حوادث

چند نکته مهم برای انجام خانه تکانی ایمن

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با توجه به نزدیک شدن به عید و شروع زمین لرزه ها توصیه های ایمنی در خصوص خانه را ارائه کرد.

سیدجلال ملکی در گفت وگو با گیلونا، وی با اشاره به اینکه برخی از شهروندان برای عید در این ایام سال خانه تکانی می کنند، گفت: در این موقع از سال، برخی از شهروندان خانه تکانی می کنند تا به خانه خود رنگ و ظاهری تازه ببخشند و به نوعی برای آغاز سال جدید آماده شوند. این اقدام گاه با وقوع حوادث مختلفی همراه است که در صورت اطلاع شهروندان قبل از حرکت خانه می تواند از وقوع بسیاری از آنها جلوگیری کند.

وی گفت: مسمومیت با مواد شوینده شیمیایی، سقوط از پله و… از جمله این حوادث است، وی گفت: موارد متعددی در استفاده از مواد شوینده وجود دارد که شهروندان باید مراقب آن باشند. حتما از شوینده های استاندارد استفاده کنید و هنگام استفاده از این شوینده ها از تهویه هوای محیط مطمئن شوید. آنها همچنین می توانند از ماسک استفاده کنند. شهروندان توجه داشته باشند که اختلاط مواد شوینده شیمیایی با یکدیگر عمل بسیار خطرناکی است زیرا می تواند بخارات سمی را آزاد کند و افراد را درگیر کند. این بخار باعث آسیب شدید به ریه ها، پوست و چشم افراد می شود.

ملکی در ادامه با بیان اینکه در این ایام سال باید نظارت بیشتری بر رفتار کودکان صورت گیرد، ادامه داد: زمانی که خانه تکانی می کنیم به دلیل شلوغی محیط از تعداد کم کودکان غافل می شویم که می تواند برای آنها خطرناک باشد. مثلاً قیچی، میخ، چاقو و غیره. آنها می توانند روی زمین باشند و کودک می تواند با بازی با آنها خود را در معرض خطر قرار دهد. بنابراین باید به نظم محیط توجه کرد و وسایل خطرناک را از دسترس کودکان دور نگه داشت. نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که مواد شوینده را نباید در دسترس کودکان قرار داد زیرا ممکن است آنها را با نوشیدنی اشتباه گرفته و مسمومیت ایجاد کند.

ملکی با اشاره به خطر استفاده از پله های یک طرفه در منازل برای جابه جایی گفت: کف برخی از خانه ها سرامیک است و استفاده از پله های یک طرفه در این سطح خطراتی را به همراه دارد. سطح سرامیک بسیار لغزنده است و استفاده از پله های یک طرفه روی این سطح می تواند خطرناک باشد. بنابراین برای استفاده از نردبان باید مطمئن شوید که روی زمین قرار دارد. هنگام استفاده از مدفوع، باید مطمئن شوید که استاندارد و بادوام هستند. در غیر این صورت، خطر سقوط از ارتفاع وجود دارد و این خطر می تواند باعث آسیب جدی از جمله شکستگی شود.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران همچنین در خصوص نظافت بیرون پنجره های منزل هشدار داد و گفت: گاهی اوقات می بینیم که شخصی به پنجره خانه آویزان شده و در حال تمیز کردن شیشه ها است. این افراد به پنجره به عنوان تکیه گاه نگاه می کنند، غافل از اینکه هر لحظه ممکن است سقوط کنند و جان خود را از دست بدهند. افرادی که در نظافت شیشه های بیرونی ساختمان ها تخصص دارند با تجهیزات لازم و کافی این کار را انجام می دهند. بنابراین اگر شهروندان قصد نظافت شیشه های بیرونی ساختمان ها را دارند باید از کارشناسانی که تجهیزات لازم را دارند کمک بگیرند.

وی بیان کرد: یکی دیگر از مواردی که باعث ایجاد خطر در منزل می شود برق است که متاسفانه برخی افراد که مهارت لازم را ندارند اقدام به باز و بسته شدن لوستر می کنند که در این راستا افرادی که با این مهارت آشنا هستند باید وارد عمل شوند. این حس، زیرا این عمل برای افراد بی تجربه بسیار خطرناک است.

ملکی ادامه داد: همچنین نظافت پریزهای برق با پارچه های خیس و مرطوب از جمله مواردی است که باعث برق گرفتگی می شود. بنابراین نکات ایمنی لازم نیز در این خصوص باید رعایت شود.

انتهای پیام/