حوادث

واکنش پلیس به انتشار ویدیوهایی از جرائم خشن؛ از ایجاد سامانه تا اولتیماتوم به مجرمان

انتشار مکرر فیلم های جنایت خشونت آمیز در فضای مجازی در حالی که پلیس افزایش این جنایات را تکذیب می کند و در عین حال به عاملان سرقت و جرایم خشن هشدار می دهد که قاطعانه با آنها روبرو خواهند شد.

به گزارش گیلونا، طی روزهای اخیر ویدئوهای مختلفی در فضای مجازی منتشر شده است که نشان می دهد برخی از جنایات خشن از جمله زورگیری یک زن در شهریار و واکنش پلیس غرب استان تهران و مواردی از این دست که بارها باعث اجبار شده است. پلیس توضیح دهد

انتشار این ویدئوها اما این سوال را مطرح کرد که آیا جرایم خشن، زورگیری و… در کشور ما افزایش یافته است؟ یا به سادگی انتشار چنین ویدئوهایی را افزایش داد. البته مواردی نیز وجود داشته که پس از انتشار ویدئویی در فضای مجازی و بررسی پلیس، مشخص شده است که این ویدئو مربوط به گذشته بوده و یا حتی در کشور دیگری صورت گرفته و افراد سودجو آن را منتشر کرده و یا با عناوین نادرست یا نادرست بازنشر کرده اند. بار. .

سردار حسین رحیمی، فرمانده انتظامی تهران بزرگ در گفت وگو با گیلونا به این موضوع بپردازید و بیان کنید: پلیس خود را موظف به برخورد با هر جرمی می‌داند و قطعاً با افرادی که آرامش و امنیت مردم را بر هم می‌زنند قاطعانه و طبق قوانین و مقررات برخورد می‌کنیم.

فیلم های جنایی خود را به پلیس بدهید

فرمانده انتظامی تهران بزرگ ادامه می دهد: بارها گفته ام که انتشار این فیلم ها در فضای مجازی باعث تشویش و گاه کاهش احساس امنیت می شود. قربانیان باید این فیلم ها را به پلیس تحویل دهند و مطمئن شوند که پلیس همه چیز را با دقت انجام می دهد.

رحیمی درباره اینکه پلیس می تواند فیلم های عمومی وقایع را دریافت کند یا خیر؟ وی گفت: “گاهی اوقات ممکن است یک شهروند ویدئویی داشته باشد که می تواند سرنخی برای پلیس نیز باشد. ما سیستمی داریم که مردم می توانند برای ارسال فیلم های خود به پلیس مراجعه کنند.”

رد افزایش جرایم خشن در تهران

وی در پاسخ به این سوال که آیا جرایم خشن و زورگیری در تهران افزایش یافته است؟ وی در گفت و گو با گیلونا گفت: ما هیچ افزایشی در اجبار در تهران نداشته ایم و این صحت ندارد. تیم های فوریت های پلیسی در 100 نقطه تهران مستقر هستند تا با تلفن همراه، کیف، چاقوکشی و … برخورد کنند. و با مرکز فوریت های پلیسی 110 و پلیس تخصصی ارتباط مستقیم دارند و نتیجه اقدامات آنها بسیار موثر بوده است.

دیروز سردار مهدی حاجیان، سخنگوی نیروی انتظامی کشور وی همچنین به انتشار فیلم هایی در فضای مجازی واکنش نشان داد و درباره برخی فیلم های منتشر شده از زورگیری های خشونت آمیز در این فضا گفت: پلیس اقدامات زیادی در این زمینه انجام داده و این موضوع مهم و اولویت دار در دستور کار ما است و با نویسندگان برخورد خواهد شد. با قاطعانه . حفظ جان، مال، ناموس و امنیت مردم خط قرمز پلیس است و هرکس بخواهد آسیبی به آن وارد کند، پلیس به آن رسیدگی خواهد کرد. در اینجا پلیس با پرونده ها به عنوان یک جرم آشکار برخورد می کند و سریع عمل می کند.

وی با اشاره به اینکه اگر فردی در حین ارتکاب جرم از دستور پلیس تبعیت نکند، پلیس به گونه ای با وی برخورد می کند که دیگر نتواند ابزار جرم را بالا ببرد، گفت: اینگونه موارد نادر است. مواردی که مجرمان را به نشان دادن قدرت خود در برابر پلیس سوق می دهد. در صورتی که همان شخص در حین جنایت تمکین کند و خود را تسلیم پلیس کند، جرم وی طبق قانون پیگیری می شود.

سخنگوی فراجا همچنین از عدم تناسب مجازات با اعمال مجرمان انتقاد کرد و گفت: مجازات ها باید متناسب با جرم باشد اما متاسفانه در برخی موارد این گونه نیست. ما نیازمند افزایش اختیارات قانونی، افزایش تناسب جرم و مجازات، بازنگری برخی مجازات های قانونی و نظام تربیتی و اصلاح مجرمان هستیم. اینها وظایف پلیس نیست و باید در جای دیگری پیگیری و حل شود. وظیفه پلیس ردیابی، شناسایی و دستگیری مجرمان است که ما انجام می دهیم و برای سایر موارد دستگاه های دیگر باید کمک کنند و وارد عمل شوند.

اولتیماتوم پلیس به جنایتکاران خشن

علاوه بر سخنگوی پلیس کشور، سردار حمید هداوند، جانشین فرمانده انتظامی پایتخت او همچنین به سارقان خشن اولتیماتوم پلیس داد که پلیس تحت هر شرایطی آنها را دستگیر خواهد کرد.

وی گفت: سرقت یکی از مولفه های برهم زننده امنیت و آرامش جامعه است و ما به عنوان پلیس تمام تلاش خود را برای برخورد جدی و مستمر با سارقان و به تبع آن سارقان به کار بسته ایم. دزدانی که به صورت گروهی کار می کنند و سرقت های خشونت آمیز انجام می دهند، اغلب با سوء استفاده از جمعیت زیاد تهران از این موضوع سوء استفاده می کنند. برخورد این گونه سارقان نشان می دهد که این افراد از ناشناخته بودن و ساکن نبودن تهران سوء استفاده می کنند و مرتکب اعمال مجرمانه می شوند.

هداوند با تاکید بر اینکه مجرمان در هر کجا که از کشور فرار کنند می‌توانند مطمئن باشند شناسایی و دستگیر می‌شوند، گفت: سارقان ممکن است مدتی بمانند زیرا در خانه‌های مجردی زندگی می‌کنند یا به منازل خود در نقاط مختلف کشور باز می‌گردند. از پلیس فرار کنید اما مطمئن شوید که پلیس به سطحی از مهارت رسیده است که در نهایت آنها را دستگیر می کند. ما وقاحت و جسارت سارقان را در سرقت های خشن تحمل نمی کنیم و برخورد مستبدانه پلیس با سارقان و سارقان دائما در دستور کار است و سارقان مطمئن هستند دیر یا زود دستگیر خواهند شد.

انتهای پیام