استان ها

قیمت رب گوجه فرنگی در انتظار کاهش!

به گزارش گیلونا از اصفهان، نوسان قیمت محصولات صنایع غذایی معضلی است که همه اقشار جامعه را نگران کرده و به طور مستقیم زندگی مردم را تحت تاثیر قرار می دهد: این رب گوجه فرنگی است که اخیرا گمانه زنی هایی برای کاهش قیمت آن مطرح شده است.

عوامل مختلفی مانند قیمت گوجه فرنگی، هزینه های فرآیند تولید، بسته بندی و حمل و نقل و قیمت بسته بندی از عوامل اصلی تعیین کننده قیمت این محصول غذایی هستند. با کاهش قیمت گوجه فرنگی به عنوان ماده اولیه این محصول، پیش بینی کاهش قیمت کنسانتره گوجه فرنگی قوت گرفت. مسئولان و فعالان صنایع غذایی نظرات متفاوتی در این باره ابراز کرده اند.

کنترل و نظارت کافی برای کاهش قیمت ها

محمدصادق ریاحی، نایب رئیس اتحادیه میادین میوه و تره بار اصفهان از کاهش قیمت گوجه فرنگی در دو هفته اخیر خبر داد و گفت: کاهش قیمت میوه تابستانی بستگی به آب و هوا دارد، اگر بخواهیم شاهد باشیم. باز هم سیل حتما دوباره با مشکل مواجه می شویم اما اگر روال عادی باشد قیمت گوجه فرنگی تغییر نمی کند.

وی افزود: با کاهش قیمت گوجه فرنگی، قیمت کنسانتره گوجه فرنگی نیز باید کاهش یابد با کاهش قیمت گوجه فرنگی، کارخانه های گوجه فرنگی باید در قیمت های خود تجدید نظر کنند، اما متأسفانه این گونه رفتار نمی کنند و گاهی اوقات منجر به کاهش قیمت گوجه فرنگی می شود. افزایش قیمت گوجه فرنگی، هزینه نیروی کار، مواد اولیه مانند شیشه ماکارونی و … تاکید کنید.

نایب رئیس اتحادیه میادین میوه و تره بار اصفهان گفت: کارخانجات کنسانتره گوجه فرنگی زمانی گوجه فرنگی را از بازار خریداری می کنند که قیمت این محصول در کمترین میزان در بازار باشد، اما قطعا با کاهش قیمت گوجه فرنگی، قیمت آن افزایش می یابد. سس گوجه فرنگی کنسانتره گوجه فرنگی نیز باید ارزان باشد، اما متاسفانه کنترل و نظارت کافی روی این موضوع وجود ندارد.

وی افزود: قیمت کنسانتره گوجه فرنگی باید محاسبه شود و با تحلیل قیمت های تولید این محصول، میانگین خرید گوجه فرنگی نیز لحاظ شود.

افزایش قیمت رب گوجه فرنگی به دلیل رشد تقاضا نیست

محمدرضا امین الرعایا، رئیس اتحادیه صنف فروشندگان مواد غذایی اصفهان نیز در رابطه با افزایش قیمت رب گوجه فرنگی گفت: قیمت فروش قوطی 800 گرمی رب گوجه فرنگی بین 35 تا 37 هزار تومان بود اما اکنون 44 هزار تومان به نظر می رسد جای کاهش دارد.

وی با بیان اینکه فکر نمی کنم قیمت مواد اولیه مورد نیاز برای تولید رب گوجه فرنگی تغییر کرده باشد، ادامه داد: این افزایش قیمت به دلیل افزایش تقاضا نیست، بلکه به دلیل افزایش دستمزد کارگران است. کاهش قیمت نیز به تصمیمات سازمان حمایت از مصرف کننده بستگی دارد.

46