حوادث

کلاهبرداری دکتر ژنتیک و مدرس آموزشگاه کنکور از داوطلبان رشته پزشکی

رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ از انهدام باند کلاهبردارانی که اقدام به طراحی سایت جعلی دانشگاهی برای کلاهبرداری از فارغ التحصیلان رشته پزشکی کرده بودند، خبر داد.

به گزارش گیلونا، سردار علیرضا لطفی در حاشیه دستگیری این افراد در جمع خبرنگاران گفت: هشتم شهریور مردی 55 ساله با مراجعه به پایگاه هشتم پلیس آگاهی تهران بزرگ اعلام کرد که دارای یک فرزند پسر است. در اوایل سال با مرد جوانی آشنا شده بود. او می تواند برای پسرش مدرک پزشکی را در دانشگاه ملی دریافت کند. به همین منظور قراردادی بین مالباخته و متهم منعقد شد و مبلغ 540 میلیون تومان به متهم پرداخت شد و 200 میلیون تومان دیگر نیز باید پس از تایید نهایی پذیرش در وب سایت دانشگاه پرداخت می شد. به همین منظور چکی به مبلغ 200 میلیون تومان در تاریخ متعاقب اعلام نتیجه به متهم تحویل شد.

وی با اشاره به اظهارات شاکی ادامه داد: مدتی بعد متهم با ارسال لینکی به سایت یکی از دانشگاه های کشور در رشته پزشکی اعلام کرد که نام فرزند مفقود شده جزو پذیرفته شدگان پزشکی است و بعد از آن انتقاد کرد. 200 میلیون تومان. اما وقتی پسر این فرد برای ثبت نام به دانشگاه رفت متوجه جعلی بودن سایت شد و این فرد اصلا در دانشگاه قبول نشد.

لطفی با بیان اینکه احتمال تکرار جرایم مشابه وجود داشت، گفت: در این راستا بلافاصله رسیدگی به موضوع در دستور کار پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت و طی اقدامات انجام شده ۱۶ نفر دیگر نیز دستگیر شدند. کلاهبرداری به همان روشی که آنها دستگیر شدند، شناسایی شدند. از این تعداد 9 نفر به پلیس فتا، 6 نفر به پلیس آگاهی و یک نفر در شهرستانی دیگر شکایت کرده بودند.

رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ با اشاره به ادامه تحقیقات ماموران برای دستگیری این افراد گفت: ماموران پس از جمع بندی اظهارات متهمان به سرنخ هایی رسیدند و در نهایت متوجه شدند سه مرد تحصیلکرده که با شرایط آشنا هستند. و مراحل ثبت نام در دانشگاه ها این باند را ایجاد کرده و با جعل وب سایت های دانشگاه های معروف و درج اسامی مظنونان به عنوان پذیرفته شده از آن کلاهبرداری کردند.

وی گفت: با هماهنگی مقامات قضایی این افراد در یک عملیات پلیسی دستگیر و به مقر انتظامی منتقل شدند. اگرچه این افراد در ابتدا تمایلی به اعتراف به جرم خود نداشتند، اما بعداً با شواهدی مواجه شدند و به جرم خود اعتراف کردند.

لطفی ادامه داد: سته رهبر این باند در اعتراف خود گفت که او و دو دوستش تصمیم به کلاهبرداری گرفتند و از طریق مدرسه معدن که یکی از اعضای باند در آن کار می کرد ، سعی کردند دانش آموزان ثروتمندی را که به دنبال پذیرش بودند ، شناسایی کنند. در برخی رشته ها مانند پزشکی بودند.

رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ ادامه داد: این افراد با ارائه قبولی تضمینی در دانشگاه معتبر و رشته مورد نظر مالباختگان را فریب داده بودند.

وی ادامه داد: متهمان با همکاری یکی دیگر از اعضای باند که یک هکر حرفه ای است اقدام به ایجاد سایت جعلی دانشگاه مورد نظر کرده و با قرار دادن نام داوطلب در سایت مذکور از خانواده پول دریافت کردند.

لطفی در پایان گفت: با اعتراف متهمان دستگیر شده، اظهارات متهمان و شواهد موجود، پرونده قضایی برای متهمان آغاز و تحقیقات پلیسی برای شناسایی دیگر اعضای احتمالی باند مفقود شده توسط بازپرسان ادامه دادگستری هشتم آغاز شد. پایگاه سرویس های مخفی پایتخت.

انتهای پیام