حوادث

بازداشت سازنده سامانه جعلی ثنا در تهران

رئیس پلیس فتای تهران بزرگ از دستگیری فردی که با پیامک جعلی سامانه ثنا اقدام به کلاهبرداری از شهروندان کرده بود خبر داد.

به گزارش گیلونا، سرهنگ داود معظمی گودرزی در تشریح جزئیات این خبر گفت: چندی پیش در پی مراجعه تعدادی از شهروندان به پلیس فتای تهران بزرگ و طرح شکایت مبنی بر برداشت غیرمجاز از حساب بانکی خود، با دریافت پیامکی منتسب به سامانه ثنا و با ابلاغ قضایی، موضوع در دستور کار ماموران پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت و در اولین گذر مشخص شد پیامک مذکور جعلی بوده و ربطی به سامانه ثنا ندارد.

وی با اشاره به ادامه تحقیقات توسط ماموران پلیس فتا گفت: در این ترفند کلاهبردار به نام سامانه «ثنا» با طراحی و ارسال پیامکی حاوی لینک آلوده به بدافزار فیشینگ، کاربران را تشویق به ورود به سامانه و مشاهده اطلاعات خود کرد. اطلاع. انجام شده. از این افراد خواسته شد در ازای دریافت مبلغی اندک، سوابق دادگاه خود را نشان دهند. در حالی که با این روش فرد سودجو عملا به اطلاعات بانکی کاربران دست یافته بود.

معظمی گودرزی با بیان اینکه کارشناسان پلیس فتا اقدامات تخصصی خود را آغاز کرده اند، گفت: با اقدامات انجام شده توسط ماموران و با استفاده از روش های فنی و علمی، هویت متهم شناسایی شد. همچنین مخفیگاه این فرد نیز در یکی از مناطق حاشیه ای شهر تهران شناسایی و برای دستگیری این فرد هماهنگی قضایی انجام شد.

رئیس پلیس فتای تهران بزرگ با بیان اینکه متهم در مخفیگاهش دستگیر و به مقر پلیس منتقل شد، گفت: در بازرسی از مخفیگاه متهم تجهیزات الکترونیکی نیز کشف و ضبط شد. این فرد نیز در مقر پلیس مورد بازجویی قرار گرفت و در جریان آن ضمن مشاهده مدارک و مدارک دیجیتالی ضمن انکار جرم به جرم خود اعتراف کرد.

به گفته وی، پس از مختومه شدن پرونده، متهم برای ادامه تحقیقات در خصوص جنایت روانه دادسرا شد و تحقیقات ماموران برای شناسایی سایر مالباختگان ادامه دارد.

معظمی گودرزی از حاضران خواست فریب این پیام ها را نخورند و توجه داشته باشند که پیامک ارسالی سامانه ثنا از شماره شخصی و … نبوده و به جای شماره عنوان مشخصی دارد.

انتهای پیام