علمی و پزشکی

استارتاپ‌ها برای کاهش دمای زمین دست به دامن فضا شدند

استارت‌آپ Make Sunsets می‌گوید بالن‌های خود را با انتشار ذرات بازتابنده به جو پرتاب کرده است. گوگرد در استراتوسفر می تواند دمای زمین را کاهش دهد. اگرچه این شرکت می‌گوید اقدام آنها بشردوستانه است و برای جلب توجه به موضوع گرمایش جهانی ضروری است، اما منتقدان دستکاری بی‌رویه جو را محکوم کرده‌اند.

به گزارش MIT Technology Review، استارت آپ ها غروب خورشید را خلق کنید او با این اقدام سعی دارد شرایط اقلیمی جهان را تغییر دهد و بخشی از پرتوهای خورشید را به فضا بازگرداند. این فرآیند همان چیزی است که به طور طبیعی در طول فوران آتشفشان های بزرگ رخ می دهد و در تئوری می تواند از آن جلوگیری کند. دست گرمی بازی کردن هر چه سیاره گرمتر باشد.

پاشیدن ذرات گوگرد به داخل استراتوسفر از نظر فنی دشوار نیست، اما دانشمندان حتی در مقیاس کوچک نیز تمایلی به انجام آن ندارند. زیرا آنها نمی دانند دستکاری عمدی چقدر در جو تأثیر خواهد داشت و چه عوارض خطرناکی می تواند داشته باشد.

این استارت آپ ادعا می کند دو بادکنک اول خود را با حمل چند گرم دی اکسید گوگرد از مکزیک در آوریل 2022 به استراتوسفر فرستاد. با این حال، مشخص نیست چه اتفاقی برای این بالون ها افتاده است و این ذرات چه تأثیری بر جو داشته اند.

استارت آپ ها برای کاهش دمای زمین به فضا رفته اند

کاهش دمای زمین با این روش می تواند خطرناک باشد

لوک آیزمن، یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل Make Sunsets، می گوید تلاش او هم کارآفرینانه و هم تا حدودی بحث برانگیز است. با این حال، آیسمن امیدوار است که با انجام این کار بتواند بحث در مورد تغییرات آب و هوا را دوباره روشن کند و مداخلات لازم را برای جلوگیری از بدتر شدن وضعیت برنامه ریزی کند.

اما از سوی دیگر برخی از کارشناسان بر این باورند که اکنون برداشتن گام های عملی عملی است نارس و ممکن است اثری بر خلاف انتظارات آیسمن داشته باشد. یکی از این متخصصان با روش ساخت غروب در جو با روشی مشابه دستکاری می کند ویرایش ژن CRISPR جنین ها را می شناسد؛ مکانیزمی که نه تنها به ایمنی آن اطمینان کافی نداریم، بلکه بحث اخلاقی در مورد آن به اندازه لازم انجام نشده است.

Make Sunsets می گوید در حال حاضر 750 هزار تومان قبلاً برای پرتاب بالن های بعدی بودجه جمع آوری کرده است. با این حال، منتقدان امیدوارند که نهادهای حقوقی بتوانند مکانیسم هایی را برای جلوگیری از این اقدامات خودسرانه ایجاد کنند.

227227