حوادث

استقرار موتورلانس‌ها در مرزهای اربعین/توصیه‌های اورژانسی به زائران حسینی

رئیس سازمان اورژانس کشور از استقرار موتور اورژانس در مرزهای کشور برای مدیریت بهتر امدادرسانی به زائران اربعین خبر داد.

به گزارش گیلونا، دکتر جعفر میادفر درباره اقدامات سازمان اورژانس کشور در خصوص ارائه خدمات به زائران تا اربعین حسینی گفت: سفر به اربعین به اوج خود نزدیک می شود. چند روز پیش زائران برای شرکت در راهپیمایی اربعین به سمت مرزها حرکت کردند.

وی ادامه داد: پس از گذشت دو سال از ممنوعیت برگزاری این مراسم به دلیل شیوع بیماری کرونا، اکنون این حرکت عظیم آغاز شده و مورد استقبال مردم قرار گرفته است.

دبیر کمیته بهداشت و درمان ستاد اربعین از استقرار 70 درصد ظرفیت درمانی در مرزهای هشت گانه کشور خبر داد و گفت: با توجه به اینکه تردد زائران در روزهای پنجشنبه و جمعه به اوج خود می رسد، ظرفیت تامین خدمات درمانی و درمانی تا پنجشنبه و جمعه به 100 خواهد رسید. درصد خواهد رسید.

رئیس اورژانس کشور با بیان اینکه امسال تقریبا هشت مرز داریم ادامه داد: دو مرز ورودی ریمدان و میرجاوه است که عزیزان پاکستانی از آنجا وارد می شوند و از آنجا اقدامات بهداشتی و درمانی آنها تا رسیدن به مرز انجام می شود. شلمچه از آنجا وارد عراق می شود. شش مرز خروجی را هم برای هموطنان در نظر گرفتیم که باشماق، تمرچین، خسروی ابتدا ایجاد شد و مهران، چذابه و شلمچه از دیگر مرزهای خروجی هستند.

میادفر گفت: بیش از 2600 همکار فوریت های پزشکی را در این مراسم مستقر کردیم و علاوه بر بیمارستان هایی که داشتیم حدود هشت بیمارستان صحرایی مستقر کردیم. حدود 38 اتوبوس آمبولانس در این مرزها مستقر هستند و هر یک از این اتوبوس ها حدود 10 تخت دارد.

وی افزود: با توجه به وضعیت گرما در سال جاری این تمهیدات اندیشیده شده است. برای غلبه بر ترافیک حدود 38 قایق موتوری مستقر کرده ایم تا در صورت ایجاد ترافیک سریعا به محل برسند.

میادفر گفت: در این بازدید میدانی که با حضور وزیر بهداشت و کلیه معاونان وزیر بهداشت و درمان انجام شد، استقرار تیم های بهداشتی و درمانی در مرز مهران و شلمچه مشاهده شد و در مواردی که تذکرات لازم و تکلیفی به همکاران داده شد.

وی ادامه داد: با توجه به پیش بینی افزایش تردد زائران در سال جاری نسبت به سال های گذشته، توصیه می شود برای مواجه نشدن با مشکلات ترافیکی و کمبود امکانات، سفر را به تاخیر نیندازید.

رئیس اورژانس کشور گفت: بزرگترین چالش ما بحث گرمازدگی و گرمازدگی است. افراد آسیب پذیری هستند که نیاز به درمان دارند. به خصوص سالمندان، کودکان و مادران باردار آسیب پذیرتر هستند، بنابراین ترجیحاً باید با پزشک خود مشورت کنند تا بدانند آیا توانایی انجام این سفر را دارند یا خیر. عزیزانی که بیماری های زمینه ای دارند نیز باید داروهای خود و حتی بیشتر از مدت سفر را به همراه داشته باشند. داروها در عراق گران هستند و به سختی به دست می آیند، بنابراین آنها باید داروهای تخصصی را با خود حمل کنند. اگر دچار گرمازدگی شدید مایعات بنوشید و اگر خسته هستید استراحت کنید. اگر واقعاً توانایی راه رفتن ندارند، بخشی از مسیر نجف تا کربلا را با ماشین طی کنند.

رئیس سازمان اورژانس کشور گفت: زائران در صورت امکان کوله پشتی سبک و اقلام ضروری و داروهای اساسی مانند پاراستامول و پمادهای گرفتگی عضلانی به همراه داشته باشند.

انتهای پیام