استان ها

۲۶۹ هزار و ۹۷۰ متقاضی مسکن در آذربایجان شرقی ثبت نام کردند

به گزارش گیلونا تبریز، ابوالقاسم سلطانی در خصوص اقدامات انجام شده در حوزه طرح اقدام ملی و نهضت ملی مسکن در استان اظهار داشت: از این تعداد 167 هزار و 580 ثبت نام کننده طرح مربوط به شهر تبریز، 06/38 متقاضی از شهرستان ها هستند. بیش از یکصد هزار نفر و 64 هزار و 384 متقاضی از شهرهای زیر یکصد هزار نفر در استان هستند.

وی گفت: پس از تطبیق 89 هزار و 452 متقاضی با شرایط اولیه مربوط به سابقه فرم (ج) و مالکیت خصوصی، برای تایید نهایی از نظر سکونت در شهر مورد نیاز، از متقاضیان درخواست شد به اداره پست مراجعه و مدارک را از طریق بارگذاری کنند. پیامکی تاکنون از بین متقاضیان، حدود 24 هزار و 633 متقاضی قطعی شده، 13 هزار و 217 متقاضی افتتاح حساب و 8 هزار و 689 متقاضی درخواست واریز 400 میلیون ریالی داشته اند.

سلطانی افزود: اداره کل راه و شهرسازی با توجه به زمینی که برای اجرای این طرح در شهرهای بالای صد هزار نفر جمعیت در نظر گرفته شده است، این طرح را به داوطلبان در شهرهای تبریز، اهر، مراغه و. مرند مسئول این امر در شهر جدید سهند و شهر جدید شهریار، شرکت عمران شهر جدید سهند و متولی پروژه در شهرهای زیر 100 هزار نفر جمعیت، اداره کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است. استان

مدیرکل راه و شهرسازی استان آذربایجان شرقی با اعلام اینکه در راستای طرح نهضت ملی مسکن در دهه فجر 7 هزار و 276 واحد کلنگ زنی شد که از این تعداد 2 هزار و 271 واحد شروع به ساخت کردند، گفت: در شهر جدید سهند 5 هزار واحد 79 واحد به عنوان بخشی از 21 قرارداد منعقد شده با شرکت های مختلف در دست ساخت است که حداقل میزان تکمیل تقریباً 5 درصد و حداکثر میزان تکمیل تقریباً 80 درصد است.

وی افزود: برای متقاضیان ثبت نام شده طرح اقدام ملی تبریز، ساخت 568 واحد در زمینی به مساحت 13 هکتار در شهر تبریز در باغمیشه با وساطت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی (ره) آغاز شد و حدود 14 درصد پیشرفت دارد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: در اراضی انتهای طالقانی تبریز در یک هکتار برای ساخت 352 واحد به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان تفویض شد.

سلطانی با اشاره به اینکه در شهرستان های اهر، مراغه و مرند حدود 137 هکتار از اراضی پیشنهادی الحاق یا تغییر کاربری شناسایی شده است، خاطرنشان کرد: شهرداری پهرآباد مراغه متعلق به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) بوده و دارای پیشرفتی معادل حدود 25 درصد

وی ادامه داد: همچنین در شهرستان گلشهر مراغه برای ساخت 500 واحد زمینی به مساحت 2.3 هکتار، اجاره نامه 99 ساله به شرکت تعاونی توسعه مراغه ارائه شد که در حال آماده سازی سایت و اخذ پروانه ساخت است. ، به عنوان علاوه بر یک پروتکل ساخت و ساز.” 7 هزار و 500 واحد در 7.5 هکتار از زمین سنگداغی مراغه با بسیج سازندگی تکمیل شد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان آذربایجان شرقی گفت: حدود 4 هکتار زمین در شهرستان میلاد مرند برای ساخت 400 واحد با وساطت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) آغاز شده و دارای یک پیشرفت حدود 13 درصد علاوه بر آن حدود 2.8 هکتار در دو قطعه زمین ملی با بسیج سازندگی استان مبادله شده و در مرحله تحویل و برنامه ریزی برای آغاز عملیات اجرایی توسط بسیج سازندگی قرار دارد. سازندگی.

وی افزود: حدود 9 هزار متر مربع زمین در شهر شیخ شهاب الدین اهر به مدت 99 سال اجاره به تعاونی مسکن شیخ شهاب الدین اهر پیشنهاد شده است که 500 واحد آن برای متقاضیان طرح است اقدام ملی در مرحله ساخت فونداسیون و 500 واحد متقاضی در حال اخذ پروانه ساخت می باشد.

سلطانی با اشاره به اینکه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اجرای این طرح را در شهرهای زیر 100 هزار نفر برعهده دارد، افزود: حدود 14.5 هکتار زمین در سال های گذشته برای داوطلبان طرح اقدام ملی و در جلسه شورای اسلامی شهر به مساحت 100 هکتار در نظر گرفته شده است. بنیاد مسکن انقلاب متولی اقدام بر اساس طرح ابلاغی و آیین نامه اجرایی واگذاری گروهی به متقاضیان واجد شرایط. تاکنون از 436 متقاضی، حدود 421 متقاضی گروه بندی شده و پروژه را واگذار کرده اند که حدود 360 هکتار زمین به الحاق می رسد. منطقه یا شناسایی و پیشنهاد تغییر کاربری داده و تقریباً 35 هکتار از زمین شبستر برای ساخت 3500 واحد به بنیاد مسکن واگذار شده است.

وی ادامه داد: در راستای اجرای ماده 10 قانون پرش تولید مسکن، حدود 130 هکتار از اراضی منابع طبیعی در شهرستان های اسکو، ایلخچی، تیکمه داش، دوزودوزن، شبستر و میانه و حدود 6 هکتار از اراضی آب است. و شرکت فاضلاب آذرشهر مکاتبات لازم جهت تغییر نمایندگی انجام شد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان آذربایجان شرقی گفت: بر اساس تصمیمات شورای پول و اعتبار در سال گذشته در راستای اجرای موضوع بند 10 بند الف قانون بودجه سال 1400 و جهش در قانون تولید مسکن سقف انفرادی تسهیلات کلانشهر تبریز 400 میلیون تومان است. سایر شهرهای استان 300 میلیون تومان و روستاها تا 250 میلیون تومان تعیین شده است.

وی ادامه داد: از محل اعتبارات تبصره 18 قانون بودجه سال 1400، سهم این استان در اعطای تسهیلات بانکی کم هزینه به بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری، 2 هزار و 300 واحد مسکونی بوده که کمتر از سه واحد از بخشنامه مربوط به موضوع بیش از 50 درصد از سهم مذکور و معادل 1300 واحد مسکونی در ماه توسط این اداره کل به بانک عامل (خانه) معرفی شد.

سلطانی یادآور شد: پس از ثبت نام اولیه متقاضیان و در پایان مهلت مقرر، اطلاعات اصلاح شده و با ارسال پیامک به افرادی که مستحق دریافت اسکان هستند اطلاع داده می شود که سایر مراحل طی خواهد شد.

48