حوادث

عقب‌گرد عمر مفید ساختمانها از ۳۲ به ۲۶ سال

به گفته رئیس آزمایشگاه فنی و مکانیکی ، به دلایل مختلف از جمله مواد غیراستاندارد ، روش های اجرای نادرست ، طراحی نامناسب و عدم نظارت کافی ، عمر مفید ساختمان ها از حدود 32 سال به 26 سال کاهش یافته است.

به گزارش گیلونا ، عمر مفید ساختمان ها در ایران عقب مانده است. احمد خرم ، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان ، همیشه خاطرنشان می کند که حدود 50 سال پیش ، عمر مفید ساختمان ها در ایران 30 سال برابر با ایالات متحده در این زمینه بود. اکنون آمریکایی ها این تعداد را به بیش از 100 سال افزایش داده اند.

اما در ایران و همانطور که رئیس هیئت مدیره شرکت مکانیک خاک و شرکت آزمایشگاه فنی می گوید ، عمر مفید یک ساختمان که حدود 32 سال بود ، در سالهای گذشته به حدود 26 سال رسیده است.

اگرچه دانش مهندسان ایرانی ارتقا یافته و گاهی از فن آوری مدرن استفاده می شود ، اما کارشناسان دلایل مختلفی را برای کاهش مقاومت و ایمنی ساختمان ها در ایران ذکر می کنند ، از جمله عدم وجود مدیران با کفایت ، روند ساخت سنتی ، مشارکت کاربر. وی بر سطح پایین مصالح ساختمانی ، طراحی نامناسب و پدیده نگران کننده فروش امضا در روش ساخت تأکید کرد.

برای حل این مشکلات ، کارشناسان بارها و بارها راه حل هایی ارائه داده اند. سازمان نظام مهندسی ، که در سال 1995 برای بهبود کیفیت امکانات تأسیس شد ، ظاهراً در هدف اصلی خود شکست خورده است. برگزاری سمینارها و کنفرانس های مختلف نمی تواند منجر به ساماندهی وضعیت موجود شود.

اوایل فروردین امسال احمد خرم ، رئیس سازمان مهندسی ساختمان به گیلونا گفت: در صورت وقوع زلزله به بزرگی 6.5 ریشتر یا بیشتر در تهران 500000 واحد مسکونی 100٪ تخریب خواهد شد و ما بیش از 1.5 میلیون قربانی خواهیم داشت. بنابراین ، باید مسئله کیفیت امکانات را جدی بگیریم و مطمئن شویم که از یک مجری ذی صلاح استفاده می کنیم.

در هر صورت ، امروز یک تفاهم نامه همکاری بین انجمن مکانیک خاک و آزمایشگاه فنی و سازمان نظام مهندسی امضا شد. مهمترین هدفی که با این تفاهم نامه دنبال می شود ممکن است افزایش عمر مفید ساختمانها به 50 سال باشد که مجید کیانپور – رئیس هیئت آزمایشهای فنی و مکانیکی خاک – امید به دستیابی به این هدف را اعلام کرد.

وی تاکید کرد: ظرفیت ساخت و ساز خوبی در کشور وجود دارد ، به طوری که در سالهایی که بازار املاک و مستغلات رونق داشت ، حدود 750 هزار واحد مسکونی توسط بخش خصوصی ساخته شد و اکنون با افول این بازار ، مقدار ساخت واحدهای مسکونی توسط بخش خصوصی در حال حاضر است و به 400000 پروانه ساخت رسیده است.

رئیس هیئت مدیره و مدیر اجرایی آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک ادامه داد: با توجه به اهمیت بخش ساخت و ساز در رونق اقتصادی کشور و با توجه به اینکه بخش ساخت و ساز 30 درصد اقتصاد کشور را تشکیل می دهد ، باید تلاش ها برای استاندارد سازی و بهبود اقدامات کیفی ساخته شده است. “

وی از آمادگی شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیکی خاک برای صدور مجوز و به روزرسانی پروانه و کنترل در حین اجرا خبر داد.

کیانپور توضیح داد: آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک در سال جاری برنامه ریزی کرده است تا 42 هزار ساعت مهندس را برای مهندسین سراسر کشور آموزش دهد و این آماده سازی در همه استان ها موجود است. همچنین با توسعه فضای مجازی و سازماندهی وبینارهای مختلف ، تمایل به آموزش مهندسان برای ارتقاgrade پایگاه و ورود به پایگاه آزمایش وجود دارد.

مدیرعامل شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیکی خاک ادامه داد: شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیکی خاک بیش از 100 دستورالعمل در زمینه های مختلف ژئوتکنیک ، قیر ، آسفالت ، بتن و راه سازی تولید کرده یا محتوا تولید کرده یا با تهیه آن همکاری مستقیم داشته است.

انتهای پیام