حوادث

رونمایی از برنامه ایمنی کلانشهر تهران/ افزایش تعداد پایگاه‌های مدیریت بحران

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از افزایش تعداد مراکز مدیریت بحران در این شهرستان به 105 مرکز خبر داد.

به گزارش گیلونا، علی نصیری در مراسم بهره برداری از نتایج سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران که صبح امروز با حضور شهردار تهران برگزار شد، گفت: تهران به عنوان شهر نمونه جهان اسلام در افق 1410 قرار می گیرد و این شهر راه رستگاری است، اما در پایان تحقق این افق باید شهری امن تر باشد.

وی افزود: در همین راستا قرارگاه جدید مدیریت بحران امروز در غنی آباد شهرری با اعتباری بالغ بر 45 میلیارد تومان به بهره برداری می رسد. امروز پایگاهی در منطقه 18 و در منطقه یافت آباد که قبلا افتتاح شده اما به طور کامل با اعتباری بالغ بر هفت میلیارد تومان بازسازی شده است به بهره برداری رسیده است و بدین ترتیب تعداد پایگاه های مدیریت بحران شهر تهران از 103 پایگاه به 105 پایگاه افزایش یافته است.

نصیری ادامه داد: علاوه بر این یک اقدام تحولی در زمینه مطالعات لرزه نگاری شهر تهران صورت گرفته که شامل افتتاح پنج حلقه چاه یا چاه به عمق 50 متر و همچنین 13 لرزه نگار در اطراف شهر تهران است. حفاری این چاه ها کار دشواری بود که با همکاری موسسه ژئوفیزیک تهران انجام شد و پیشرفتی در زمینه مطالعات لرزه نگاری محسوب می شود.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود به گروه های ارزیابی مشترک ساختمان های بلندمرتبه اشاره کرد و افزود: این موضوع در جلسه مدیریت بحران به تصویب رسید و بر این اساس گروه های ارزیابی که آموزش های لازم را دیده اند به رشته ها و آسمان خراش ها از یک ماه تا یک سال طول می کشد و در طی این فرآیند جنبه های مختلف ایمنی و نه فقط ایمنی در برابر آتش ارزیابی می شود. این اقدام آسمان خراش ها و ساختمان های مهم را در اولویت قرار می دهد و چندین هزار ساختمان را تحت تاثیر قرار می دهد. به این ترتیب می خواهیم از پیدایش کلانشهرهای جدید جلوگیری کنیم.

نصیری به تشکیل گروه های ماندگار در حوزه مدیریت بحران در شهر تهران در سال های گذشته اشاره کرد و گفت: این گروه ها در حال حاضر 22 هزار نفر عضو دارند و پس از هفت سال وقفه، این گروه ها دور هم جمع شده و مانورها و مسابقات را از سر گرفته اند. اگر خدا بخواهد در این مدت موضوع پایداری کانون مسجد را پیگیری می کنیم تا گروه های 7 تا 15 نفره در قالب گروه های پایداری کار خود را آغاز کنند. در حال حاضر این طرح در دو مسجد منتخب در هر منطقه راه اندازی می شود و در نهایت به تمامی مساجد تهران تعمیم می یابد.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران نقطه عطفی دیگر که در مراسم امروز مورد بهره برداری قرار می گیرد را برنامه امنیتی کلانشهر تهران تعریف کرد و افزود: تمامی رده های امنیت شهری، چاله های متروکه، انبوه در ایمنی پل ها و سازه های بزرگراهی در در قالب 158 اقدام در یک برنامه جامع و به طور کامل بررسی شده است که این برنامه تصویب شده و امروز ارائه خواهد شد.

وی ادامه داد: بهار امسال شاهد رعد و برق شدید بودیم، در خرداد ماه رعد و برق با سرعت 130 کیلومتر در ساعت رخ داد که تا به حال تجربه نکرده بودیم، در واقع با تغییر اقلیم طوفان های شدیدی را تجربه خواهیم کرد، بنابراین با برنامه ریزی انجام شده است. که تصویب شده است می توان به سمت کنترل این معضل حرکت کرد، همچنین مطالعات و اقدامات پدافندی شهر تهران نیز در مطالعات گنجانده شده و تکلیف هر یک از دستگاه ها در این مطالعات مشخص شده است و این برنامه امروز رونمایی و عملیاتی شود.

نصیری خاطرنشان کرد: دو کتاب به عنوان یافته های این سازمان در قالب علمی منتشر شده است که یکی سلامت و ایمنی غذا در مواقع اضطراری و دیگری عبرت از سه دهه سوانح و بلایا در ایران است که توسط انتشارات تهران منتشر شده است. سازمان مدیریت بحران

انتهای پیام