حوادث

برف و باران در جاده‌های ۱۰ استان/مردم از سفرهای غیرضروری پرهیز کنند

آفتاب‌‌نیوز :

سرهنگ احمد شیرانی در تشریح آخرین وضعیت ترافیکی جاده‌های کشور گفت‌: گزارش‌های دریافتی از مراکز کنترل ترافیک پلیس راهور فراجا در سراسر کشور حاکی از آن است که درحال حاضر ترافیک در مسیر رفت و برگشت محور هراز حدفاصل زیار تا گزنک، مسیر جنوب به شمال محور فیروزکوه در محدوده شهر دماوند و مسیر جنوب به شمال آزادراه قزوین – رشت در محدوده‌های کوهین و رودبار نیمه سنگین است.

وی با بیان اینکه ترافیک نیمه سنگین در آزادراه کرج – قزوین حدفاصل مهرویلا تا کمال شهر گزارش شده است، گفت: همچنین شاهد وضعیتی مشابه در آزادراه تهران – قم حدفاصل پل شهید کاظمی تا کریم آباد هستیم.

رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور فراجا درباره وضعیت جوی جاده‌های کشور نیز گفت: گزارش‌ها حاکی از بارش برف و باران در برخی از محورهای استان‌های تهران، قزوین، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی ، زنجان، کردستان ، کرمانشاه، همدان، گلستان و خراسان رضوی است. در همین راستا نیز رانندگان باید بدانند در شرایط بارش برف و باران نحوه رانندگی نیز تغییر می‌کند، از جمله اینکه در این شرایط باید با سرعت مطمئنه رانندگی کرد. سرعت مطمئنه یعنی سرعتی کمتر از سقف سرعت مجاز که در آن امکان کنترل خودرو به راحتی وجود داشته باشد. پرهیز از سرعت و سبقت غیرمجاز و همچنین افزایش دقت نیز توصیه‌های دیگری است که باید جدی گرفته شود.

وی ادامه داد:‌ طرح زمستانی پلیس در جاده‌های کشور به خصوص محورهای کوهستانی و برفگیر با قوت در حال اجراست. در شرایط زمستانی لازم است رانندگان نیز نکاتی را مدنظر قراردهند، همراه داشتن زنجیرچرخ از سوی رانندگانی که قصد عبور از محورهای برفگیر را دارند، الزامی است و در صورت تشدید بارش برف، ماموران پلیس راه حتما از ادامه مسیر خودروهای فاقد زنجیرچرخ جلوگیری خواهند کرد. همچنین لازم است که رانندگان حتما یکبار با نحوه نصب و استفاده از زنجیر چرخ آشنایی داشته باشند. اطمینان از سالم بودن سیستم گرمایشی خودرو و برف‌ پاک‌کن‌ها و همچین پر کردن باک خودرو در مبدا از جمله موارد دیگری است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

شیرانی درباره محورهای دارای انسداد نیز گفت: تنها محور مسدود اصلی، محور خرم آباد – پلدختر است که به علت انجام عملیات عمرانی تا اطلاع بعدی مسدود بوده و تردد از محور جایگزین خرم آباد – کوهدشت و آزادراه خرم آباد – پل زال انجام می‌شود. محورهای فرعی پونل – خلخال، هشتگرد – طالقان، میاندوآب – سرچم و اهر – ورزقان نیز تا اطلاع بعدی مسدود است.

رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور فراجا در پایان با اعلام شماره تلفن ۸۸۲۵۵۵۵۵ و ۱۲۰ از رانندگان و مسافران خواست که پیش از شروع سفر با این دو شماره تماس گرفته و با اطلاع از وضعیت جوی و ترافیکی جاده‌های کشور مناسب‌ترین زمان و مسیر را برای انجام سفر خود انتخاب کنند.

هیچ‌ یک از محورهای اصلی مسدود نیست/ مردم از سفرهای غیرضروری پرهیز کنند

رئیس پلیس راهور فراجا گفت که درحال حاضر هیچ یک از محورهای مواصلاتی کشور به دلیل شرایط جوی مسدود نیست.

سردار سید تیمور حسینی درباره وضعیت تردد در جاده‌های کشور گفت: متاسفانه علی رغم هشدارهای سازمان هواشناسی و پلیس راهور مبنی بر خودداری از سفرهای غیرضروری روز گذشته شاهد گرفتار شدن تعدادی از مسافرین در جاده‌ها و معابر شهری بودیم که با اقدامات سریع عوامل پلیس راه و راهور نسبت به رفع مشکلات پیش آمده وارد عمل شدیم. طرح زمستانه پلیس در جاده‌ها و به خصوص جاده‌های کوهستانی و گردنه‌های برفگیر هم به قوت ادامه دارد.

وی با اشاره به شرایط ترافیکی و گرفتار شدن تعدادی از مسافران در جاده‌های شمالی کشور گفت: روز گذشته علی رغم هشدارهای سازمان هواشناسی در خصوص ورود سامانه بارشی شدید به کشور پیش‌بینی می‌شد که در ساعت‌های ابتدایی شروع بارش برف با اختلاتی در عبور و مرور خودروها مواجه شویم، لذا پلیس راهور بر همین اساس هشدارهای لازم را اعلام و از ورود تعداد زیادی وسیله نقلیه بدون تجهیزات زمستانی به جاده‌های کوهستانی و برفگیر جلوگیری کرد.

رئیس پلیس راهور فراجا افزود: پس از شروع بارش در جاده ها و اختلال در تردد خودروها به‌دلیل شدت بارش برف و کولاک ناگزیر به ایجاد محدودیت و بستن مبادی ورودی راه‌های پربارش و پرخطر ازجمله هراز، چالوس، آزادراه تهران شمال شدیم و در مرحله بعد سعی کردیم با کمک سازمان راهداری و امداد ابتدا نسبت به خارج کردن خودروهای گرفتار شده اقدام کنیم. پس از آن نیز نسبت به ایمن‌سازی راه و در گام بعدی بازگشایی جاده‌ها تمهیدات لازم اجرا شد.

حسینی با بیان اینکه درحال حاضر هیچ یک از محورهای مواصلاتی کشور به دلیل شرایط جوی و بارش‌ها مسدود نیست، گفت: با این وجود توصیه پلیس به رانندگان پرهیز از سفرهای غیرضروری است و اینکه حتما در مبدا از پر بودن باک اطمینان حاصل کنند. همراه داشتن زنجیرچرخ و اطمینان از سالم بودن سیستم گرمایشی و برف‌پاک‌کن‌ها نیز موضوع مهم دیگری است که باید رعایت شود. ماموران پلیس راه نیز در جاده‌ها حضور دارند.

نویسنده تحریریه مطالب حوادث

نویسنده حوادث با علاقه زیاد به کشف تازه‌ها هستم. همیشه در جستجوی اخبار تازه، دیدنی و منحصر به فرد هستم تا خوانندگان را به جریان اتفاقات بکشانم.