حوادث

آتش‌سوزی به ۲.۵ هکتار از باغات زیتون سرپل ذهاب خسارت زد

آفتاب‌‌نیوز :

ایرج بهرامی افزود: طی ۲ روز گذشته ۲ فقره آتش سوزی در این شهرستان رخ داد که در جریان این حادثه، ۲ قطعه باغ زیتون در روستای ناوفره و زله رش از توابع دهستان حومه سرپل ذهاب دچار خسارت شدند. بر اساس بازدید و گزارش کارشناسان جهاد کشاورزی به دلیل وجود علف هرز زیاد در باغات زیتون حادثه دیده و خشک شدن گیاهان، به دلایل نامعلومی گیاهان و علف‌های خشک کف باغ دچار آتش سوزی شد که حدود ۴۰۰ اصله درختان زیتون مثمر در سطح تقریبی ۲ و نیم هکتار دچار آسیب شدند.

مدیر جهاد کشاورزی سرپل ذهاب ادامه داد: به محض اطلاع از آتش سوزی با اعزام ماشین‌های آتش نشانی به محل و با کمک نیرو‌های مردمی آتش سوزی مهار و از بروز خسارت جدی به درختان جلوگیری به عمل آمد.

بهرامی یادآور شد: با توجه به تدابیر پیش بینی شده و آمادگی ستاد بحران، همراهی مردم، آماده بودن تعداد زیادی تراکتور با ادوات دنباله بند و تانکر‌های سمپاشی پر از آب آماده و حضور به موقع گروه مردم نهاد یاوران زاگرس و همکاری همه جانبه آتش نشانی تاکنون بیشتر آتش سوزی‌های رخ داده در مناطق مختلف شهرستان کنترل و کمترین خسارت به مزارع و باغات وارد شده است.

وی با بیان اینکه با وجود تعدد آتش سوزی‌ها حدود هشت هکتار از مزارع گندم دچار خسارت شده است، اضافه کرد: در سال‌های پرباران با توجه به تراکم پوشش گیاهی و مرتعی و گرم‌شدن هوا و خشک شدن این گیاهان وقوع آتش سوزی محتمل است و این موضوع در تمام مناطق دنیا امری طبیعی است.

مدیر جهاد کشاورزی سرپل ذهاب با بیان اینکه بر اثر یک بی احتیاطی و سهل انگاری سطح وسیعی از عرصه‌های منابع طبیعی دچار آتش سوزی و خسارات جبران ناپذیری متوجه طبیعت می‌شود بر رعایت نکات و توصیه‌های ایمنی تاکید کرد.

بهرامی گفت: به منظور پیشگیری از وقوع آتش سوزی در عرصه‌های طبیعی، از مردم و مسافران درخواست می‌شود هنگام مراجعه و اتراق در بوته زار‌ها و عرصه‌های جنگلی از روشن کردن آتش، رها کردن وسایل شیشه‌ای و ته سیگار خودداری کنند.

وی اراضی کشاورزی سرپل ذهاب را نیز مستعد آتش سوزی دانست و یادآور شد: مزارع کشاورزی با توجه به گرم شدن هوا مستعد آتش سوزی هستند که در این خصوص لازم است کشاورزان از آتش زدن کاه و کلش مزارع به طور جد پرهیز کنند که این کار علاوه بر آسیب رساندن به خاک و ایجاد آلودگی زیست محیطی، در برخی مواقع موجب سرایت آتش به مراتع نیز می‌شود.

شهرستان سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه بیش از ۹۰ هزار نفر جمعیت و ۴۸ کیلومتر مرز با عراق، هشت دهستان و ۲۲۶ روستا دارد و دارای ۳۱۰ کیلومتر راه اصلی و فرعی است.

سرپل‌ذهاب ۵۵ هزار هکتار زمین کشاورزی و باغی دارد که از ۵۲ هزار و ۷۰۰ هکتار مزارع کشاورزی سالانه ۱۵۰ تا ۱۷۰ هزار تن محصولات زراعی و از ۲ هزار و ۳۰۰ هکتار باغ نیز حدود ۱۴ هزار تن انوع محصولات هر سال برداشت می‌شود.

نویسنده تحریریه مطالب حوادث

نویسنده حوادث با علاقه زیاد به کشف تازه‌ها هستم. همیشه در جستجوی اخبار تازه، دیدنی و منحصر به فرد هستم تا خوانندگان را به جریان اتفاقات بکشانم.