حوادث

“هشدار زودهنگام”، شعار روز جهانی کاهش خطر بلایا در ۲۰۲۲

“روز جهانی کاهش خطر بلایا” هر سال در 13 اکتبر جشن گرفته می شود.

به گزارش گیلونا، «روز جهانی کاهش خطر بلایای طبیعی» برای اولین بار در سال 1989 پس از دعوت مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای تعیین روزی با هدف ارتقای فرهنگ جهانی، آگاهی از خطرات و کاهش بلایای طبیعی و پس از آن هر ساله برپا شد. 13 اکتبر، روز کاهش خطر بلایا و برای افزایش آگاهی در مورد اهمیت درک خطراتی که مردم با آن روبرو هستند جشن گرفته می شود.

شعار امسال (2022) روز جهانی کاهش خطر بلایا است “هشدار زودهنگام” تعیین شده است. این روز فرصتی است برای برجسته کردن پیشرفت های حاصل شده توسط کشورها در کاهش آسیب پذیری در برابر بلایا و تلفات انسانی، اقتصادی و بهداشتی.

این روز همچنین افراد و گروه هایی را در سراسر جهان که برای کاهش خطر بلایا تلاش می کنند، به رسمیت می شناسد.

به گفته گایدلی، همکاری بین‌المللی در قالب کمک‌های رسمی توسعه (ODA) و ظرفیت‌سازی برای تاب‌آوری در برابر بلایا در واکنش به رویدادهای شدید جوی و سایر بلایای طبیعی و غیرطبیعی مورد نیاز است.

اخیراً بلایای طبیعی ناشی از تغییرات اقلیمی در بیشتر کشورها رو به افزایش بوده و بسیاری از مردم را تحت تأثیر قرار داده است. به عنوان مثال، سیل ناشی از باران های موسمی در سپتامبر سال جاری یک سوم خاک پاکستان را زیر آب گرفت و در این شرایط حدود 15 درصد از جمعیت این کشور آواره یا متاثر شدند و تخمین زده می شود که 1700 نفر جان خود را از دست داده اند.

بدین منظور آمادگی تمامی کشورها برای مقابله با خطرات ناشی از بلایای طبیعی و غیرطبیعی و اقدام صحیح در زمینه کاهش این خطرات از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

انتهای پیام