علمی و پزشکیکسب و کار ایرانی

نحوه خوابیدن بعد از عمل لیپوماتیک

نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک

لیپوماتیک از مهم ترین و شایع ترین جراحی هایی است که در زمینه کاهش سایز و کاهش چربی های اضافی بدن بکار گرفته می شود. این جراحی همچون تمامی جراحی های زیبایی و درمانی که از سوی بسیاری از افراد انجام می شود مستلزم انجام مراقبت هایی است که به اندازه روند جراحی از اهمیت بالایی برخوردار هستند. یکی از مهم ترین و اصلی ترین مراقبت هایی که افراد بعد از جراحی لیپوماتیک باید انجام دهند نحوه خوابیدن بعد از جراحی لیپوماتیک می باشد. از این رو در ادامه در خصوص نحوه خوابیدن بعد از جراحی لیپوماتیک صحبت خواهیم کرد.

جراحی لیپوماتیک

پیش از آنکه وارد موضوع اصلی مان شویم لازم است که توضیحاتی در زمینه لیپوماتیک ارائه کنیم. در روند جراحی لیپوماتیک برش هایی در نواحی خاصی از بدن که قرار است تحت جراحی لیپوماتیک قرار گیرد، انجام می شود.

برش های ایجاد شده مجرایی می شوند برای اینکه لوله کانولا وارد بدن تا بافت های چربی را تخریب کند، سپس در حین تخریب بافت چربی و شکسته شدن آنها با دستگاهی مخصوص تمامی چربی های اضافی ساکشن و به دستگاهی وارد می شوند.

مهم ترین نکته ای که ذکر آن بی مورد نخواهد بود این است که این چربی های تخلیه شده و می تواند در نواحی مختلفی از بدن تزریق شوند این کار می تواند نجر به حجم دهی بدن شود. برای مثال تزریق آن در سینه و یا باسن منجر به حجیم شدن این نواحی می شود، از سوی دیگر این روش هیچ آسیبی به بدن وارد نمی کند.

مراقبت های ضروری بعد از جراحی لیپوماتیک

 • استفاده از گن های مخصوص که پزشک آن ها را توصیه می کند از بهترین روش هایی است که می تواند به کاهش تورم بعد از جراحی لیپوماتیک کمک کند. به علاوه اینکه استفاده از گن ها به خروج خونابه هایی که در داخل بدن وجود دارد کمک و التهابات را کاهش می دهد.
 • استفاده از آنتی بیوتیک هایی که پزشک آن ها را تجویز کرده است تا حد زیادی به کاهش درد کمک می کند.
 • پیاده روی به منظور پیشگیری از عارضه لختگی خون در نواحی مختلف بدن تا یکماه باید انجام شود. البته انجام فعالیت های ورزشی سنگین به طور کامل ممنوع است و باید تا مدت زمان طولانی از انجام آن پرهیز کنید.
 • به مدت 24 ساعت روند خروج خونابه های بدن ادامه دار خواهد بود، از این رو اگر می خواهید رخت خواب شما خون آلود نشود بهتراست که از لحاف هایی استفاده کنید که بعدا شست شوی آن ها راحت تر است و هرشب می توانید آن را تعویض کنید تا از بروز آلودگی و انتقال آن به بدن تان جلوگیری کنید.
 • مالش دادن و لمس مناطقی که برش خورده است می تواند به روند خروج خونابه های زیر پوست کمک کند. از این رو بهتر است که به ارامی این اقدام را انجام دهید تا روند کاهش خونابه ها در بدن سریع تر باشد.

نحوه خوابیدن بعد از جراحی لیپوماتیک

نحوه خوابیدن بعد از انجام جراحی لیپوماتیک از مهم ترین مراقبت هایی است که باید در نظر داشته باشید.

 • نحوه خواب باید به شکلی باشد که پاهای افراد نسبت به بدن شان در سطح بالاتری قرار گیرد. این کار کمک می کند تا میزان فشار وارد شده به بدن و همچنین خونریزی کمتر شود. به همین منظور در هنگام خوابیدن در زیر پاهای خود از دو بالش استفاده کنید تا پاها به سمت بالا هدایت شود.
 • تلاش کنید که روی زخم ها و برش های ایجاد شده نخوابید تا هیچ گونه آسیبی به بدن تان وارد نشود.

نتیجه گیری

واقعیت این است که جراحی لیپوماتیک از مهم ترین و حساس ترین جراحی هایی است که این روز ها مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته است. اما مساله ای که وجود دارد این است که مراقبت های بعد از جراحی لیپوماتیک از درجه اهمیت فوق العاده ای برخوردار است و باید تماما با دقت و وسواس انجام شود.

از سوی دیگر نیز مهم ترین توصیه ما به شما این است که در هنگام انتخاب پزشک جراح نهایت دقت را داشته باشید تا تجربه و مهارت پزشک به عنوان مهم ترین عامل موفقیت نتیجه جراحی شود.

نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک

یکی از سوالات رایجی که بیماران از فوق تخصص پلاستیک می پرسند  اینست که بعد از لیپوماتیک ورم وجود دارد ؟ آیا پوست بعد از جراحی دچار افتادگی می شود؟ بعد از جراحی چه بخوریم ؟ ناهمواری بعد از لیپوماتیک به وجود می آید ؟ در ادامه به این سوالات پاسخ می دهیم .

افتادگی پوست بعد از لیپوماتیک

افتادگی پوست بعد از لیپوماتیک به عواملی به شرح ذیل بستگی دارد :

 • سن : پوست نیز مانند سایر اعضای بدن با گذشت زمان و بالا رفتن سن دچار پیری می شود و جوانی خود را از دست می دهد . در نتیجه اگر فردی که سن بالایی داشته باشد طبیعتا دارای پوست جمع شده ای است بنابراین طبیعی است بعد از عمل نیز پوست همان حالت اولیه را داشته باشد .
 • بارداری های متعدد : افرادی که چندین بارداری داشته اند و قبل از جراحی افتادگی پوست در ناحیه زیر شکم داشته اند ، بعد از جراحی کمتر پوست جمع می شود .
 • کیفیت پوست به صورت ژنتیکی : برخی افراد به صورت ارثی داراری پوست هایی با کیفیت پایین هستند.

به هر حال اگر پوست قبل از جراحی دارای افتادگی زیادی باشد  ، نیاز به جراحی لیفت پوست دارد و با لیپوماتیک این میزان افتادگی پوست جمع نمی شود . زیرا لیپوماتیک تنها چربی های اضافه را از بدن خارج می کند و تنها میزان کمی از افتادگی پوست را جمع می کند . عمل لیفت و لیپوماتیک را می توان به صورت همزمان انجام داد .

نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک

برای خوابیدن پاها را بالاتر از سطح بدن قرار دهید و به قسمتهایی که لیپوماتیک انجام داده اید فشار وارد نکنید .

ورم بعد از لیپوماتیک تا چه زمانی وجود دارد ؟

تورم بعد از لیپوماتیک طبیعی است و معمولا تا 2 ماه طول می کشد . البته رنگ کبودی ها به تدریج کمرنگ شده و بعد از یک هفته رنگ از کبودی به ارغوانی تغییر پیدا می کند . ماساژ با لوسیون به بهبود تورم کمک می کند .

چه زمانی می توان نتیجه لیپوماتیک را ببینیم ؟

برای مشاهده نتایج واقعی جراحی باید تا 6 ماه صبر کرد . بعد از آن می توانید بفهیمد نتایج عمل رضایت بخش بوده یا خیر .

بعد از لیپوماتیک چه بخوریم ؟

در روز بعد از عمل ممکن است دچار بی اشتهایی یا حالت تهوع شوید که می توانید از قرص متوکلورپرامید استفاده کنید . رژیم غذایی عادی خود را داشته باشید ولی از غذاهای پرچرب و نمک فراوان اجتناب کنید .

چه زمانی باید از گن بعد از لیپوماتیک استفاده کرد ؟

بین 2 تا 3 هفته بعد از جراحی از گن مخصوص استفاده کنید .

رانندگی بعد از لیپوماتیک

بعد از اینکه دیگر دردی نداشتید می توانید رانندگی کنید و بعد از گذشت 2 هفته رفتن به سفر بلامانع است .

بهم خوردن قاعدگی بعد از لیپوماتیک

نامنظم شدن پریود بعد از لیپوماتیک به علت ترومای جراحی طبیعی است و بعد ازمدتی منظم می شود .

نحوه صحیح خوابیدن بعد از عمل لیپوماتیک

بسیاری از مردان و زنان، دارای چربی‌های پایداری در شکم، پهلو و یا ران‌های خود هستند که حتی در برابر سخت ترین رژیم‌های غذایی و فعالیت‌های ورزشی نیز مقاومت می‌کنند. برخی از این افراد برای رهایی یافتن از دست چربی‌های مزاحم، روی به لیپوماتیک شکم و پهلو می‌آورند که دومین درمان زیبایی محبوب در دنیا است. این روش بلافاصله باعث از بین رفتن چربی‌های اضافه در مناطق خاصی از بدن می‌شود. حال سوال اینجاست که با توجه به خروج چربی و ایجاد زخم در بدن، بهترین فرم خوابیدن پس از لیپوماتیک چگونه باید باشد که فرد احساس درد یا آزار نکند؟

نحوه خوابیدن بعد از عمل لیپوماتیک یکی از مهمترین نکات مراقبتی است که در صورت بی توجهی و عدم انجام صحیح آن، می‌تواند باعث اختلال در حصول نتیجه نهایی مورد نظر و همچنین احساس درد بیشتر در فرد زیباجو گردد. ما در این مقاله برای شما از اهمیت و نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک خواهیم گفت.

برای دریافت مشاوره رایگان و دریافت نوبت با مشاورین زیبایی ما تماس بگیرید.

لیپوماتیک چیست و چگونه انجام می‌شود؟

در ابتدا به طور مختصر از این روش و نحوه انجام آن خواهیم گفت. عمل لیپوماتیک با هدف کانتور کردن نواحی مختلف بدن برای از بین بردن دائمی سلول‌های چربی انجام می‌شود. در طی این روش که به طور معمول تحت بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می‌گیرد، یک جراح پلاستیک، لوله مکش (کانولا) را پس از ایجاد برش در منطقه پرچربی، به زیر پوست وارد می‌کند. وی با استفاده از سرنگ یا پمپ خلاء، سلول‌های چربی را تخریب کرده و سپس آن‌ها را ساکشن و از بدن فرد خارج می‌کند.

نتایج حاصل از این روش تا زمانی که فرد نکات توصیه شده را مو به مو انجام دهد، ماندگار و دائمی خواهند بود. عوامل مختلفی مانند انتخاب جراح، انتخاب کلینیک معتبر، میزان مراقبت و نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک از عوامل بسیار تاثیرگذار بر نتایج نهایی و میزان ماندگاری این متد می‌باشند.

طرز صحیح خوابیدن بعد از لیپوماتیک چگونه است؟

 • قبل از قرار گرفتن در حالت درازکش، تخت خواب را به حالت مناسبی آماده کنید به طوری که هنگام خوابیدن بر روی آن احساس ناراحتی نکنید که مجبور باشید مجددا از جای خود بلند شوید. سپس در کنار تخت بنشینید و به آرامی پاهای خود را به روی تخت بگذارید و دراز بکشید. انجام این مراحل باعث می‌شود که کمترین میزان درد را متحمل شوید.
 • اگر چربی شکم را تخلیه کرده‌اید، به پشت بخوابید. اگر چربی ران و باسن را تخلیه کرده‌اید به روی شکم بخوابید و اگر تمام این نواحی را تحت درمان قرار داده‌اید، بر روی پهلوها بخوابید. شما همچنین می‌توانید روی تخت خود، چندین بالشت بگذارید تا سطح آن بالا بیاید و سپس بر روی سطح شیبداری که ساخته‌اید به آرامی دراز بکشید تا اذیت نشوید. در کل باید حالت بدن، شکل V به خود بگیرد.
 • حتما هنگام خواب (حداقل تا 2 هفته اول) از گن‌های فشرده‌سازی استفاده کنید که به طور موقت از نواحی تحت درمان شما پشتیبانی کنند و پس از جراحی، عضلات شکم را به سمت یکدیگر فشرده نمایند.
 • در نظر داشته باشید که برای تغییر حالت دادن بدن در حین خواب، باید توجه ویژه‌ای به فرم بدن خود داشته باشید. در حالت کلی، شما باید حواس خود جمع کنید که هیچ فشار بی‌موردی را روی مناطق برش خورده اعمال نمی‌کنید.

اهمیت نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک در چیست؟

بعد از لیپوماتیک، برای بهبودی کامل به خواب با مدت زمان مناسب (نه زیاد و نه کم) نیاز دارید. بدن با استراحت کافی، ناحیه آسیب‌دیده را ترمیم می‌کند و پروسه کاهش سلول‌های چربی را که جراح شروع کرده است، به پایان می‌رساند و به شما کمک می‌کند تا یک استایل زیبا و با ظاهر طبیعی و بی‌نقص داشته باشید. تاثیر نحوه خوابیدن بر نتایج نهایی لیپوماتیک بسیار واضح است و در سرعت و کیفیت بهبودی فرد، نقش پررنگی را ایفا می‌کند. در مقابل، خوابیدن با پوزیشن نامناسب و طولانی مدت، می‌تواند نتایج حاصل از لیپوماتیک را به خطر بیاندازد.

بهترین فرم خوابیدن پس از لیپوماتیک آن است که فشار زیادی بر مناطقی که برش خورده‌اند و از آن‌ها چربی خارج شده است، تحمیل نشود. در غالب موارد، خوابیدن به روی کمر (طاق باز) توصیه می‌شود. البته انتخاب پوزیشن خوابیدن در هر فرد متفاوت است. برخی ممکن است نتوانند هنگام خواب، حالت طاق باز را انتخاب کنند. پوزیشن هر چه که باشد، نباید وزن بدن را روی نواحی تحت درمان متمرکز کند.

نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک            

به گونه‌ای بخوابید که به بدن فشار وارد نشده و از طرف دیگر اگر لیپوماتیک در شکم یا سینه انجام شده است، بالاتنه زاویه 45 درجه با پاها داشته باشد تا ورم، کمتر شود.

اهمیت درست خوابیدن           

 1. جلوگیری از فشار به زخم‌ها و در نتیجه جلوگیری از خونریزی
 2. کمک به تخلیه مایعات از بدن و کاهش ورم

تا چه مدت باید برای خوابیدن احتیاط کرد؟           

حداقل سه هفته باید این نکات را رعایت کنید تا زخم‌ها التیام پیدا کنند.

اهمیت مدت زمان خوابیدن پس از عمل پیکرتراشی

از آنجایی که لیپوماتیک شامل خارج کردن مقدار قابل توجهی از بافت چربی است، ضروری می‌باشد که همه تلاش خود را برای حصول بهبودی سریع و نتیجه ماندگار انجام دهید. یکی از توجهات مهم، انتخاب بهترین فرم خوابیدن پس از لیپوماتیک است. همانطور که می‌دانید، لیپوماتیک یک عمل جراحی خاص و ظریف است که نیاز به مراقبت‌های دقیق و مناسب دارد.

مدت زمانی که برای خوابیدن روی تختخواب نیاز است، به نوع دستگاه لیپوماتیکی که درمان را با آن انجام داده‌اید، بستگی دارد. بهبودی بعد از لیپوماتیک با دستگاه‌های قدیمی، حدود یک الی سه هفته طول خواهد کشید زیرا با استخراج چربی توسط دستگاه‌های سنتی و قدیمی، جای زخم و کبودی‌های گسترده‌ای در بدن ایجاد خواهند شد.

اما پیکرتراشی با پال، دوران نقاهت کمتری دارد. در حالت کلی، اکثر جراحان توصیه می‌کنند که حداقل در هفته اول بعد از لیپوماتیک، فعالیت‌های بدنی متوسط انجام دهید و به اندازه کافی دراز بکشید. بهتر است در طول روز، به ازای هر 1 ساعت دراز کشیدن، یک ربع فعالیت ملایم مانند راه رفتن انجام دهید زیرا لازم است که جریان خون در بدن سرعت بیشتری داشته باشد تا بتواند درد، کبودی‌ها، چربی‌های باقی مانده و پوست شل شده را، سریع‌تر بهبود بخشد.

اهمیت استفاده از گن طبی در هنگام خواب

بدن به طور طبیعی در طول دوران نقاهت مایعات تولید می‌کند و این مایعات می توانند در نقطه خاصی جمع شوند و به دام بیفتند و باعث تورم و ناراحتی و طولانی شدن روند بهبودی شوند. همیشه شدت تورم در هنگام شب بیشتر است و در این زمان ضروریست که افراد گن طبی خود را حتماً استفاده کنند تا علاوه بر داشتن احساس راحتی، موجب حفظ نتایج حاصل از پیکرتراشی خود شوند.

به طور کلی استفاده از گن فشرده‌ کننده در هنگام خواب موجب اعمال فشار یکنواختی در سراسر ناحیه تحت درمان می‌شود، از تجمع بیش از حد مایع جلوگیری می‌کند و به بدن شما کمک می‌کند تا هر مایعی که تجمع می‌یابد جذب شود. نپوشیدن گن طبی به خصوص در هنگام خواب، خطر زخم و کبودی را به شدت قابل توجهی افزایش می دهد.

مراقبت از زخم لیپوماتیک در هنگام خوابیدن

یکی از مهمترین نکات مراقبتی در هنگام خوابیدن بعد از لیپوماتیک، مراقبت از زخم لیپوماتیک می‌باشد. در این راستا به چند نکته مهم در ادامه اشاره می کنیم:

 1. موقعیت خوابیدن: اگرچه خوابیدن به پشت (طاق باز) ممکن است بهترین حالت خواب بعد از پیکرتراشی باشد، اما می تواند بخیه های شما را بکشد و درد ناراحتی را به شما بدهد. بهترین پوزیشن برای خوابیدن جهت مراقبت از زخم، دراز کشیدن در حالت شیب دار است به طوری که سرتان نسبت به زانوهایتان بالاتر قرار بگیرد.
 2. رعایت بهداشت ناحیه پانسمان شده: اطمینان حاصل کنید که قبل از خواب، زخمتان تمیز و پانسمانتان تعویض شده باشد. در غیر اینصورت ممکن است تا صبح زخمتان دچار چرک و عفونت شود.
 3. عدم مصرف دخانیات: برخی افراد عادت دارند که شب‌ها قبل از خواب سیگار یا قلیان بکشند. یکی از راهکارهای موثر در افزایش سرعت بهبودی زخم‌ها، عدم مصرف دخانیات است.
 4. مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک: قبل از خوابیدن مطمئن شوید که دارویی را که پزشکتان برایتان تجویز نموده است را مصرف نموده‌اید.
 5. پوشیدن لباس تمیز: در صورتی که زخمتان پانسمان نشده، سعی کنید لباسی نخی و تمیز بپوشید تا خطر ابتلا به عفونت را کاهش دهید و به بهبودی سریع‌تر زخم‌ها کمک کنید.

توصیه ‌های مراقبتی بعد از عمل لیپوماتیک

زمانی که جراحی لاغری به پایان می‌رسد، دوره نقاهت شروع شده و میزان اهمیت شما به توصیه‌های مراقبت در این دوران، تعیین‌کننده نتیجه نهایی پیکرتراشی و البته حفظ سلامت شما خواهد بود. یکی از مهمترین نکات، نحوه صحیح خوابیدن بعد از لیپوماتیک است که در این مقاله پیرامون آن صحبت شد. در ادامه این مقاله قصد داریم سایر نکات مراقبتی بعد از عمل پیکرتراشی را برای شما عزیزان توضیح دهیم:

 1. متخصص از شما می‌خواهد برای مدت مشخصی از گن طبی استفاده کنید. اهمیت پوشیدن گن، جلوگیری از افتادگی پوست، کمک به خروج مایعات حبس شده در محل زخم‌ها و در نتیجه کمک به افزایش سرعت ترمیم زخم‌ها است. بنابراین گن طبق توصیه متخصص استفاده کنید.
 2. مصرف سبزیجات و میوه تازه باعث افزایش آنتی‌اکسیدان بدن شده و این موضوع قدرت ریکاوری بدن شما را بعد از عمل افزایش می‌دهد به خصوص اینکه کمک می‌کند پوست با قدرت بیشتری زخم‌ها را ترمیم کند.
 3. حتماً در طول روز آب کافی بنوشید این مسأله از خشکی پوست جلوگیری کرده و باعث می‌شود زخم‌ها زودتر ترمیم شوند.
 4. در روز سوم به بعد شما باید پیاده‌روی آهسته را شروع کنید. البته مدت زمان پیاده‌روی باید کوتاه بوده و به هیچ عنوان نباید فشاری به بدن وارد کرد. هدف از پیاده‌روی کمک به خروج مایعات حبس شده در بدن است.
 5. تغذیه شما بعد از لیپوماتیک برای افزایش قدرت ترمیمی بدن، حفظ نتیجه جراحی و جلوگیری از بازگشت چاقی اهمیت دارد. در دوره نقاهت شما باید غذا‌هایی را بخورید که سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کرده و کمک می‌کند زخم‌ها زودتر ترمیم شوند. مصرف نمک را در غذای خود کم کنید چرا که افزایش نمک باعث تشدید ورم پوستی خواهد شد.
 6. زمانی که به حمام می‌روید حتماً به آرامی محل زخم را ماساژ دهید. البته برای این منظور متخصص آموزش‌هایی را ارائه می‌کند تا بدون آسیب به زخم‌ها کمک کنید مایعات زودتر از این قسمت از بدن تخلیه شده و زخم‌ها سریع‌تر بهبود پیدا کنند.

مرجع مقاله:

https://noorabeauty.com/عملية-شفط-الدهون/