علمی و پزشکی

عکس | این موجود جان سخت از ۵ انقراض بزرگ جان به در برده!

مطالعه قدیمی ترین جلبک های سبز نشان می دهد که این گیاهان احتمالا زودتر از آنچه قبلا تصور می شد متولد شده اند.

محققان فسیل هایی با قدمت بیش از 541 میلیون سال را مورد مطالعه قرار دادند که پایان دوره Ediacaran است. این فسیل‌ها متعلق به استان شانشی در مرکز چین است که در اواخر دوره ادیاکران، دریای کم عمقی بوده است.

بیشتر بخوانید:

این فسیل ها متعلق به استان شانشی در مرکز چین است که در اواخر دوره ادیاکاران یک دریای کم عمق بوده است.

عکس این موجود سخت زندگی از 5 انقراض بزرگ جان سالم به در برده است!

جلبک های سبز اعضای خانواده پادشاهی گیاهان هستند که حداقل یک میلیارد سال پیش ظاهر شدند. اما یافته‌های جدید دانشمندان نشان می‌دهد که تنوع گونه‌های جلبک مدرن زودتر از آنچه قبلاً تصور می‌شد وجود داشته است و این می‌تواند منشأ پادشاهی گیاهان را ۱۰۰ میلیون سال دیگر به عقب براند. جلبک‌های باستانی به طرز شگفت‌آوری پیچیده و تقریباً شبیه به یک جنس جلبک مدرن به نام Codium هستند.

این نمونه‌ها از فسیل‌هایی به‌دست می‌آیند که به نام بیوتای Gaojiashan شناخته می‌شوند، که برخی از آنها به‌جای مسطح بودن، به‌صورت سه بعدی حفظ شده‌اند. دانشمندان دانشگاه نورث وسترن در چین دریافتند که پنج نمونه جلبک با آنچه از دوره ادیاکران در نقاط مختلف جهان باقی مانده مطابقت ندارد.

دانشمندان از ساختار فسیل ها دریافته اند که جلبک سبز است. اما آنها نتوانستند چیزی مشابه در گونه های شناخته شده جلبک های باستانی پیدا کنند. بنابراین آنها شروع به بررسی گونه های جدیدتر کردند. پس از آن بود که آنها متوجه شدند که جلبک های باستانی شباهت زیادی به کودیوم مدرن دارند.

محققان این گونه جدید را Protocodium sinese نامیدند که به معنای اولین کودیوم چین است. به گفته این محققان، این جلبک یک بازمانده است. این واقعیت که این جلبک از اواخر دوره ادیکاران تغییر نکرده است نشان می دهد که این گروه از جلبک های سبز به زودی جایگاه تکاملی خود را کشف کردند و از پنج انقراض دسته جمعی و بیش از نیم میلیارد سال تغییر بدون آسیب جان سالم به در بردند. امروزه گونه‌های کودیوم در بسیاری از مکان‌ها مهاجم هستند و بر جلبک‌ها و جلبک‌های بومی غالب هستند.

دانشمندان در تلاشند تا زمان انحراف موجودات از یکدیگر را با استفاده از استنتاج ژنوم گونه های مدرن و میزان جهش های مشاهده شده در سوابق دیرینه شناسی محاسبه کنند.

اگر اولین جلبک سبز از آنچه قبلا تصور می شد متنوع تر بود، احتمالاً کل فرآیند تکامل زودتر از آنچه دانشمندان فکر می کردند آغاز شده است.

5858