اقتصادی

جدیدترین قیمت نفت سنگین ایران توسط اوپک منتشر شد

جدیدترین گزارش ماهانه اوپک نشان داد قیمت نفت سنگین ایران پس از چهار ماه رشد متوالی، در ماه مه با کاهش روبرو شد.

به گزارش گیلونا، سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) در گزارش ماهانه خود از بازار نفت، اعلام کرد قیمت هر بشکه نفت سنگین ایران در ماه مه، به 84 دلار و 13 سنت رسید که چهار دلار و 66 سنت معادل 5.2 درصد در مقایسه با قیمت 88 دلار و 79 سنت در آوریل، کاهش داشت. میانگین قیمت نفت سنگین ایران از ابتدای سال 2024 تاکنون، به 83 دلار و 41 سنت در مقایسه با 80 دلار و 46 سنت در مدت مشابه سال 2023 رسیده است.

ارزش سبد نفتی اوپک در ماه مه، به 83 دلار و 59 سنت در هر بشکه رسید که پنج دلار و 53 سنت معادل 6.2 درصد در مقایسه با 89 دلار و 12 سنت در آوریل، کاهش داشت. میانگین ارزش سبد نفتی اوپک از ابتدای سال 2024 تاکنون، به 83 دلار و 65 سنت در هر بشکه رسیده است که در مقایسه با 80 دلار و 17 سنت در مدت مشابه سال میلادی گذشته، سه دلار و 48 سنت معادل 4.3 درصد افزایش نشان می دهد.

بهای معاملات نفت در ماه مه تحت تاثیر فروش سفته ای، انتظارات برای کاهش ریسک های ژئوپلیتیکی و شاخص های اقتصادی گوناگون، افت قابل ملاحظه ای را تجربه کردند.

طبق آمار منابع ثانویه اوپک، تولید نفت اوپک که متشکل از 12 کشور است، در ماه مه، به 26.63 میلیون بشکه در روز رسید که 29 هزار بشکه در روز بر مبنای ماه به ماه، افزایش داشت. تولید نفت در نیجریه، گابن و گینه استوایی افزایش داشت، در حالی که در عربستان سعودی، کویت، لیبی و کنگو کاهش پیدا کرد

همزمان، مجموع تولید نفت متحدان اوپک در گروه اوپک پلاس، در ماه میلادی گذشته، به 14.29 میلیون بشکه در روز رسید که 152 هزار بشکه در روز بر مبنای ماه به ماه، کاهش داشت.

تولید نفت ایران در ماه مه، با هفت هزار بشکه در روز افزایش، به 3.226 میلیون بشکه در روز رسید.

انتهای پیام

تیم تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تخصص و تجربه گسترده در زمینه تحلیل‌های اقتصادی هستم. با بهره‌گیری از روش‌های هوشمند و دسترسی به منابع معتبر، سعی می‌کنم تا به شما اخبار و تحلیل‌هایی با رویکردی هوشمندانه و خوانای ارائه دهم. هدفم این است که شما را در تصمیم‌گیری‌های مالی خود همراهی کنم و با اطمینان در مسیر صحیح قرار بگیرید.