علمی و پزشکی

نخستین کهکشانها مشت شان را برای جیمز وب باز می کنند

این هفته، تیم عملیات جیمز وب برای پرتاب ابزارهای NIRCam، NIRISS و NIRSpec چراغ سبز نشان داد و هفت راه از 17 روش برنامه ریزی شده برای عملیاتی کردن کامل تلسکوپ فضایی جیمز وب را ایجاد کرد.

ابزار NIRCam یک ابزار تلسکوپ فضایی جیمز وب است که دو وظیفه اصلی دارد. این ابزار به عنوان طول موج تصویربرداری 0.6 تا 5 میکرون و همچنین یک سنسور جبهه موج برای حفظ عملکرد آینه 18 قطعه به عنوان یک آینه واحد عمل می کند. به عبارت دیگر، این ابزار یک دوربین است و همچنین برای ارائه اطلاعات برای تراز کردن 18 بخش آینه اولیه استفاده می شود و همچنین یک دوربین مادون قرمز با 10 آرایه آشکارساز جیوه-کادمیم-تلوراید (HgCdTe) هر آرایه است. دارای رزولوشن 2048 و در 2048 پیکسل است.

حسگر راهنمای دقیق و تصویرگر مادون قرمز نزدیک و طیف‌نگار بدون شکاف (FGS-NIRISS) نیز ابزاری از تلسکوپ فضایی جیمز وب (JWST) است که یک حسگر راهنمای دقیق و یک ابزار علمی را با یک تصویرگر در مادون قرمز نزدیک و یک طیف‌نگار ترکیب می‌کند. ابزار توسط آژانس فضایی کانادا (CSA) طراحی و توسط Honeywell به عنوان بخشی از یک پروژه بین المللی برای ساخت یک تلسکوپ فضایی مادون قرمز بزرگ با ناسا و آژانس فضایی اروپا ساخته شد. ابزار “FGS-NIRISS” محدوده نور را مشاهده کنید طول موج 0.8 تا 5.0 میکرون و دارای چهار حالت نمایش مختلف است.

ابزار NIRSpec نیز یکی از چهار ابزار علمی است که با تلسکوپ فضایی جیمز وب پرواز کرده است. NIRSpec یک طیف‌سنج چند جرمی است و می‌تواند به طور همزمان طیف‌های مادون قرمز نزدیک تا 100 جرم مانند ستاره‌ها یا کهکشان‌ها را با وضوح طیفی کم، متوسط ​​و بالا اندازه‌گیری کند. مشاهدات آن نیز در محدوده طول موج 0.6 میکرومتر تا 5.0 میکرومتر انجام می شود. همچنین دارای تعدادی دیافراگم برای طیف‌سنجی با وضوح بالا از منابع منفرد، و همچنین یک واحد میدان انتگرال (IFU) برای طیف‌سنجی سه بعدی است. این ساز توسط آژانس فضایی اروپا طراحی و توسط شرکتی به نام “آستریوم” ساخته شده است.

تلسکوپ فضایی جیمز وب بر کهکشان های اولیه تمرکز خواهد کرد

یکی از اعلامیه های اخیر ناسا به آماده سازی حالت طیف سنجی با وضوح متوسط ​​(MRS) MIRI و چشم انداز به اشتراک گذاری داده های مهندسی مرتبط اشاره کرد.

اصطلاح “MIRI” مخفف “Medium Infrared Instrument” همراه با “Medium Resolution Spectroscopy Mode” در “MRS of MIRI” است.

آلوارا لابیانو و دیوید لاو، هر دو محقق تلسکوپ فضایی، می‌گویند: «حالت MRS یکی از پیچیده‌ترین حالت‌های ابزاری در تلسکوپ جیمز وب است که از یک طیف‌نگار میدانی یکپارچه تشکیل شده است که اطلاعات طیفی و فضایی را جمع‌آوری می‌کند». از بینایی

آنها افزودند که این طیف‌نگار «مکعب‌های داده» سه‌بعدی را ارائه می‌کند که در آن هر پیکسل در یک تصویر حاوی یک طیف منحصر به فرد است. این طیف‌نگارها ابزار بسیار قدرتمندی برای مطالعه ترکیب و سینماتیک اجرام نجومی هستند زیرا مزایای تصویربرداری سنتی و طیف‌سنجی را با هم ترکیب می‌کنند.

ابزار MRS برای حفظ وضوحی طراحی شده است که طول موج مشاهده شده تقسیم بر کوچکترین اختلاف طول موج قابل تشخیص است. لاو و لابیانو در این پست گفتند که این ابزار به اندازه کافی قدرتمند است تا ویژگی‌های اتمی و مولکولی کلیدی را در محیط‌های مختلف مشاهده کند و با حداکثر توان خود قادر به مطالعه انتشار هیدروژن از کهکشان‌های اولیه است.

مشخصات کیفیت تصویر و تراز فضایی MIRI MRS

لا و ​​لابیان می گویند که این ابزار با تغییر به طول موج های بلندتر، خواص هیدروکربن های مولکولی را در کهکشان های غبارآلود نزدیک و نشانه های طیفی درخشان عناصری مانند اکسیژن، آرگون و نئون بررسی می کند که می تواند به ما در مورد خواص گاز یونیزه شده بگوید. محیط بین ستاره ای، می تواند بگوید.

آنها افزودند که MRS در نزدیکی زمین به دلیل یخ آب و مولکول های آلی ساده در سیارات غول پیکر در منظومه شمسی و در دیسک هایی که سیاره های اطراف ستاره های دیگر را تشکیل می دهند، نقشه های ویژگی های طیفی تولید خواهد کرد.

هنگامی که کیفیت تصویر و تراز فضایی باندهای داده چندگانه به خوبی مشخص شد، تیم ابزار MIRI روی کالیبره کردن پاسخ طیف‌سنجی دستگاه کار خواهد کرد، که طبق گفته‌های La و Labian شامل چندین مرحله مانند محدود کردن طول موج d و وضوح است. میدان دید برای جیمز وب

این دو دانشمند می گویند که ما وضوح طیفی استثنایی MRS را با بخش کوچکی از طیف به دست آمده از مشاهدات مهندسی اخیر هسته کهکشانی فعال در هسته کهکشان سیفرت NGC 6552 نشان می دهیم. پس از آماده شدن، MRS نقشی محوری در برنامه های علمی ایفا خواهد کرد که جزو اولین ماموریت هایی هستند که تلسکوپ فضایی جیمز وب در خدمت نجوم طی چند هفته پس از پرتاب انجام می دهد.

46