین را می شناسند و دلسوزانه برای توسعه و آبادانی آن تلاش می کنند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: همه مواهب خداوند باید در جهت رفاه و امنیت اقتصادی استفاده شود. وی افزود: امنیت اقتصادی شرایط مناسبی را برای سرمایه گذاری و رونق در منطقه ایجاد می کند.

یکی از اعضای شورای فتوای اهل سنت جنوب کشور نیز در بخشی دیگر از این جلسه گفت: با ایجاد ثبات در قانون مدیریت مناطق آزاد باید ریسک سرمایه گذاری در مناطق آزاد به ویژه جزیره قشم کاهش یابد. کاهش. “

شیخ محمدعلی امینی در دیدار دبیر شورای عالی مناطق آزاد با علمای شیعه و سنی جزیره قشم، افزود: تصمیمات و قوانین یک شبه موجب شگفتی تجار، تجار و سرمایه گذاران در مناطق آزاد شد.

گفتنی است دیدار علمای شیعه و اهل سنت جزیره قشم با سعید محمد مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با حضور افشار فتح الهی رئیس سازمان منطقه آزاد قشم برگزار شد. و جمعی از مسئولان اجرایی این شب در مسجد النبی برگزار شد.

48