حوادث

شناسایی ۵۵۷ سرای نا ایمن و ۷ سرای بحرانی در بازار

پس از حادثه کلانشهر، همه مسئولان تلاش کردند تا برای ساختمان های در حال فرو ریختن که می تواند کلان شهر بالقوه باشد، راه حلی بیابند، غافل از اینکه تنها در قلب تهران، در وسعت بیش از 100 هکتار، معابر فروریخته ای وجود دارد که امکان ریزش در آن وجود دارد. هر زمانی که من آنجا هستم

به گزارش گیلونا، منطقه 112 هکتاری بازار تهران را قطب اقتصادی کشور می نامند، بازاری بزرگ واقع در مرکز تاریخی و مرکزی تهران که در روزهای عادی حدود یک میلیون نفر از آن بازدید می کنند و جان انسان ها را به خطر می اندازد. نکته حائز اهمیت این است که همگان، مردم، کسبه و مسئولان به اهمیت بازار تهران و همچنین تخریب جدی ساختار آن واقف هستند. اما اقدامات برای نوسازی و حفاظت از بازار با بزرگی تهدیدها تناسبی ندارد.

بخش قدیم تهران از حجم بالای فرسودگی رنج می‌برد، در حالی که تجار و صاحبان آن‌ها آنطور که باید از نوسازی و ایمن‌سازی استقبال نکرده‌اند، بنابراین دادستانی وارد عمل شد و کمیته‌های تک به تکی را برای رسیدگی تشکیل داد. بازار عنوان دادستان دستور می دهد، دستور می دهد که به گفته شهردار منطقه یزدی 12 گره چند ساله بازار افتتاح می شود.

بازسازی برای صاحبان راحت نیست

سازمان اوقاف 50 درصد بازار را در اختیار دارد

امیر یزدی شهردار منطقه 12 در گفت و گو با خبرنگار گیلونا: در خصوص وضعیت امنیتی بازار تهران با بیان اینکه بازار تهران به عنوان هسته اصلی تهران یکی از قدیمی ترین نقاط پایتخت است که متأسفانه به دلیل قدمت طولانی و وجود قدمت و میراث، مانند حصار این منطقه که بیشتر بافت آن فرسوده است، می گوید: این در حالی است که با توجه به شرایط حاکم بر بازار تهران برای صاحبان نوسازی به صرفه نیست. چون مالک باید مثلاً دو طبقه یا یک طبقه را خراب کند و همان دو طبقه را بسازد تا چندین طبقه را به دلیل شرایط ارثی; از سوی دیگر، مدرن‌سازی می‌تواند تراکم و سودآوری را در هر نقطه خارج از بازار افزایش دهد.

یزدی این مشکل را دلیل توقف روند نوسازی بافت فرسوده بازار می داند و می افزاید: اگرچه ارزش افزوده املاک در بازار رو به افزایش است و املاک در بازار جذابیت خاص خود را دارد، اما محدودیت های ساخت و ساز. دلسرد شده اند.مالکین و عدم تمایل به ساخت.

در این زمینه بخوانید:

اعلام آمادگی سازمان بازرسی برای حمایت از حراست بازار تهران

کلان شهر متولد شده از شهرداری “رنتی”.

نوع تملکات وارد بازار را یکی دیگر از عوامل توقف اصلاح ساختار معرفی می کند و بیان می کند: ملکی که به صورت اجاره سرقفلی است، چون مالک اجاره بهای ناچیزی می گیرد، تمایلی به نوسازی ندارد. چون ارزان نیست. از طرف دیگر مالکان می خواهند ملک تخریب شود تا بتوانند آن را بازسازی کنند و با ارزش جدید اجاره کنند. با این حال، بر اساس قوانین اجاره، مالکان و مستاجران سرقفلی نمی توانند ملک خود را بازسازی کنند. بنابراین این قانون مانع از ورود ذی نفعان املاک به بحث امنیتی شد و شرایط بازار به همین منوال ادامه پیدا کرد.

به گفته آتش نشانان، حدود 557 خانه ناامن هستند و می دانند که هر خانه می تواند 30، 60 یا حتی بیشتر مغازه داشته باشد. اما در مجموع باید بگویم که از این 557 خانه حدود 100 خانه در معرض خطر و 7 خانه در فاز بحرانی قرار دارند.

شهردار منطقه 12 با اشاره به اینکه سازمان نهاد به عنوان یکی از بزرگ ترین صاحبان بازار، ادامه می دهد: قسمت اعظم بازار یعنی حدود 50 درصد متعلق به اوقاف است و سازمان اموال آن را اجاره داده است و صاحبان سرقفلی هستند. بهره بردن از آن این سازمان همچنین ممکن است به دلیل مشغله کاری و قوانین وقف خاص که به موجب آن استفاده از هر ملک برای شخص خاصی مجاز است یا نبود بودجه کافی، تمایلی نداشته باشد. به همین دلیل بازار تهران به یکی از فرسوده ترین نقاط تهران تبدیل شده است.

پاسخ به درخواست ها شش ماه طول کشید

کمبود گاز مشکل جدی بازار است

استفاده نادرست از سیلندر گاز توسط رستوران های بازار

به یاد داشته باشید: پس از حوادث و آتش سوزی های اخیر در بازار تهران، به دستور زاکانی، تیمی به سرپرستی استاندار تهران و معاونت امور شهرداری های شهرداری تهران با حضور همه علاقه مندان از جمله ‘ سازمان انضباط، بازرگانان، انجمن‌ها و هیئت‌های بازار اسلامی که این جلسات زیر نظر دادسرای تهران برگزار می‌شود و طی آن تصمیمات کارشناسی و دولتی با محوریت امنیت بازار اتخاذ می‌شود. به عنوان مثال یکی از مشکلات ما بحث طولانی بررسی میراث فرهنگی بود که صدور مجوز را نیز از یک ماه به شش ماه به تاخیر انداخت و این روند طولانی یکی از دلایل عدم تمایل به بازسازی است که در این موارد مطرح شد. جلسات رسیدگی و به دستور دادستان به درخواست ها ظرف 10 روز پاسخ دهید. بدون شک با این دستور و افزایش سرعت کار افراد به تجدید خود ترغیب می شوند.

در سال های اخیر هر آنچه در حوزه ایمنی بازار اتفاق افتاده است تنها در راستای پیشگیری از آتش سوزی بوده و مداخله خاصی برای ایمن سازی سازه ها صورت نگرفته است. چون خلاء قانونی داریم و مالکان هم از آن مطلع هستند

یزدی همچنین توضیح می دهد: در این جلسات مقرر شد تا نظم بازار به عنوان اولویت اصلاح شود. در سال های اخیر، خطوط اصلی بازار از خطوط برق به هم پیوسته پاکسازی شده است. اما یکی از مشکلات بازار گاز است. زیرا محدوده بازار به جز کوچه غریبان و ارامنه (جنوب) گاز ندارد و از طرفی رستوران های زیادی در محدوده بازار وجود دارد که به صورت غیر استاندارد و بدون اصول و با انشعاب های مختلف از سیلندر گاز استفاده می کنند. علاوه بر این، تجار باید از کپسول ها برای گرم کردن مغازه های بازار استفاده کنند، در حالی که انفجار و آتش سوزی ناشی از گاز مایع بسیار جدی تر از آتش سوزی ناشی از گاز شهری است. موضوع در جلسات مطرح شد و مقرر شد کمیته ای متشکل از کارشناسان نظام مهندسی، اداره گاز و … تشکیل شود و اداره گاز با بررسی کل بازار تاسیسات، نظر کارشناسان خود را در مورد آن اعلام کند. امکان وجود لوله های گاز در بازار یا عدم تصمیم گیری; زیرا تاکنون گزارش مفصلی در این زمینه ارائه نشده است. اما از آنجایی که ماهیت بازار تغییر کرده و مشاغل پرخطر با توجه به شرایط فعلی بازار وجود دارد، باید تصمیم جدی گرفته شود.

تکلیف «کنی» و «اتفاق»

جلسات ویژه برای بازار بحرانی املاک و مستغلات

شهردار منطقه 12 با بیان اینکه در این جلسات به صورت ویژه درباره املاک بحرانی بحث و تبادل نظر شد، اظهار کرد: مقرر شد هر ملک به صورت جداگانه بررسی شود و با حضور مالک یا ذینفعان، املاک بحرانی تعیین تکلیف شود که در این مورد حدود دو خانه است. «کانی» و «اتفاق» مقرر شد مالک خانه «کانی» اداره اوقاف باشد و باید نگهبانی را انجام دهد و صاحب خانه «اتق» که خوشبختانه مالک شخصی بود، اعلام کرد. منتظر بررسی سازمان میراث فرهنگی بود. قرار شد فرمانداری با نماینده میراث در اسرع وقت برای پاسخگویی به سوالات دیدار کند و سازمان اوقاف نیز موظف شد کارهای امنیتی خانه کنی را انجام دهد.

یزدی با اشاره به سقف های چوبی بازار تهران می گوید: آتش کوچکی به سرعت به کل بازار سرایت می کند و باید برای این مشکل نیز تدابیری اندیشیده شود.

در این بیانیه آمده است: هر ملکی که در بازارچه از آتش نشانی اخطار گرفته باشد با پیگیری قضایی موظف به رفع خطر می باشد.به منظور تسریع در ایمن سازی بازار لازم است از در نظر گرفتن حقوق بازرگانی که سال هاست توسط بنگاه پرداخت نشده است خودداری شود تا پس از بازسازی با ارائه تسهیلات برای این حقوق تکلیف مشخص شود.

شناسایی 557 خانه ناایمن و 7 خانه بحرانی در بازار

60000 مغازه فعال در بازار تهران

ثبت 557 خانه ناایمن، 100 خانه پرخطر و هفت خانه بحرانی در بازار

شهردار منطقه 12 در پاسخ به این سوال که بازار چقدر فرسوده و ناامن است، می گوید: مساحت کل بازار تهران 112 هکتار است که حدود 60 هزار مغازه در آن وجود دارد که طبق اخطارهای آتش سوزی از این تعداد مغازه وجود دارد. تیپ، حدود 557 خانه ناامن هستند و توجه داشته باشید که هر خانه می تواند 30، 60 یا حتی بیشتر مغازه داشته باشد. اما به طور کلی باید بگویم که از این 557 خانه، حدود 100 خانه در معرض خطر و 7 خانه در فاز بحرانی قرار دارند. البته املاکی هم در بازار هست که بیمه کرده اند. اما باید در نظر داشت که ایمنی، حفاظت دارایی ها در برابر اطفاء حریق و ایمنی سازه ها تاکنون به طور جدی مورد بررسی قرار نگرفته است و در این راستا ظرفیت سازمان نظام مهندسی و سازمان سازه موسسه میراث فرهنگی در دست بازنگری؛ بررسی وضعیت اسکلتی سازه ها می تواند تعداد خواص بحرانی منطقه را افزایش دهد. اما اینکه ستون یا دیوار یا سقفی که ترک نداشته باشد چقدر قابل تحمل است فقط با آزمایشات تخصصی مشخص می شود و فقط لایه رویی را می بینیم و برای بررسی زیر گچ و اسکلت باید آزمایش های تخصصی انجام دهیم.

سازه های بازار دیوارهای باربر قدیمی بودند. اما به دلیل سودآوری برخی از شرکت ها، شاهد پدیده «طمع» هستیم. بازرگانان برای اینکه چند اینچ به عرض و طول مغازه خود بیفزایند، دیوارهای قطور آرایشگاه قدیمی را تراشیدند و برای افزایش وسعت ملک خود وسایل کمکی جایگزین آن کردند.

وی در ادامه با بیان اینکه ایمنی تأسیسات از نظر حفظ جان کاربران بر عهده مالکان است، ادامه داد: بازاریابان یا فعالان بازار در حال حاضر تمایلی به ضمانت ندارند و این کاری نیست که بدون کمک و اراده بتوانیم انجام دهیم. تجارت و ضروری است.» ورود به مقامات بالاتر است.

پدیده «طمع» در بازار

شهردار منطقه 12 در تشریح پدیده «قلقلک» در بازار بیان کرد: سازه های بازار دیوارهای باربر قدیمی بود. اما به دلیل سودآوری برخی از شرکت ها، شاهد پدیده «طمع» هستیم. تاجران برای اینکه چند سانت به عرض و طول مغازه خود بیفزایند، دیوارهای قطور آرایشگاه قدیمی را تراشیدند و ام دی اف را جایگزین آن کردند تا وسعت ملکشان افزایش یابد و اموال گران قیمت خود را بفروشند. پدیده های جدید بازار، لازم است چندین آزمایش برای بررسی ایمن بودن یا نبودن ساختارهای بازار تهران انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: در سال های اخیر هر اتفاقی که در حوزه ایمنی بازار افتاده فقط در راستای اطفای حریق بوده و هیچ کار خاصی برای ایمن سازی سازه ها انجام نشده است. چون خلاء قانونی داریم و مالکان هم از آن مطلع هستند.

انتهای پیام/