حوادث

افزایش مأموریت‌های اورژانسی آلودگی هوا/ شهروندان ماسک بزنند

رئیس مرکز اورژانس تهران از افزایش ماموریت های قلبی و ریوی این مرکز در روزهای آلوده پایتخت خبر داد.

به گزارش گیلونا، دکتر یحیی صالح طبری درباره استقرار آمبولانس های اورژانس در میادین اصلی شهر گفت: تقریباً از هفته گذشته که وضعیت ویژه آلودگی هوای تهران اعلام شد، آمبولانس ها و اتوبوس های اورژانس در میادین اصلی شهرها و در چهارراه های پرتردد مستقر شدند. خدمات لازم را به شهروندان ارائه کرده و در صورت نیاز رهگذران به وضعیت آنها رسیدگی می کنیم.

رئیس مرکز اورژانس تهران گفت: متاسفانه تعداد ماموریت های اورژانس قلبی و تنفسی افزایش یافته و با وجود تعطیلی برخی مراکز مانند مدارس و… روند ماموریت های ما افزایش یافته است.

وی درباره افزایش آمار مسمومیت با گاز مونوکسید کربن نیز گفت: اخیرا مسمومیت با گاز کربنیک افزایش یافته است و با وجود اینکه هوا به دلایل مختلف هنوز آنقدر سرد نشده است، طی سال گذشته نزدیک به 97 نفر بر اثر استنشاق گاز مونوکسید کربن مسموم شده اند. هفته .

صالح طبری در خصوص مواردی که باید با اورژانس 115 تماس گرفت، افزود: این مورد از نام اورژانس مشخص است به این معنی که اگر دیر با مرکز تماس بگیرید جان فردی به خطر می افتد.

وی با بیان اینکه در تهران 221 پایگاه برای 10 میلیون ساکن دائمی و حدود 3 میلیون ساکن سیار داریم، گفت: البته باید یکسری پروتکل هایی برای رسیدگی به هموطنانی که نیازهای فوری دارند داشته باشیم. گاهی اوقات بسیاری از ماموریت های غیر ضروری به اورژانس گزارش می شود و این منجر به از دست دادن ماموریت های واقعی می شود.

رئیس مرکز اورژانس تهران درباره نحوه برخورد با مصدومان حوادث رانندگی و همچنین برخی از افراد مبتلا به مشکلات جسمی گفت: در واقع باید برای مقابله با تروما یک سری بایدها و نبایدها تعریف کرد که مثلاً این مورد را در بین تصادفات جاده ای می بینیم. . من به پلیس راهنمایی و رانندگی پیشنهاد دادم که اگر راننده ای می خواهد گواهینامه بگیرد، اورژانس نیز ساعت ها وقت صرف آموزش کمک های اولیه به او کند. آگاهی عمومی نسبت به این آموزش ها باید افزایش یابد. به عنوان مثال، گاهی اوقات تا زمان رسیدن نیروهای اورژانسی مانند آتش نشانی نباید به افراد آسیب دیده دست زد. زیرا این امر می تواند برای آنها مشکل ایجاد کند. تقاضا داریم قبل از امداد و نجات و رسیدگی به مصدوم با اورژانس تماس گرفته شود تا طبق دستورات اعزام اورژانس اقدامات لازم انجام شود.

صالح طبری در خصوص انتقال مصدومان و بیماران به بیمارستان های دولتی گفت: اورژانس تنها باید بیماران را به بیمارستان های دولتی و نزدیک ترین بیمارستان هایی که تخصص مربوطه را دارند منتقل کنند. اما اگر جان فرد در خطر باشد فرقی نمی کند بیمارستانی که فرد را به آن منتقل می کنیم دولتی باشد یا نه. در هر صورت اقدامات اساسی و احیاء باید انجام شود. گاهی هموطنان از ما می خواهند که آنها را به فلان بیمارستان منتقل کنیم. اگر بیمار در آن بیمارستان موردی داشته باشد یا اخیراً در آن بیمارستان عمل خاصی انجام داده باشد یا در آنجا پزشک متخصص داشته باشد، در صورت امکان با انجام هماهنگی های لازم، فرد را به بیمارستان مورد نظر منتقل می کنیم.

وی در خصوص باز شدن مسیر برای آمبولانس ها گفت: از همه رانندگان و مردم می خواهم خود را به جای فردی که در آمبولانس نشسته است قرار دهند. در این صورت می فهمند که باید جای خود را به آمبولانس های اورژانس بدهند. گاهی اوقات فضایی برای آمبولانس وجود ندارد که بتواند راه خود را باز کند و به حرکت خود ادامه دهد، اما گاهی اوقات می توانید با یک حرکت ساده راه را برای آمبولانس ها باز کنید. مواردی بود که مردم خیلی به ما کمک کردند و سریع به محل حادثه رسیدیم، اما مواردی هم بود که به دلیل اینکه دو سه راننده ما را سوار نکردند، دیر رسیدیم.

رئیس مرکز اورژانس تهران گفت: همچنان با تماس تلفنی مورد آزار و اذیت هستیم. بین 6 تا 15 درصد تماس های اضطراری آزاردهنده هستند. روزانه بین 10 تا 12 هزار تماس دریافت می کنیم که برخی از آنها آزاردهنده هستند و از تماس های اضطراری واقعی جلوگیری می کنند.

صالح طبری گفت: از همه مردم می‌خواهم تا در صورت لزوم از خانه خارج نشوند و در صورت خروج از ماسک فیلترکننده استفاده کنند.

وی در پایان گفت: اورژانس 115 کاملا رایگان است و به صورت رایگان به شهروندان خدمات ارائه می کنیم.

انتهای پیام