علمی و پزشکی

«پرستار» هست اما کم است

یک پرستار هست، اما کافی نیست. بر اساس آمار ارائه شده می توان گفت کشور با کمبود شدید پرستار مواجه است و همین امر باعث شده تا پرستاران در چند شیفت کاری و گاه شیفت های اجباری کار کنند.

به گزارش گیلونا، طبق استانداردهای جهانی یکی از معیارهای صحیح در بخش پرستاری این است که در هر تخت 2.5 پرستار وجود داشته باشد. اما در دو سال گذشته دلایل مختلفی از جمله مهاجرت پرستاران، ابتلا به ویروس کرونا و شهادت آنها، بازنشستگی پرستاران، افزایش تخت‌های بیمارستانی و… باعث کاهش چشمگیر تعداد پرستار در هر تخت شده است. .

علیرضا سعادتجو،عضو شورای عالی سازمان نظام پرستاری، کمبود نیروی انسانی پرستاران را مجبور به انجام چند شیفت کاری و بعضاً شیفت اجباری می کند و روحی از نظر دوری از خانواده نیز دچار مشکلات و آسیب هایی است.

وی همچنین گفت: لازم است مسئولان به معیشت و مطالبات پرستاران توجه ویژه داشته باشند، توجه به پرستاران انگیزه این قشر را افزایش می دهد و زمانی که کشور با بحران کرونا مواجه شد این عزیزان وارد میدان شوند. بدون خستگی و خستگی؛ اما در صورت عدم توجه به نیازهای پرستاران صدمات جبران ناپذیری به مردم و جامعه وارد می شود.

فرسودگی 70 درصد بیمارستان های کشور

ارزیابی لرزه ای بیمارستان های کشور در دهه 80 در دستور کار قرار گرفت و نتایج این ارزیابی نشان داد که حدود 70 درصد ساختمان ها یا بیمارستان های درمانی کشور فرسوده هستند.

مهندس امیر ساکی مدیرکل منابع فیزیکی وزارت بهداشت با بیان اینکه این میزان در تهران به دلیل قدمت بیمارستان ها بالای 80 درصد است، با اشاره به نتایج ارزیابی فوق گفت: بیش از 90 درصد بیمارستان‌های فرسوده قابل مقاوم‌سازی نیستند و به عبارتی مقاوم‌سازی توجیهی ندارد و بنابراین باید این بیمارستان‌ها جایگزین شوند.

به گفته وی، با توجه به اینکه سیاست نهضت بیمارستان سازی در کشور از سال های گذشته و به ویژه در 15 سال اخیر با ساخت بیش از 40 هزار تخت بیمارستانی آغاز شده است، برخی از این بیمارستان ها جایگزین بیمارستان های فرسوده قبلی شده اند و درصد تخریب محیط بیمارستانی که به حدود 40 درصد رسیده است، اما با وجود این، وزارت بهداشت در یک برنامه میان مدت برنامه جایگزینی 50 هزار تخت فرسوده فعلی را که بیش از 150 هزار میلیارد تومان هزینه دارد، قرار داده است. دولت که قرار است توسط سازمان برنامه و بودجه و شورای اسلامی انجام شود باید مورد حمایت جدی قرار گیرد.

راه اندازی توانبخشی تلفنی برای افراد طیف اوتیسم + جزئیات

توانبخشی تلفنی افراد طیف اوتیسم آغاز شده و اولویت با خانواده هایی است که دارای فرزندان زیر هفت سال در طیف اوتیسم هستند و یا به مراکز معتبر توانبخشی دسترسی ندارند و یا نیاز به حمایت مالی دارند.

برخی از این افراد ممکن است به اینترنت، مراکز توانبخشی معتبر، متخصصان مربوطه و غیره دسترسی نداشته باشند و یا نیاز به اطلاعات بیشتری داشته باشند که می توانند از ساعت 8 صبح تا 17 بعدازظهر با شماره 02148085000 تماس بگیرند.

افزایش 11 درصدی مصرف سیگار در بین زنان

بر اساس نتایج مطالعه ملی عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر در سال 1400 (STEPS)، نزدیک به 14 درصد افراد بالای 18 سال در جامعه ایران دخانیات مصرف می‌کنند که حدود 26 درصد از مردان و 4.5 درصد از زنان را شامل می‌شود. ، و این مصرف از سال 2015 رشد داشته است حدود 2.5 درصد در مردان و 11 درصد در زنان بالای 18 سال.

به گفته دکتر جعفر جندقی، رئیس مرکز محیط زیست و کار وزارت بهداشت، سالانه حدود 60 هزار نفر در کشور و بر اساس آمار استعمال دخانیات در بین مردان و زنان جان خود را از دست می دهند و از این تعداد نزدیک به 6000 نفر را افراد فوت می کنند. قرار گرفتن در معرض دود، مرگ در اثر مصرف دیگران.

چرخه معیوب اقتصادی در “سطح خیابان”

از سال 2008، طرح های مختلفی برای ساماندهی کودکان کار و خیابان اجرا شده است. از خانه سبز و ریحانه تا ایجاد مراکز حمایتی و آموزشی برای کودکان و خانواده ها. اما نتایج اجرای این طرح ها نشان می دهد که چندان موفق نبوده اند و به نظر می رسد به علل پدیده کار خیابانی و کودکان از جمله «اقتصاد خیابانی»، «عدم کنترل، بی نظمی شهروندی و مستضعف» توجهی نشده است. ساختار و «خلاء قانونی، سیاست ناکارآمد و اجرای ناقص». » مشکلات اساسی وجود دارد که باعث تداوم این آسیب اجتماعی و شکست پروژه ها شده است.

گزارش گیلونا در این باره را می توانید اینجا بخوانید.

تعداد “طلاق” در حال افزایش است

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه آمار طلاق روز به روز در حال افزایش است، گفت: باید رویه های مربوطه برای کاهش طلاق تغییر کند.

وی با ابراز تاسف از سوء استفاده زنان در حمل و نقل مواد مخدر تعداد زنان بازداشت شده را 3 درصد اعلام کرد و با وجود اینکه این تعداد را کم می‌داند، تاکید کرد که نباید به همین تعداد باشد.

وی همچنین خواستار بازنگری 60 درصدی مسائل خانواده و همچنین اجرای عدالت و حقوق زنان شد و گفت: قوانین مربوط به آنها شناسایی و در اختیار ما قرار گیرد.

جزئیات ایجاد مدارس غیردولتی بدون شهریه

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش از طراحی الگویی برای ایجاد مدارس دولتی با سپردن مدارس دولتی و غیردولتی به گروه ها، خیرین و بنیادهای دولتی و جهادی خبر داد.

احمد محمودزاده، رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه این مدارس رایگان است، گفت: گروه های هدف و افراد با سابقه تحصیلی که ممکن است جزو گروه خیرین، جهادگران و مراجع تقلید باشند، باید چنین مدارسی را افتتاح کنند. ، در مناطق محروم و حاشیه شهرها مستقر و فعالیت می کنند.

ما 100000 کلاس ناامن داریم

به گفته خان محمدی، رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مکتب، در حال حاضر 100 هزار کلاس درس ناایمن در کشور وجود دارد که با گذشت زمان این تعداد در حال افزایش است.

مدیرعامل بنیاد برکت همچنین از تبدیل 1000 مدرسه لینک به ساختمان خبر داد و گفت: با 1000 مدرسه قرارداد بسته شده و ساخته می شود.

تعداد تصادفات در عراق 3.5 برابر ایران است، اما تعداد فوتی ها نصف ایران است.

سردار سید کمال هادیان فر رئیس پلیس راهور فراجا گفت: در عراق گواهینامه رانندگی وجود ندارد و هرکس رانندگی بلد باشد از خودرو استفاده می کند به همین دلیل آمار تصادفات در عراق سه و نیم برابر است. در ایران، اما تعداد کشته شدگان عراقی در تصادفات نصف ایرانیان است و این مشکل فقط به خاطر خودروهای امنیتی آنهاست.

تداوم بارندگی و کاهش دما در کشور

تا روز جمعه کاهش نسبی دما در بیشتر مناطق کشور پیش بینی می شود و فردا آسمان تهران ابری (21 دانس) با بارش برف در برخی ساعات و وزش باد و کمینه دمای حدود صفر و بیشینه 4 دما پیش بینی می شود. درجهی سلسیوس.

صادق ضیائیان رئیس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات جوی نیز درباره بارندگی های امروز گفت: طی امروز در استان های گیلان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، چهارمحال و بختیاری، غرب اصفهان، شمال فارس، شمال کهگیلویه و بویار احمد، غرب یزد. و بخش‌هایی از استان کرمان بارش برف را تجربه می‌کند و در استان‌هایی مانند بوشهر، فارس جنوبی، کرمان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی بارش شدید باران منجر به سیل و آبگرفتگی جاده‌ها دور از انتظار نیست.

آمار 7000 زن سرپرست خانوار در تهران

مریم اردبیلی، مدیرکل امور بانوان شهرداری تهران امروز تعداد خانوارهای زن در شهر تهران را هفت هزار نفر عنوان کرد و گفت: 3300 خانوار زن در شهر تهران تحت پوشش بهزیستی و 25 هزار نفر با اعضای خانواده خود بین 6 تا 7 هزار نفر هستند. خانوارهای زن و نام 15000 خانوار زن در شهرداری تهران به ثبت رسیده است.

بر اساس آمار به روز شده، 7 هزار نفر از این افراد زنان سرپرست خانوار و 5 هزار نفر نیز فرزندان این زنان زیر 18 سال هستند.

این را شهرداری تهران در آستانه روز جهانی زن اعلام کرد متروی مجموعه های ورزشی شهرداری برای بانوان تهرانی در یک روز رایگان است و همانطور که مدیر کل امور بانوان شهرداری تهران گفت: مترو به احترام بانوان به مدت یک روز رایگان می شود، موضوعی که در اختیار شهرداری تهران است، هرچند شورا نیز با این موضوع موافق است اما آب و هوا. در این روز مترو است و استفاده از اماکن رایگان خواهد بود فعالیت های ورزشی و تفریحی مانند زمین ها و مجموعه های ورزشی عباس آباد مشخص نیست زیرا روز تولد جمعه است و یک روز در هفته بعد در نظر گرفته می شود. که اطلاع رسانی خواهد شد.

پنج خبر پربازدید سرویس اجتماعی گیلونا:


جزئیات ایجاد مدارس غیردولتی بدون شهریه


در تهران بارش برف / کاهش دما 8 تا 10 درجه


چرخه معیوب اقتصادی در “سطح خیابان”


فرسودگی 70 درصد بیمارستان های کشور


زمان و نحوه امتحان از جمله معلمان، ماده 28انتهای پیام