عمومیکسب و کار ایرانی

اتصالات هیدرولیک کورکن چیست؟

اتصالات هیدرولیک در ساختمان‌سازی و صنایع مختلف، کاربرد زیادی دارند. این اتصالات از انواع زیادی برخوردارند که هر کدام ویژگی‌ها و کاربردهای مخصوص به خود را دارند. در این مقاله به بررسی اتصالات هیدرولیک و انواع آن می‌پردازیم.

اتصالات هیدرولیک چیست؟

از اتصالات هیدرولیک برای اتصال شیلنگ و لوله در دستگاه‌های هیدرولیک استفاده می‌شود. به‌طورمعمول تجهیزات هیدرولیک تحت‌فشار بالا کار می‌کنند و اغلب آن‌ها از دستگاه ثابتی برخوردار نیستند؛ ازاین‌رو اتصالات هیدرولیکی باید برای عملکرد بهتر با ایمنی بیشتر، در سیستم‌های موردنظر، محکم و مطمئن باشند. اتصالات هیدرولیک از نظر ساخت، درجه فشار و ابعاد استاندارد هستند.

What-is-Korken-hydraulic-fittings

کاربرد اتصالات هیدرولیکی چیست؟

در خصوص کاربرد اتصالات هیدرولیک باید بگوییم که این تجهیزات، شیلنگ‌ها، لوله‌ها و اجزای مختلف را به یکدیگر به‌صورت کاملاً ایمن و مطمئن قفل می‌کند. همچنین اتصالات هیدرولیکی از خرابی و نشتی وسایل در آینده جلوگیری می‌کند.

 انواع اتصالات هیدرولیک

همانطور که گفته شد اتصالات هیدرولیک دارای انواع مختلفی است که در ادامه به بررسی هریک می‌پردازیم:

 1. اتصالات برنجی

اتصالات برنجی به دلیل ویژگی‌هایی همچون دوام بالا، تحمل دمایی بالا، خاصیت چکش‌خواری، مقاوم در برابر خوردگی و… در ساخت‌وساز و لوله‌کشی کاربرد زیادی دارند.

 1. اتصالات آهنی مهره دنباله

مهره دنباله هیدرولیک به‌عنوان کاربردی‌ترین و مهم‌ترین اتصالات هیدرولیک شناخته‌شد که به راحت کردن حرکت سیالات در فشار بالا بسیار کمک می‌کند. این قطعه برای اتصال لوله‌های هیدرولیک استفاده می‌شد و به کاربر این اجازه را می‌دهد که جهت لوله‌ها را به صورت دلخواه و پیچیده‌تری ایجاد کنند.

 1. اتصالات آهنی تبدیل

یکی از پرکاربردترین اتصالات، اتصالات آهنی تبدیل است که از انواع مختلفی نیز برخوردار است. هرکدام از این اتصالات قیمت مخصوص به‌خود را دارند. درصورتی‌که می‌خواهید قیمت انواع این اتصالات را بدانید، با کارشناسان راد صنعت تماس بگیرید. اتصالات آهنی تبدیل شامل اتصالات آهنی تبدیل پرچی، اتصالات آهنی تبدیل آلمانی و اتصالات آهنی تبدیل انگلیسی هستند.

 1. اتصالات آهنی چپقی‌ها

چپقی‌ها نیز جزو اتصالات پرکاربرد هستند که دارای دو سر ماده و نر هستند. این اتصالات در اندازه‌های مختلف تولید و عرضه می‌شوند.

 1. اتصالات آهنی دنباله جوشی‌ها

به‌طورکلی دنباله جوشی، یک دنباله با قابلیت جوش‌دادن است که به‌واسطه سیستم به شیلنگ متصل می‌شود.

 1. اتصالات آهنی پشت آمپری

اتصالات هیدرولیک با رزوه‌های نری یا مادگی به وفور به عنوان قطعات اتصال یا کاهش مجموعه‌های شلنگ هیدرولیک، کوپلینگ‌های سریع آزادسازی، محرک‌ها، سوپاپ‌ها و سایر عناصر در سیستم هیدرولیک استفاده می‌شوند. اتصالات آهنی پشت آمپری‌ها شامل اتصالات آهنی پشت آمپری آلمانی، اتصالات آهنی پشت آمپری پرچی (آمریکایی) اتصالات آهنی پشت آمپری انگلیسی است.

 1. اتصالات آهنی زانو

زانویی‌ها در خطوط جریان گاز، مایعات فرایندهای صنعتی، ساختمانی، دارویی و… کاربرد دارند.

 1. سرحلقه

از سرحلقه‌ها اغلب در سیستم‌های آبیاری، سیستم سیار، معدن، صنایع سبک معمولی، حیطه‌های مختلف دریایی و… استفاده می‌شود.

سر حلقه‌ها دارای دو نوع سر حلقه فشارقوی و سر حلقه فشارضعیف هستند.

 1. مهره دنباله‌ها

مهره دنباله‌ها نیز جزو وسایل پرکاربرد هستند که در انواع مختلفی عرضه می‌شوند. از انواع این مهره‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • با دنده‌های انگلیسی (اینچ)
 • مهره دنباله برنجی پرچی (آمریکایی)
 • مهره دنباله برنجی آلمانی (میلی‌متر)
 • مهره دنباله بوتان
 • مهره دنباله پرسی
 • مهره دنباله مانومتر
 1. اتصالات آهنی مغزی

اتصالات آهنی مغزی یک نوع از اتصالات هستند که برای اتصال بین قطعات هیدرولیکی استفاده می‌شوند و شامل اتصالات آهنی مغزی آلمانی، اتصالات آهنی مغزی انگلیسی و اتصالات آهنی مغزی پرچی (آمریکایی) هستند.

 1. اتصالات آهنی سر شیلنگی‌ها

سرشیلنگ‌های هیدرولیک، کار ارتباط بین شیلنگ‌های به‌کاررفته و قطعه موردنظر را برقرار می‌کند. درواقع سرشیلنگی یک نوع از اتصالات است که برای برقرای اتصال بین شیلنگ و لوله کاربرد دارد. این مورد نیز شامل سر شیلنگی انگلیسی، سر شیلنگی آلمانی و سر شیلنگی پرچی هستند.

 1. بوشن‌ها

بوشن‌ها در حفاظت و مراقبت از سیم و کابل‌ها و جریان سیال‌ها نقش دارند. همچنین برای اتصال دو لوله با سایزهای متفاوت نیز از این وسیله استفاده می‌کنند. بوشن‌ها شامل بوشن آلمانی، بوشن پرچی و بوشن انگلیسی می‌شوند.

 1. سه‌راهی محل بند

سه‌راهی محل بند یک اتصال T شکل برای اتصال سه لوله یا گرفتن انشعاب است. طراحی این محصول بر اساس استاندارد NPT است و باتوجه‌به این که نوع رزوه شدن در هر نوع اتصال (مانندNPT ،BSP و…) از نظر تعداد دندانه در هر اینچ و یا زاویه دندانه‌ها متفاوت است. این محصول در سه نوع سه‌راهی آمریکایی، آلمانی و انگلیسی عرضه می‌شود.

 1. راسته محل بند

از این محصول برای اتصال شیلنگ‌ها و لوله‌ها در سیستم‌های هیدرولیکی استفاده می‌شود.  راسته محل بند نیز در انگلیسی، آمریکایی و آلمانی تولید و عرضه می‌شود.

 1. اتصالات آهنی کاتری

اتصالات آهنی کاتری نیم خم، اتصالات آهنی کاتری خم و اتصالات آهنی کاتری صاف انواع اتصالات آهنی کاتری هستند. این اتصالات برای افزایش دوام، مقاومت و استحکام اتصالات و تجهیزات هیدرولیک استفاده می شوند. علاوه بر این برای وصل کردن قطعات متحرک و مکانیکی به بخش‌های دیگر سیستم نیز کاربرد دارد.

 1. اتصالات آهنی بیلی

این اتصالات نیز در انواع صاف، خم و نیم خم دسته‌بندی می‌شود. به خاطر طیف گسترده انواع استانداردهای این قطعات می‌توان اتصالات آهنی فلنج را در تمام صنایع در سطح جهان استفاده کرد. برخی از کاربردهای آن شامل: لوله‌کشی و اتصالات در کارخانه‌های فرآوری مواد غذایی، اتصالات لوله‌ها در سیستم‌های آبی صنعتی، سیستم‌های مبادله گرما و سیستم‌های انرژی هسته‌ای و … است.

 1. کورکن

کورکن و درپوش هیدرولیک ابزاری است که وظیفه محافظت و جلوگیری از آسیب انتهای باز شیلنگ‌های هیدرولیک را برعهده دارد. این ابزار همانطور ک از نامش مشخص است برای بستن و کور کردن سیستم لوله‌کشی استفاده می‌شود. کورکن‌ها شامل کورکن انگلیسی، کورکن آمریکایی و کورکن آلمانی هستند.

 1. پوسته‌ها

پوسته‌ها به‌صورت یک‌لا سیم، دولا سیم و سه‌لا سیم تولید و عرضه می‌شوند. نقش پوسته‌ها در اتصالات هیدرولیک به این صورت است که شیلنگ‌ها را به سوپاپ‌ها، پمپ‌ها، سرسیلندرها و دیگر اجزای مورد استفاده در یک سیستم هیدرولیک وصل می‌کند. علاوه بر این، این اتصالات کمک می‌کنند جریان سیال هیدرولیک به‌جای موردنیاز، مهار و هدایت شود و از نشتی آن نیز جلوگیری کرده و فشار را ایمن حفظ می‌کند.

 1. زانو محل بند

زانو محل بندها کاربردهای مختلفی دارند در سه نوع زانو محل بند انگلیسی، آلمانی و آمریکایی تولید و توسط راد صنعت عرضه می‌شوند.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی اتصالات هیدرولیکی و انواع آن پرداختیم. تمامی این محصولات در راد صنعت به دست بهترین و باتجربه‌ترین افراد و همچنین با استفاده از متریال درجه یک تولید و عرضه می‌شوند. درصورتی‌که قصد خرید یا آگاهی از قیمت‌ها را دارید، می‌توانید به صفحه محصولات مراجعه کنید.