علمی و پزشکیکسب و کار ایرانی

عمر لمینت دندان چقدر است؟

طول عمر لمینت دندان چقدر است؟

لمینت یکی از بادوام ترین و باکیفیت ترین مواد دندانپزشکی است و یکی از مزیت های آن، ماندگاری و طول عمر بالاست. اما با این حال باز هم نمی توان گفت که یک روش دائمی است. چون این ویژگی حتی برای دندان های طبیعی خود انسان هم قابل پیش بینی نیست و دندان های طبیعی هم با وجود استحکام، به مرور زمان ممکن است دچار پوسیدگی، سایش یا سیاهی شوند. با این حال  لمینت ها به طور متوسط بین ۱۰ تا ۲۰ سال دوام دارند. این تفاوت در زمان ماندگاری به این دلیل است که عوامل مختلفی در افزایش یا کاهش طول عمر لمینت تعیین کننده هستند.

عوامل موثر در ماندگاری لمینت دندان

طول عمر لمینت ها را می توان بر اساس عوامل زیر تعیین کرد:

 1. مهارت، تبحر و تجربه دندانپزشک:
  در صورتی که دندانپزشک مهارت زیادی در انجام لمینت داشته باشد و قالبگیری از دندان ها را با دقت انجام دهد و فرایند نصب به خوبی انجام شود ماندگاری روکش های لمینتی بیشتر خواهد شد. پس مهمترین مساله برای انجام لمینت، انتخاب دندانپزشک باتجربه است.
 2. جنس لمینت و کیفیت ساخت آن:
  شرکت های زیادی هستند که مواد اولیه ساخت روکش های لمینتی را می سازند. اما نوع متریال آنها با هم بسیار متفاوت است و همانطور که در قسمت انواع لمینت ها گفتم جنس لمینت ها با هم متفاوت است. اینکه شما چه برند و چه جنسی را انتخاب کنید روی نتیجه نهایی تاثیر زیادی دارد. یه پزشک متخصص و با تجربه در این زمینه می تواند به شما مشاوره خوبی بدهد و به شما در یک انتخاب درست و عاقلانه کمک کند.
 3. مراقبت های انجام شده پس از لمینت دندان:
  اگر شما بعد از انجام لمینت مراقبت خوبی از لمینت هایتان داشته باشید، مثلا مرتب مسواک بزنید و بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید قطعا خواهید توانست مدت زمان بیشتری از دندانهایتان استفاده کنید.
 4. وضعیت دندان:
  اگر دندان سالم و محکم باشد احتمال لب‌پر شدگی و ایجاد ترک روی لمینت کمتر است.
 5. رنگ دندان:
  هرچه دندان سفیدتر باشد و لکه کمتری داشته باشد، میزان تراش روی کاهش می یابد. این موضوع احتمال تغییر و نیاز به تعویض آن را کم می‌کند.

How long is dental laminate

چه زمانی لمینت دندان باید تعویض شوند؟

روکش های لمینتی با گذشت زمان دچار تغییراتی می شوند که نیاز به تعویض پیدا می کنند:

 1. از آنجا که لمینت ها تنها سطح دندان را پوشش می دهند، دندان های زیرین مستعد آسیب و پوسیدگی هستند. در صورتی که بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت نکنید دندان های زیرین پوسیده شده و لازم است که لمینت ها برداشته شوند و بعد از ترمیم دندان، روکش جدید جایگزین آن شود.
 2. لمینت ممکن است بر اثر جویدن و گاز زدن دچار تحلیل شده و بین لثه و پوسته پرسلن فضایی ایجاد شود و دندان زیر آن نمایان شود. در این شرایط به غیر از اینکه دندان نمای بدی پیدا می کند احتمال عفونت دندان یا لثه نیز بیشتر می شود.
 3. گرچه لایه های پرسلن در برابر لکه ها مقاوم هستند، با این حال ممکن است بر اثر نوشیدن و خوردن انواع نوشیدنی و خوراکی های رنگی، تغییر رنگ بدهند و نیاز به تعویض پیدا کنند.
 4. روکش های پرسلن اگر شکسته یا ترک بردارند، قابل ترمیم نخواهند بود و لازم است که تعویض شوند.

لمینت دندان چگونه تعویض می شود؟

حتی اگر تمام نکات مراقبت از لمینت را رعایت کنید باز هم نیاز به تعویض لمینت خواهید داشت. روند قرار دادن لمینت جدید مانند دفعه اول است با این تفاوت که این بار نیاز به تراش یا پرداخت دوباره دندان ندارید. دندانپزشک از دندان شما قالب می گیرد و پس از ساخت لمینت جدید توسط لابراتور، آن را روی دندان شما فیکس می کند.

چگونه طول عمر لمینت دندان را افزایش دهیم؟

لمینت دندان نوعی ترمیم زیبایی است که ماندگاری تقریبا بالایی دارد اما اقدامات مراقبتی می توانند تا حد زیای در طول عمر لمینت روی دندان موثر باشند. زمانی که مراقبت های لازم را انجام دهید، احتمال افزایش طول عمر لمینت هم بالاتر می رود. به عبارت دیگر می توان گفت یکی از راه های افزایش طول عمر لمینت ها، کنترل کردن عواملی است که در میزان طول عمر لمینت ها اثر گذار هستند.

 1. بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید.
  روزی دوبار مسواک بزنید و از نخ دندان برای پاک کردن موادغذایی باقیمانده در لابلای دندان ها استفاده کنید. زیرا این باقیمانده های غذایی می توانند باعث پوسیدگی دندان شوند و برای ترمیم آنها باید روکش لمینتی را بردارید.
 2. مصرف دخانیات را کم کنید.
  تغییر ها کمترین آسیبی است که مصرف دخانیات می تواند به آنها وارد کند. مصرف دخانیات به مرور زمان باعث بدرنگی لمینت ها و کاهش طول عمر آن ها می شود.
 3. عادات مخرب و نادرست را ترک کنید.
  یکی از عادات نادرست در استفاده از دندان ها که حتی می تواند شما را از داشتن لمینت محروم کند، عادت دندان قروچه است. دندان قروچه حتی دندان های طبیعی را دچار ساییدگی و شکستگی می کند، چه رسد به لایه های نازک پرسلن. لمینت ها اگر چه محکم و اصولی در سطح دندان ها فیکس می شوند، اما دندان قروچه به قدری فشار به دندان ها وارد می کند که می تواند باعث شکسته شدن و یا ترک خوردن لمینت ها شود. سعی کنید این مشکل را برطرف کنید و در هنگام خواب از محافظ های مخصوص دندان استفاده کنید.
 4. از مسواک و خمیر دندان مناسب استفاده کنید.
  به منظور تمیز کردن دندان های لمینت شده بهتر است که از مسواک و که فاقد مواد سفید کننده و ساینده است استفاده کنید. برخی از افراد تصور می کنند یکی از راه های سفید نگه داشتن لمینت ها، استفاده از خمیر دندان های سفید کننده است در حالیکه خمیر دندان های سفید کننده متناسب با جنس دندان های طبیعی طراحی و ساخته شده اند و استفاده از آن برای لمینت ها باعث می شود به مرور زمان لمینت ها خراشیده شوند و از براقیت و شفافیت آنها کاسته شود.
 5. در افرادی که دندان قروچه دارند استفاده از محافظ دندان لازم است زیرا فرسایش دندان را کم و  طول عمر لمینت را زیاد می کنند.
 6. از دندان ها به عنوان ابزار استفاده نکنید.
  شکستن آجیل یا خوراکی های سفت با دندان، باز کردن درب بسته بندی ها با دندان باز کنند، جویدن ناخن یا مداد و … می توانند باعث شکسته شدن، ترک یا آسیب به روکش های لمینتی شوند. فارغ از اینکه دندان ها روکش داشته باشند یا خیر انجام چنین کارهایی همواره منع می شود. وقتی دندان ها روکش می شوند، حتی در گاز زدن خوراکی های سفت مانند هویج نیز باید احتیاط کنید.
 7. چکاب دوره ای را فراموش نکنید.
  سعی کنید هر ۶ ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کرده تا وضعیت دندان های شما را بررسی کند و در صورت وجود نشانه های پوسیدگی پیش از گسترش، آنها را ترمیم نماید.

آیا می توان لمینت ها را حذف کرد؟

به غیر از روکش های که بهترین و نازک ترین نوع لمینت ها هستند و به لمینت های بدون تراش مشهورند، در باقی لمینت ها دندان ها تا حدودی تراش می خورند. گاهی افراد تصور می کنند که با آسیب دیدن لمینت ها، می توانند آن ها را کاملا جدا کرده و از دندان های طبیعی خود استفاده کنند. اما بهتر است بدانید که در فرآیند آماده سازی دندان ها برای نصب لمینت ها، بخشی از مینای دندان تراشیده می شود تا هم پوسته های لمینت به درستی نصب شود و هم بایت دندان ها (نحوه قرارگیری دندان های فک بالا و پایین روی هم) به درستی حفظ شود.

بعد از تراشیده شدن مینای دندان و نصب لمینت، دیگر نمی توانید لمینت را حذف کنید و از دندان های خود استفاده کنید. زیرا فقدان مینای دندان باعث می شود که عصب های دندان نسبت به گرمی و سرد به شدت حساس شوند، بنابراین استفاده از دندان هایی که مینای آن تراشیده شده، علاوه بر اینکه جلوه نازیبایی دارد، اذیت کننده نیز می باشد. پس در صورت آسیب دیدن لمینت و برداشتن آن مجبورید روکش های جدیدی را جایگزین کنید.

آیا میزان طول عمر در انواع لمینت متفاوت است؟

یکی از عوامل موثر در طول عمر لمینت جنس و برند سازنده آن است. در حال حاضر لمینت های سرامیک فشرده، زیرکونیوم و لومینیرز که لمینت های فوق نازک و بدون تراش هستند جزو بهترین نوع لمینت هستند. برندهای سوئیسی، آمریکایی و برخی برندهای کره ای جزو بهترین برندهای لمینت هستند.

طول عمر لمینت بیشتر است یا کامپوزیت؟

نمی توان به طور قطعی گفت که لمینت برای شما چند سال عمر می‌کند. زیرا لمینت از هر نوعی که باشد نیاز به مواظبت و چکاپ دارد. در بهترین حالت طول عمر لمینت با توجه به جنس آن، بین ۱۰ تا ۲۰ سال است در حالی که ماندگاری کامپوزیت بین ۵ تا ۷ سال است.