عمومی

افزایش کشتارغیرمجاز دام در کرمانشاه به دلیل اختلاف قیمت – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری آنلاین – گروه استان ها – محدثه حشمتی: گوشت قرمز یکی از عناصر و مواد غذایی مورد نیاز مردم است که اخیرا با چالش ها و مشکلات جدیدی از جمله گرانی مواجه شده است، به طوری که به مرور زمان این ماده غذایی از رژیم غذایی بسیاری از گروه های کم درآمد حذف شده است. مشکل پدیده دیگری به نام ذبح غیرمجاز دام در سطح شهر است و دلیل آن را افزایش قیمت گوشت قرمز در قصابی ها می توان نسبت داد که برخی از افراد جامعه به دلیل گرانی گوشت به صورت ذبح و کشتار چند درصد کمتر است.محصول مورد استقبال قصابان است. به عنوان مثال قیمت گوشت گوسفندی در مکان هایی که کشتار غیرمجاز انجام می شود کیلویی 100 هزار تومان و همین قیمت در قصابی ها کیلویی 200 هزار تومان است.

افزایش قیمت نهاده های دامی راه را برای افزایش قیمت گوشت قرمز هموار می کند

محمدرضا عباسی معاون توسعه و بازرگانی محصولات کشاورزی جهاد کشاورزی کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار آنلاین اظهار داشت: دلیل گرانی گوشت قرمز در فاز اول تورم است که بر افزایش قیمت گوشت تاثیر گذاشته است. افزایش زیادی برای گوشت قرمز نیست.

وی افزود: مهمترین دلیل افزایش قیمت نهاده های دامی خشکسالی و کمبود بارندگی است که باعث خشک شدن مراتع و افزایش قیمت علوفه و کاه و جو شده است و قیمت 12 هزار تومان است. کیلویی گران شده و کاه به کیلویی هفت هشت هزار تومان رسیده در حالی که در گذشته قیمت آن هزار تومان بود.

معاون توسعه کشاورزی و جهاد کشاورزی کرمانشاه گفت: در مواردی که دامداران به دلیل عدم خرید کاه، کاه خود را سوزانده اند، در نتیجه به دلیل افزایش قیمت نهاده های دام، قیمت تمام شده دام نیز افزایش یافته است.

افزایش کشتار غیرمجاز دام در کرمانشاه به دلیل اختلاف قیمت

گوشت و فرآورده های دامی را فقط با برچسب بهداشتی و در مغازه های مجاز خریداری کنید

حسین حیدری مدیر کل دامپزشکی استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار آنلاین اظهار داشت: دام های مبتلا علائم بالینی ندارند، گاهی اوقات امکان کشتن دام آلوده در خیابان وجود دارد که هم قاتل و هم مصرف کننده از آن آگاه نیستند. عدم آگاهی از سلامت حیوانات».

وی افزود: این ویروس ها در اثر حرارت از شیر و گوشت گاو خارج می شود اما گوشت گاو بلافاصله پس از ذبح نباید مصرف شود.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه گفت: اقدامی که برای سلامت گوشت گاو در کشتارگاه انجام می شود این است که لاشه دام های ذبح شده در کشتارگاه به مدت 24 ساعت در حالت پیش سرد قرار می گیرد. از صفر تا چهار درجه و رفع بیماری می باشد به همین دلیل با ذبح غیر مجاز در خیابان و خارج از کشتارگاه مخالف است.

حیدری گفت: دامپزشک استان کرمانشاه مبارزه با تب خونریزی دهنده کریمه کنگو را با توزیع و نظارت رایگان در واحدهای دامی آغاز کرد اما به دلیل تعداد زیاد واحدهای دامی سم رایگان به همه این واحدها نمی رسد و سمپاشی این واحدها. توسط فعالان این بخش باید انجام شود.

مقابله با کشتار غیر مجاز مستلزم حمایت همه ارگان هاست

امیر کرمی مدیر بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار آنلاین اظهار داشت: در نقاط مختلف کرمانشاه از جمله پردیس مسکن دولت آباد کشتار غیرمجاز دام انجام می شود و اماکن فعال هستند اما با توجه به شرایط اقتصادی موجود و مقاومت عاملان قتل های غیرمجاز، این بررسی ها نتیجه مطلوبی نداشت.

وی افزود: قتل های غیرقانونی در استان کرمانشاه معضل است، هرچند بارها در شهرستان ها و کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان ها این مورد مطرح شده اما کارساز نبوده است.

مدیر بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: حدود یک ماه پیش طی نامه ای به استاندار از وی خواسته شد با توجه به مشکلات پیش آمده و کارهای انجام شده جلسه ای با مدیران کل مرتبط با این ادارات برگزار کند. و اقدامات انجام شده و ابعاد مختلف این موضوع در جلسه مورد بحث و بررسی قرار گیرد و تصمیم لازم اتخاذ شود.

کرمی گفت: تیم مشترک هفته ای 2 تا 3 بار تشکیل جلسه می دهند و از این نقاط بازدید می کنند و حتی گاهی با حضور پلیس درگیری بین عاملان قتل غیرقانونی و تیم ایجاد می شود.

وی ادامه داد: بر اساس گزارش های مردمی و یا با توجه به نکاتی که شناسایی شده، ادوات و ادوات آنها ضبط و لاشه گوشت معدوم می شود.

افزایش کشتار غیرمجاز دام در کرمانشاه به دلیل اختلاف قیمت

گاوهای ذبح شده در شهر مجوز دامپزشکی ندارند

شاهرخ یار ویسی معاون دامپزشکی استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار آنلاین گفت: دام های ذبح شده در شهرستان مورد تایید دامپزشکی نیستند زیرا مشخص نیست دام ها از کجا آمده اند و این ماده وجود ندارد.

وی افزود: ذبح دام نباید در مناطق شهری صورت گیرد و شهرداری باید قانون و ضوابط و مقررات شهروندی را برای شهروندان حفظ کند.

معاون دامپزشکی استان کرمانشاه گفت: با توجه به بحث مالی مبنی بر ارزان بودن گوشت های حاصل از کشتار غیرمجاز، اما از سوی دیگر مردم از آلودگی این گوشت ها بی اطلاع هستند.

یاروویسی گفت: بیش از 800 بیماری مشترک بین انسان و حیوان از جمله مالاریا، زغال سنگ، آنفولانزای مرغی و تب خونریزی دهنده کریمه کنگو وجود دارد و احتمال ابتلای افراد با مصرف این گوشت ها وجود دارد.

وی افزود: کشتارهای غیرقانونی در برخی از شهرستان های استان کرمانشاه به پدیده ای نگران کننده و گسترده تبدیل شده و اقدامی غیربهداشتی است.

تفاوت قیمت باعث می شود مردم به کشتار غیرقانونی روی بیاورند

یکی از شهروندان کرمانشاهی در گفتگو با خبرنگار آنلاین اظهار داشت: با توجه به افزایش قیمت گوشت قرمز در قصابی ها و اختلاف قیمت بالا با مکان هایی که کشتار غیرمجاز دام انجام می شود، تمایلی به خرید گوشت از قصابی ها وجود ندارد. .

وی افزود: تفاوت قیمت گوشت در قصابی ها تقریبا دو برابر مکان هایی است که کشتار غیرمجاز انجام می شود.

این شهروند کرمانشاهی گفت: به دلیل مشکلات مالی برای اکثر افراد جامعه، تقاضای گوشت از کشتارگاه های غیرمجاز بسیار بیشتر از خرید گوشت از قصابی ها است.

افزایش کشتار غیرمجاز دام در کرمانشاه به دلیل اختلاف قیمت

یکی دیگر از شهروندان کرمانشاهی نیز در گفتگو با خبرنگار آنلاین اظهار داشت: وجود مکان هایی که در آنها ذبح غیرمجاز دام صورت می گیرد چهره شهر را زشت می کند.

وی افزود: ذبح غیرمجاز دام در شهرستان باعث بیماری می شود و برای افرادی که در مجاورت این مکان ها زندگی می کنند بسیار خطرناک است.

این شهروند کرمانشاهی گفت: شهرداری برای جلوگیری از بروز مشکلات بهداشتی در این مناطق می تواند با ساخت اماکن بهداشتی با سیستم آب و برق و در اختیار گذاشتن این کابین ها در اختیار این افراد از بیماری ها برای همسایگان این افراد جلوگیری کند.

با توجه به فرا رسیدن فصل تابستان و ظهور بیماری های مشترک بین دام و انسان از جمله تب کریمه کنگو، ضرورت افزایش نظارت و مبارزه با کشتار غیرقانونی در مناطق شهری و حفظ سلامتی بهداشت عمومی و محیط زیست بیش از پیش احساس می شود. زیرا تفاوت قیمت گوشت قرمز در بازار به دلیل تمایل مردم به خرید گوشت قرمز از این فروشندگان مشکلی است که می تواند سلامت مردم را تحت تاثیر قرار دهد.