استان ها

مرحوم آیت‌الله ناصری نسبت به مسائل جامعه بی‌تفاوت نبود

گیلونا / اصفهان تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه زمین و آسمان در مقابل ارزش معنوی عالم ربانی وزنی ندارد، گفت: مرحوم آیت الله ناصری اهل تن پوش و بی تفاوت نبودند، در حالی که اهل بیت(ع) در متن حوادث و وقایع بودند و حتی خود متون و عالم دین به گونه ای است که نمی تواند نسبت به مسائل مردم بی تفاوت باشد.

حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی در ویژه برنامه اربعین رحلت آیت الله محمدعلی ناصری (ره) که عصر امروز 22 مهرماه در گلستان شهدای اصفهان برگزار شد، با بیان اینکه خداوند زمین و استعداد را عنایت فرمود. رشد و کمال برای همه است و فرمود: پ) در روایتی آمده است که انسان مانند معادن طلا و نقره است، از این نظر زمینه رشد برای همه طبقات فراهم است و این انسان است که باید انتخاب کند که کدام راه را انتخاب کند. گرفتن

وی ادامه داد: معادن طلا و نقره نسبت به اندازه برخی افراد ناچیز است و در عین حال برخی مانند نمکدان عقیم و غیرمولد می شوند در حالی که استعداد کمال برای همه است و خداوند در سوره قلع می فرماید: ما بشریت را در بهترین تقویم آفریدیم». یعنی انسان را در بهترین تقویم آفریدیم «یا در آیه دیگر آمده است که» لقد کرمنا بنی آدم، به این معنا که فرزند آدم را گرامی داشتیم.« میدان خلافت الهی برای همه آفریده شد. و نه عده ای، برخی آن را به واقعیت تبدیل کرده اند و مصداق آیه «انی جائل فی الارض خلیفه» و برخی دیگر این سرمایه عظیم را هدر داده اند و مصداق آیه «اولیک کلانام بال هم ازل» هستند. .

تولیت آستان قدس رضوی افزود: پیامبر(ص) قرآن و کلام و سیره اهل بیت(ع) راهی را به ما نشان داده است که اگر بخواهیم در مسیر بندگی، بندگی و کمال حرکت کنیم، هدف همین است. از خلقت انسان چه باید بکنیم و چه باید بکنیم بیایید گام برداریم تا نمونه خلیفه الله شویم. همانطور که پرنده برای پرواز نیاز به دو بال دارد، انسان در مسیر رشد و کمال که علم و عمل است به دو بال نیاز دارد. انسان باید علم و معرفت دینی را هر چه بیشتر افزایش دهد و معرفت خدا شود، در روایت آمده است که اگر می خواهی عبادت شوی باید علم و معرفت پیدا کنی. در ثواب همه زیارت های قبور ائمه (ع) شرط «عرفه حقه» ذکر شده است، یعنی با علم به امام، زیارت امام حسین در صورتی که زیارت بر اساس باشد ثواب زیادی دارد. دانش .

حجت الاسلام مروی خاطرنشان کرد: آیت الله ناصری (ره) اهل علم و عمل بود و سال ها در نجف اشرف در محضر علمایی از جمله مرحوم سید جمال الدین گلپایگانی، آیت الله سید شاهرودی و شیخ محمد درس خوانده بود. کوفی و ​​دیگر علمای مکتب ائمه اطهار علیهم السلام فرمودند: این افراد قابل محاسبه نیستند، زمین و آسمان در برابر ارزش معنوی عالم ربوبی وزنی ندارند.

وی با بیان اینکه اصفهان مهد تمدن علمای بزرگ است، تصریح کرد: این شهر مهد تمدن علمای بزرگ است. وی تصریح کرد: با رفتن آیت الله ناصری (ره) نه تنها اصفهان بلکه جامعه شیعه لطمه خورده است، جای این علما به راحتی پر نمی شود و سنت است که با فوت یک عالم خسرانی ایجاد می شود. که قابل پر کردن مجدد نیست.

تولیت آستان قدس رضوی ادامه داد: توجه آیت الله ناصری (ره) به امام زمان (عج) و توجه به جامعه از ویژگی های دنیای واقعی محسوب می شود. فعالیت منبر، تدریس اخلاق، موعظه به مردم و فعالیت های اجتماعی از جمله ویژگی های او بود که سر در کفش نداشت و به مشکلات جامعه، تربیت طلاب، برپایی سمینارها و دانش آموزی فرزندان فاضل و مؤدب ادامه می داد. راه نورانی پدرشان و توجه مردم است. و ذکر واقعی آیت الله ناصری (ره) را به شخصیتی خاص تبدیل کرده است که چراغ خانه خاموش نمی شود. آیت الله جوادی آملی می فرمایند: «علمی که فرزند عالم و فاضل نداشته باشد حقیر است و فراموش می شود، اما عالمی که فرزندان آبرومند تربیت کند، فراموش نمی شود و مردم اصفهان نمی گذارند این چراغ خاموش شود. “

وی با بیان اینکه ذکر، تهجد، منبر، مدیریت مدرسه، تعامل و ارتباط با مردم و حساسیت های انقلابی در زندگی آیت الله ناصری (ره) مشهود بوده است، تاکید کرد: دیدارهای طولانی با رهبری (مدتله العالی) و حساسیت نسبت به رهبری انقلاب، مشکلات و آسیب های انقلاب از ویژگی های دوران است، مرحوم ناصری اهل توگا نبود و بی تفاوت است، زیرا یک عالم مکتب امام صادق (ع) نمی تواند نسبت به مسائل جامعه بی تفاوت باشد. در حالی که اهل بیت علیهم السلام در متن وقایع و وقایع بودند، اما خود آنها حوادث را خلق کردند و نصوص را خلق کردند. خلق کردند و حتی دنیای دینی هم به گونه ای است که نمی تواند نسبت به مشکلات مردم بی تفاوت بماند.

مروی افزود: وقتی حجاج بن یوسف قنبری که از محبان اهل بیت (ع) بود و از او خواست که از دین امام علی (ع) دست بردارد، گفت: من چیزی بهتر از این نمی دانم. دین علی «و جان خود را در این راه فدا کرد. در کشور ما نیز مانند هر کار انسانی دیگری مشکلات، مشکلات و آسیب هایی وجود دارد، اما در مجموع باید دید که تا حد امکان در مسیر آرمان های انسانی و عدالت حرکت می کند و اکثر مردم در قبال آن مسئولیت دارند.

وی تاکید کرد: جوانان ما جنگ و انقلاب را ندیده اند و بدی های فراوان دشمنان را نمی دانند، در حالی که امروز مرتجع ترین کشور دنیا که تا به حال انتخاباتی برگزار نکرده است، برای آزادی به مردم شبکه تلویزیونی راه اندازی کرده است. مردم ایران، به جوانان و نوجوانان ما در مقابل رسانه ها شما در این کشورها نشسته اید، در حالی که اساتید، فرهیختگان، روحانیون و اساتید ما باید پاسخگوی سوالات و مشکلات آنها باشند.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: سختی ها و مشکلات واقعی است و مردم از آن رنج می برند، اما در عین حال که نیاز به حل دارند و وجودشان قابل قبول نیست، نباید اصل انقلاب را دلسرد کرد. قسمت پر شیشه ای هم که ارزش دیدن دارد و با شهامت و ادبیات درست و منطقی بدون توهین و توهین و با زبان و ادبیات خوب صحبت کرد و با نسل جدید و جامعه منتقد و پروتستان روبرو شد.

انتهای پیام