حوادث

اعمال قانون خودروهای دودزا و دارای نقص فنی/ جریمه آلایندگی و معاینه فنی چقدر است؟

رئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ با اشاره به گزارش های پلیس در خصوص خودروهای دودزا گفت: خودروهای دودی نیز متوقف و جریمه می شوند.

به گزارش گیلونا، سرهنگ علی اصغر شریفی با اشاره به اهمیت معاینه فنی گفت: معاینه فنی مانند معاینه عمومی است. در این فرآیند علاوه بر مشکلاتی مانند دود، ارتفاع خودرو، ظاهر، چراغ ها، شیشه ها، رینگ ها، لاستیک ها و … نیز در نظر گرفته می شود.

وی همچنین با تکذیب خودروهای دودی و نحوه برخورد پلیس گفت: دودی بودن دو مجازات دارد، اول اینکه خودرو به دلیل دودی بودن جریمه می شود و دوم اینکه به دلیل این مشکل قانون اجرا می شود و خودرو متوقف می شود. این خودرو پلاک ارسالی به کارگاه دریافت می کند و باید به کارگاه رفته و عیب را برطرف کند. بنابراین به امتحان فنی بروید و سپس به پلیس بروید. همچنین جریمه سیگاری بودن 63 هزار تومان و هر روز کنترل غیرفنی 52 هزار و 500 تومان برای راننده خودرو در نظر گرفته شده است.

شریفی تصریح کرد: در معاینه فنی موضوع آلایندگی خودرو بررسی می شود و این فرآیند با استفاده از دستگاهی در اگزوز انجام می شود. مشکل بعدی سیستم تعلیق و کمک فنر خودرو است. علاوه بر این سلامت شیشه خودرو و وجود ترک بر روی آن بسیار جدی و مهم است. یک ترک کوچک ممکن است در نگاه اول جدی نباشد، اما این بی توجهی می تواند باعث بروز حوادث جدی شود. در تصادفات رانندگی دو نوع نقص فنی داریم. اگر در تصادف ثابت شود که تصادف به دلیل نقص فنی خودرو بوده است جرم محسوب می شود.

وی که در یک برنامه زنده تلویزیونی صحبت می کرد، بر اهمیت تجهیزاتی مانند روشنایی خودرو تاکید کرد و افزود: سیستم روشنایی خودرو و برف پاک کن ها نیز در مراحل معاینه فنی بررسی می شود که این دو عامل به دید بهتر راننده در حین رانندگی کمک می کند و باعث کاهش دید خودرو می شود. خطر تصادفات

رئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس راهنمایی و رانندگی تهران افزود: در تصادفات رانندگی دو نوع نقص فنی داریم و اگر تصادفی رخ دهد و به کارشناس راهنمایی و رانندگی تایید شود که تصادف به دلیل نقص فنی خودرو بوده است. مانند راننده ای که می خواهد ترمز کند و ترمز کند.» اقدامی نکرده است (مثل تصادف یک کامیون با چند وسیله نقلیه در اشرفی اصفهانی که ترمز در سرازیری کار نمی کند)، راننده باید تمام خسارت را بپردازد و این سهل انگاری جرم محسوب می شود زیرا با جان مردم سروکار دارد.

شریفی در خصوص احتمال باطل شدن معاینه فنی گفت: در صورتی که معاینه فنی توسط راننده انجام شود اما خودرو دارای ایرادات ظاهری باشد، پلیس می تواند خودرو را به مراکز معاینه فنی بازگرداند، مواردی مانند استعمال خودرو، نقص در سیستم روشنایی، شکستن شیشه، نقص در ارتفاع و ظاهر از مواردی است که پلیس می تواند قانون را در مورد آنها اجرا کند. این مشکلات از دید پلیس آشکار است و در صورت مشاهده می تواند جزو ایرادات باشد و پلیس می تواند راننده را جریمه کند.

وی تصریح کرد: در این صورت راننده مجبور می شود ابزار دستی در دست پلیس داشته باشد و معاینه فنی باطل می شود و راننده پس از رفع نقص باید دوباره در معاینه فنی شرکت کند. خودرویی که پس از معاینه فنی ایراد داشته باشد می تواند از مقابل دوربین ها عبور کند اما به محض تشخیص ایرادات توسط پلیس، متوقف و معاینه فنی خودرو سلب صلاحیت می شود.

انتهای پیام