حوادث

نگرانی از افزایش چشمگیر جانباختگان «مرگ خاموش»

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از افزایش چشمگیر مرگ و میر ناشی از مسمومیت با گاز مونوکسید کربن در سال ۹۹ خبر داد.

سیدجلال ملکی در گفت وگو با گیلونا، وی در خصوص برنامه ریزی آتش نشانان تهرانی در نیمه دوم سال برای مقابله با مسمومیت با گاز مونوکسید کربن گفت: تجربه نشان داده است که در نیمه دوم سال آتش نشانان با حوادث مختلف بیشتری دست و پنجه نرم می کنند و تعداد آنها اندکی افزایش می یابد.

وی ادامه داد: آتش سوزی ها به ویژه در روزهای نخست نیمه دوم سال رو به افزایش است. شهروندان بخاری های خود را روشن می کنند و ممکن است مراقب نباشند. نشت گاز به دلایل مختلف و سهل انگاری در عملکرد وسایل گرمایشی رخ می دهد و در مواردی باعث آتش سوزی و انفجار می شود.

وی گفت: حادثه ای که در نیمه دوم سال بیش از سایر ایام سال با آن مواجه هستیم، مسمومیت با گاز مونوکسید کربن، گازی خطرناک و کشنده است که اگر حجم فشردگی و تجمع این گاز در مکانی بالا برود. با چند نفس حتی کمتر از سه دقیقه هم می تواند انسان را خسته کند باید برای این حادثه چاره ای اندیشید نقص در عملکرد دستگاه ها مانند نقص دودکش، نبود دودکش، بسته بودن مسیر دودکش، دودکش نامناسب، عدم وجود H کلاهک و غیره منجر به تشکیل گاز می شود.

ملکی در خصوص آمار مسمومیت با گاز مونوکسید کربن گفت: با عرض پوزش اعلام می کنیم که در سال 99 شاهد افزایش نسبتا چشمگیر در استان تهران بودیم. در سال 1377 حدود 130 نفر در استان تهران دچار گاز گرفتگی شده و جان خود را از دست دادند. این تعداد در سال گذشته به بیش از 180 نفر رسید که حدود 35 درصد افزایش داشت. این یک آمار نگران کننده است.

وی با بیان اینکه کارگروهی از سوی آتش نشانان تهران برای مقابله با مسمومیت با گاز مونوکسید کربن تشکیل شد، گفت: از دستگاه هایی که در این زمینه حضور داشتند تشکر می کنم. صدا و سیما، شرکت گاز، سازمان اورژانس کشور، اداره کل آموزش شهروندی تهران و … حضور پررنگی داشتند و امیدواریم رسانه ها حمایت لازم را داشته باشند.

ملکی ادامه داد: البته اقدامات آتش نشانان تهرانی به این محدود نمی شود; آتش نشانان تهرانی سال گذشته به صورت نمادین سنسورهای مونوکسید کربن را در مناطقی که بافت قدیمی و فرسوده داشتند توزیع کردند تا نشان دهند وجود این وسایل می تواند جان شما را نجات دهد. همچنین کارشناسان ما هر ساله سعی در ارائه آموزش شهروندی به روش های مختلف دارند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران گفت: دیدن خانواده ای که بر اثر سقوط پلاستیک روی دودکش جان خود را از دست داده اند بسیار دردناک است. علت برخی از این حوادث کم کاری و کم توجهی است چرا که در سال های گذشته اقدامات گسترده تری برای اطلاع رسانی و اطلاع رسانی به شهروندان در این خصوص انجام شده است. چند سالی است که تمرینات به این شکل بوده، اما ای کاش زودتر شروع می شد.

ملکی افزود: اگر 20 سال پیش این اطلاعات ارائه می شد، سالانه بیش از 100 مورد مرگ ناشی از گازگرفتگی را شاهد نبودیم. این آمار خیلی بد است. به جرات می توان گفت که صدها هزار نفر از مسمومیت با گاز مونوکسید کربن رنج می برند که ممکن است برخی از آنها حتی متوجه این مسمومیت نشوند زیرا خود مسمومیت جدی نیست.

ملکی گفت: «همه این اقدامات که توسط آتش نشانان و سازمان های موازی انجام می شود، تنها بخشی از کار است. پیشنهادات و شکایاتی دارم؛ این مشکل باید ریشه ای حل شود. امروزه در بسیاری از نقاط جهان می تواند مضحک باشد که سالانه بیش از 100 نفر در اثر مسمومیت با مونوکسید کربن جان خود را از دست می دهند. ما انتظار داریم وزارتخانه های درگیر کار کنند. در بسیاری از کشورها، سوخت به برق کم ولتاژ تبدیل می شود که خطر آتش سوزی را به صفر می رساند. آنها در حال حاضر برق را از خورشید، باد، آب، زباله و غیره تولید می کنند و به نظر من برق یک منبع تجدید پذیر و بسیار تمیز است که در تولید انبوه هزینه کمتری دارد. الان باید دستگاه های بزرگ تری بیایند تا جایگزین سوخت شوند، حتی اگر کار سختی باشد، باید در یک چشم انداز 10 ساله به آن فکر کنیم.

وی افزود: کارگروه هایی که به این معنا تشکیل می شوند نیز اسکان موقت هستند اما اگر ریشه ای حل شود می توانیم به هدف بزرگ خود برسیم.

انتهای پیام