عمومی

آب جاری در رودخانه زاینده رود کماکان سریز رودخانه شور است – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین، حسن ساسانی با اشاره به عملیات های انجام شده در حوزه رودخانه شور و دیگر آبراه ها در منطقه مبارکه و دهاقان گفت: در سال های اخیر جدای از بارش رحمت الهی، سهام شرکت آب منطقه‌ای اصفهان در انشعابات و کناره‌های آن به رودخانه تبدیل شد که به جزر و مد این رودخانه و طغیان آن به زاینده رود منتهی شد.

وی میزان سیلاب 50 ساله رودخانه شور را حدود 150 مترمکعب بر ثانیه دانست و به اقداماتی همچون رفع تصرف و جلوگیری از تهاجم به بستر رودخانه و حریم آن اشاره کرد. شرکت آب منطقه ای اصفهان.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اصفهان افزود: تخلیه کامل نخاله های ساختمانی رها شده به بستر رودخانه در سال های اخیر و همچنین برداشت مصالح در محل تلاقی این رودخانه به زاینده رود. درهمکاری با ادارات منابع شهرستان مبارکه و دهاقان، شهرداری ها طالخونچه و تبریک گفته می شود.

وی افزود: یکی از نتایج این اقدامات جلوگیری از خسارات ناشی از سیل به زمین های کشاورزی، مناطق مسکونی و زیرساخت ها و همچنین کاهش چشمگیر تلفات آب در مسیر و جلوگیری از آلودگی منابع آبی با تخلیه نخاله های ساختمانی از بستر است. “

اقدامات ساسانی در این منطقه صورت گرفت شهر شهرستان مبارکه و کشاورزان بیش از 11 کیلومتر عملیات آزادسازی، لایروبی و برداشت را شامل می شود بیاورید نخاله های ساختمانی مسیر رودخانه شور را شمارش کردند.

وی یادآور شد: رودخانه شور یکی از سرشاخه های مهم زاینده رود است که از ارتفاعات سمیرم و دهاقان سرچشمه می گیرد و پس از طی حدود 80 کیلومتر در شهر دهاقان و مبارکه به زاینده رود می پیوندند.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان پیش از این اعلام کرده بود که تولید سد زاینده رود به مدت 10 روز با توجه به بارندگی 5 فروردین افزایش می یابد و احتمال جاری شدن رودخانه زاینده رود تا 2 روز بعد و اواخر این تاریخ به اصفهان خواهد بود. . به زمین های کشاورزی شرق می رسد.