استان ها

گردآوری ایده‌های نوآورانه کنشگران حوزه مدیریت شهری و شهروندی در بندر سیریک

به گزارش گیلونا، مجید زرهی زاده در حاشیه برگزاری سلسله برنامه های هفته نوآوری اجتماعی سیریک به مناسبت روز جهانی شهرنشینی اظهار داشت: توسعه پایدار حوزه تمدنی ساحلی مکران زمیم از اولویت های اصلی مسئولان و توسعه کشور است. برنامه ریزان در سطح ملی در سال های اخیر و با رویکردهای منطقه ای و بین المللی (کشورهای دریای عمان و اقیانوس هند) و شهرستان سیریک و به تبع آن شهر بندر سیریک از اهمیت ویژه ای برخوردار است. مدیریت شهری و رفاه برای معیشت و رفاه زیستی ساکنان ساحلی.

وی از شهر بندر سیریک واقع در انتهای تاج تنگه هرمز به عنوان کریدور و گذرگاه ارتباطی برای تعامل چند جانبه جغرافیای خلیج فارس، سواحل عمان و منطقه تمدن مکران یاد کرد. ، و افزود: فاصله این شهر ساحلی با جزایر کشور کمتر از 60 کیلومتر است که عمان باید نقش موثر و کارآمدی در پروژه های راهبردی دیپلماسی اقتصادی و دیپلماسی شهری بین ایران و عمان داشته باشد.

مجید زرهی زاده با تاکید بر اینکه شهرستان سیریک یکی از قطب های مهم این حوزه جغرافیایی است، گفت: آرام حرکت کنید، ناهماهنگی ها باعث تاخیر در اجرای برنامه شده است.

زرهی زاده تصریح کرد: رویداد شهر مردمی بندر سیریک در راستای ایجاد اکوسیستم نوآوری اجتماعی با کمک شهروندان خلاق توسط استودیو نوآوری شهری شتاب دهنده ماموت (MUIS) و با حمایت شهرداری و شورای اسلامی برگزار می شود. از 15 نوامبر شروع و در عصر روز جمعه 20 نوامبر به پایان می رسد. داد

شهردار بندر سیریک خاطرنشان کرد: سلسله برنامه های هفته نوآوری اجتماعی در این شهر ساحلی با استقبال گسترده و چشمگیر مردم، نخبگان، فعالان اقتصادی و فعالان فرهنگی و اجتماعی شهرستان سیریک مواجه شده است. این رویدادها در دو بخش برگزار شد: کارگاه های آنلاین و برنامه های حضوری.

زرهی زاده بیان کرد: ایده اولیه این افتتاحیه با ایجاد سازمان های تحقیق و توسعه (R&D) در محل شهرداری سیریک از ابتدای مهرماه مطرح شد و پس از تصویب در شورای اسلامی شهر، سازوکارهای اجرایی آن توسط شهرداری سیریک اجرایی شد. تیم مشاوره تحصیلی مدیریت، طراحی و برنامه ریزی شهری سیریک.

زرهی زاده بیان کرد: در این مدل بازطراحی ایده های نوآورانه فعالان مدیریت شهری و شهروندی به منظور تسریع در پیشرفت جامعه محلی و منطقه ای با روش های علمی، بر اساس اولویت نیازها جمع آوری شده است که این ایده ها در خدمت رفع مشکل چالش های فناوری خواهد بود. در قالب توسعه بسته های سرمایه گذاری سوق هدایت شود و بحث اصلی این اقدام جلب مشارکت شرکت شهرستان برای ایجاد و توسعه بنگاه های پایدار است.

این افسر وظیفه بهره گیری از دانش بومی، پرورش استعدادها و مهارت های بومی، کشف شبکه معضلات شهری و در نهایت طراحی مشارکتی راه حل های عملی و دست یافتنی همراه با نظارت بر اجرای بهینه برنامه و ایده هایی از موضوعات مهم در اجرای پلت فرم را بر عهده دارد. جمعیت بندر سیریک سرشماری شده است.

زرهی زاده بیان کرد: در تجارب موفق جهانی، برای دستیابی به پیشرفت و توسعه پایدار در حکمرانی محلی، با تدوین شبکه ای از مشکلات، اولویت بندی و استنباط چارچوبی عملی، با نگاهی آینده نگر به وضعیت موجود نگاه صحیح داشته باشیم. در قالب یک «برنامه اقدام» »بر اساس سرمایه اجتماعی و راه اندازی کمپین مردمی با استفاده از مهارت های مشارکتی، رکن مهمی برای مدیریت و رهبری موفق شهرها و روستاها محسوب می شود.

همچنین ایجاد بسته های سرمایه گذاری با هدف ایجاد بستر برای دستیابی به پیشرفت های محلی، ایجاد درآمدهای پایدار و پایبندی به پیوست های اجتماعی و فرهنگی و الگوهای صحیح حفظ منابع را از اهداف کلیدی پلت فرم سیریک اعلام کرد. مجموعه ای از نوآوری های اجتماعی و رویدادهای جامعه بندری.

شهردار بندر سیریک در پایان گفت: در دو روز اول هفته نوآوری اجتماعی بندر سیریک (15 و 16 آبان ماه) در مجموع 12 کارگاه آنلاین با محوریت موضوعاتی چون توسعه پایدار جوامع محلی، برندسازی شهری، نوآوری اجتماعی، جاده برگزار شد. طراحی مجدد راهکارهای پیشرفت، توسعه استارتاپ ها و کسب و کارهای محلی، تدوین تاریخ شفاهی بندر سیریک، نوآوری در تجاری سازی ایده های فرهنگی و اقتصادی با ارائه مباحث علمی کاربردی توسط کارشناسان و کارشناسان استانی و کشوری برگزار شد، این قبیل کارگاه های آموزشی در فرآیند ایجاد گفتار ، دستیابی به زبان مشترک بین مردم و مدیران شهری در زمینه حل خلاقانه چالش ها و ایجاد سرمایه اجتماعی برای شهرداری نقش موثری دارد.

جمع آوری ایده های نوآورانه از فعالان حوزه مدیریت شهری و شهروندی در بندر سیریک

48