حوادث

هشدار و توصیه های آتش نشانی درباره گازگرفتگی با مونوکسید کربن

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران نسبت به خطر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن هشدار داد و توصیه هایی برای پیشگیری از گازگرفتگی ارائه کرد.

سیدجلال ملکی در گفت وگو با گیلونا وی گفت: کاهش هوا و خنک کردن هوا باعث افزایش استفاده از وسایل گرمایشی و افزایش احتمال مسمومیت با گاز مونوکسید کربن می شود. اگر شهروندان این روزها وسایل گرمایشی خود را روشن کنند؛ اما اگر این دستگاه ها به طور ایمن نصب نشوند، جان مردم به خطر می افتد.

وی با تاکید بر لزوم نصب وسایل گرمایشی توسط کارشناسان گفت: بی توجهی و ناآگاهی در پیکربندی وسایل گرمایشی باعث اختلال در عملکرد این وسایل شده و عملکرد نامناسب آنها بسیار خطرناک است. بنابراین نصب این دستگاه ها باید توسط افراد متخصص انجام شود.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران گفت: اجاق گاز، اجاق نفت، شومینه، پکیج، آبگرمکن، موتورخانه و …. این گاز به دلیل کاهش اکسیژن در محیط ایجاد می شود، بنابراین در صورت وجود وسیله احتراق در محیط و عدم وجود راه مناسب برای ورود هوا، به زودی گاز مونوکسید تولید و کربن منتشر می شود.

وی گفت: برخی از علائم مسمومیت با گاز مونوکسید کربن مشابه سرماخوردگی است. اولین نشانه های این گاز ضعف و ضعف در بدن و به دنبال آن سردرد، درد شکم، سرگیجه، حالت تهوع و استفراغ، دوبینی و تند شدن نفس، تنگی نفس است. اگر افراد در این محیط آلوده بمانند، دچار تشنج و بیهوشی و حتی کما یا مرگ خواهند شد.

ملکی افزود: در صورت برخورد با فردی که دچار مسمومیت با گاز مونوکسید کربن شد سریعا با اورژانس و آتش نشانی تماس گرفته و آنها را از محل خارج و به هوای پاک منتقل کنیم.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران با بیان اینکه مونوکسید کربن گازی بی رنگ و بی رنگ است گفت: با کمی دقت می توان از مسمومیت با گاز مونوکسید کربن جلوگیری کرد. اگر شهروندان از وسایلی که شعله دارند استفاده می کنند باید به این نکته توجه داشته باشند که باید راهی برای گردش هوا در نظر بگیرند. شهروندان همچنین می توانند از هشدارهای مونوکسید کربن برای هشدار نسبت به افزایش مونوکسید کربن در محل آشکارساز استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه نقص در سیستم دودکش نیز یکی از عوامل مسمومیت با گاز مونوکسید کربن است، افزود: دودکش عایق داخل دیوار باید به بالای ساختمان رفته باشد. همچنین باید در انتهای لوله H-cap نصب شود. این پلاگین از ورود شاخ و برگ درختان به داخل لوله جلوگیری می کند و همچنین باعث می شود تا حد امکان آلودگی ها حذف شوند.

انتهای پیام/