علمی و پزشکی

موجود بی‌چهره عجیبی که آدم‌ها را در کارخانه پورشه دنبال می‌کند /عکس

امیرمسعود عابدین_ به Sound Acoustic Module (ماژول آکوستیک صدا) پورشه سلام کنید. این ماژول به‌صورت مخفف SAM نامیده می‌شود تا با ظاهر انسانمانندش مطابقت داشته باشد. SAM در سال ۲۰۱۵ برای کمک به پورشه در ارزیابی صدای خودروهایش ایجاد شد، فرآیندی که با وقوع انقلاب الکتریکی حیاتی‌تر می‌شود. تنظیم دقیق نت اگزوز یک چیز است، اما وقتی موتور احتراق داخلی در پس‌زمینه صدای ثابتی منتشر نمی‌کند، انواع صداها به گوش می‌رسند.

موجود بی‌چهره عجیبی که آدم‌ها را در کارخانه پورشه دنبال می‌کند /عکس

به گزارش گیلونا، پورشه برای رفع این مشکل، SAM را ساخته که تمام بخش‌های مرتبط صوتی را در اختیار دارد. این آدمک، حفره چشم یا بینی ندارد و فقط شامل دو گوش است. هر کدام از گوش‌ها دارای میکروفون و پیش‌تقویت‌کننده مخصوص به خود برای ضبط نویز هستند که به SAM توانایی شنیدن محدوده حداکثر ۱۳۰ دسی‌بلی را می‌دهند. این قابلیت به SAM این امکان را می‌دهد تا همه‌چیز را، از کلیک بی‌صدا روی دکمه‌ها گرفته تا سیستم‌های اگزوز، ارزیابی کند.

موجود بی‌چهره عجیبی که آدم‌ها را در کارخانه پورشه دنبال می‌کند /عکس

به گفته دیوید سادووسکی، مهندس آکوستیک پورشه، به‌جز حسگرهای دیگری که در اختیار کارمندان قرار دارد، این آدمک را در جاهای دیگری از خودرو قرار می‌دهند تا به‌جای انسانی دیگر، صداها را ارزیابی کند. SAM هم در آزمایشگاه و هم در جاده استفاده می‌شود و تقریباً ۱۹۳۰ کیلومتر را در سال طی می‌کند. این کار بخش مهمی از تلاش پورشه برای حفظ صدا به‌عنوان جزئی حیاتی در تجربه رانندگی در میان هجوم خودروهای الکتریکی است.

سادوسکی توضیح داد که “موتور الکتریکی به‌طور طبیعی زمزمه آرامی از خود ساطع می‌کند؛ به همین دلیل است که مثلاً صدای موتور در تایکان الکتریکی به‌طور مصنوعی غنی می‌شود. وظیفه ما در تضمین کیفیت آکوستیک این است که تعیین کنیم آیا صدای عالی پورشه در اینجا ایجاد شده است یا خیر. “

۵۴۳۲۲