استان ها

همزمانی سلطنت چارلز سوم با بدترین بحران اقتصادی ۴۰ سال اخیر بریتانیا

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری آنا، چارلز سوم، شاهزاده سابق ولز پس از مرگ مادر 96 ساله خود در روز پنجشنبه به پادشاهی رسید. شورای الحاق متشکل از اعضای خانواده سلطنتی، چند صد نفر از نمایندگان پارلمان، مقامات ارشد انگلستان و کشورهای مشترک المنافع، نخست وزیر جدید “لیز تراس”، شهردار لندن “صادق خان” و مقامات ارشد کلیسای انگلستان در پایان صبح روز شنبه 10 سپتامبر (19 سپتامبر) طی مراسمی رسمی که توسط پادشاه انگلستان ترتیب داده شد.

اقتصاد بریتانیا به افتخار مرگ ملکه الیزابت دوم رنگ ماتم به خود گرفت. فروشگاه های بزرگ بسته شدند، ساعات کار تغییر کرد. جلسات به تعویق افتاد.

با وجود تمام چالش ها، اقتصاد بریتانیا روز جمعه به خانواده سلطنتی ادای احترام کرد. کارکنان راه‌آهن و پست که چند هفته‌است در اعتراض به تورم بالای ده درصد در کشور که بالاترین نرخ تورم در کشورهای گروه ۲۰ است دست به اعتصاب زده‌اند، اعلام کرده‌اند که تا زمان برقراری اعتصاب متوقف می‌شوند. سفارش در کشور

بانک مرکزی انگلیس نیز نشست سیاست پولی خود را یک هفته به تعویق انداخت. در این جلسه مقرر شد نرخ سود بانکی برای مبارزه با تورم افزایش یابد. بورس لندن عمدتاً در روز جمعه به کار خود ادامه داد.

اما مرکز ذخیره ارزی روز جمعه 9 شهریور (18 شهریور) به دلیل اعلام عزای عمومی و تشییع شهبانو تعطیل شد. رکود اقتصادی ناگهانی تهدیدی جدی برای انگلستان تلقی می شود.

بر اساس گزارش مرکز آمار این کشور، نرخ تورم سالانه در ژوئن (خرداد) به 9.4 درصد و در تیرماه (تیرماه) به 10.1 درصد رسید. این میزان در چهل سال گذشته بی سابقه بوده است. در سال 1982 (1361) «مارگارت تاچر» نخست وزیر وقت برای مبارزه با نرخ بیکاری بالای 10 درصد; او مبارزه با تورم را سرلوحه برنامه های خود قرار داد.

بانک مرکزی انگلیس با پیش بینی نرخ تورم 13 درصدی در ماه اکتبر، در نظر دارد نرخ بهره اصلی خود را به 75.1 درصد افزایش دهد که افزایش بی سابقه ای از سال 1995 (1374) تاکنون است. بنابراین احتمال رکود اقتصادی تا پایان سال تشدید خواهد شد.

خانواده های انگلیسی به طور جدی درگیر اثرات این مشکلات اقتصادی هستند. قیمت مواد غذایی در ماه جولای افزایش یافت. نان، لبنیات، گوشت، سبزیجات و غذاهای آماده از جمله آنهاست. افزایش وحشتناک قیمت انرژی به زودی برای افراد در این کشور اجرایی خواهد شد. در نتیجه قدرت خرید بسیاری از خانوارهای بریتانیایی با درآمد محدودشان به حداقل رسیده است.

بر اساس آمار منتشر شده در ماه آگوست توسط مرکز ملی آمار بریتانیا؛ قدرت خرید در سه ماهه منتهی به ژوئن 3 درصد کاهش یافت. آثار رکود اقتصادی به تدریج تا پایان سال خود را نشان می دهد. تولید ناخالص داخلی نیز در سه ماهه دوم سال 0.1 درصد کاهش یافت.

«ندیم زهوی» وزیر اقتصاد و دارایی انگلیس از بسته حمایتی 37 میلیارد پوندی (44 میلیارد یورویی) دولت در این زمینه خبر داد و گفت: به خوبی درک می‌کنم که مردم در شرایط سختی به سر می‌برند و نگران این وضعیت هستند. افزایش قیمت ها، افزایشی که همزمان همه مردم جهان را آزار می دهد.»

بر اساس اطلاعات مرکز ملی آمار بریتانیا، افزایش نرخ تورم در این کشور به طور قابل توجهی بیشتر از همه کشورهای عضو گروه 7 بوده است، به این ترتیب بسیاری از مصرف کنندگان حتی در هزینه های بودجه با مشکلات زیادی مواجه شده اند. .

«کریس اوشی»، مدیر کل سانتریکا، تامین‌کننده اصلی انرژی در انگلیس، روز شنبه ۱۰ سپتامبر (۱۹ شهریور) در گفت‌وگو با روزنامه گاردین اعلام کرد: برای کاهش قبوض مردم، قصد کاهش هزینه‌ها را دارد. حداکثر سقف سود».

وی ابراز امیدواری کرد که شرکت وی به عنوان مالک بریتیش گاز اولین شرکت تولید برق باشد که با دولت برای تولید برق قرارداد امضا می کند.

“Liz Truss” پنجشنبه 8 سپتامبر (17 سپتامبر)، دو روز پس از ورود به ساختمان نخست وزیری. وی تعهد خود را به برنامه گسترده حمایت از افراد و بنگاه های اقتصادی برای مقابله با افزایش قیمت انرژی اعلام کرد. هدف آن انجام اصلاحات اساسی جامع در برنامه های تولید انرژی بر اساس روش های جدید برای رسیدن به نقطه صفر کربن است.

سقف قبوض انرژی که خانوارهای بریتانیایی هر سال می پردازند 2500 پوند تعیین شده است. این مبلغ 1000 پوند از نرخ قبلی برای کمک به خانواده ها کاهش یافته است.

نخست وزیر جدید بریتانیا به اعضای پارلمان اعلام کرد: “تجاری و موسسات دولتی مانند مدارس نیز ظرف شش ماه از کمک های مشابه بهره مند خواهند شد. زمان آن فرا رسیده است که شجاعانه وارد میدان شویم.” ما با بحران انرژی روبرو هستیم. باید برای آن هزینه کرد.”

شرکت سانتریکا در سه ماهه اول سال با فروش دارایی های خود و همچنین به لطف افزایش قیمت انرژی توانست سود بسیار بالایی کسب کند. درآمد این شرکت در شش ماهه اول سال 2022 (سه ماهه آخر 1400 و سه ماهه اول 1401) 1.34 میلیارد پوند (1.53 میلیارد یورو) بوده است. در حالی که این رقم در سال گذشته تنها 262 میلیون پوند بود

«کریس اوشی»، مدیر کل سانتریکا، به روزنامه گاردین گفت: «هدف اولیه ما ایجاد ارزش برای سهامداران، مشتریان و مردم کشور است. ما برای افزایش سود امسال برنامه ای نداریم، بلکه به فکر منافع بلندمدت خود هستیم.

منبع: عصر اقتصاد

انتهای پیام/4129/