عمومی

ایرانی‌ها از کی‌روش یاد بگیرند!

تصویر ناخرسندی ملی پوش فوتبال ساحلی از قهرمانی جام بین قاره ای این روزها شایعه و حدیث در فضای مجازی به دنبال داشته و باعث نگرانی تیم ملی فوتبال در مسابقات جام جهانی شده است.

گیلونا پلاس: دو روز پیش تیم فوتبال ساحلی کشورمان با برتری مقابل تیم ملی برزیل قهرمان جام بین قاره ای دبی شد.

تصویر تشویق نکردن بازیکنان تیم ملی در مراسم اهدای جام نیز در بین اکثر رسانه های ورزشی جهان قرار گرفت اما بیشتر از لیگ خبرساز شد و حتی فدراسیون فوتبال نیز در بیانیه ای به صراحت اعلام کرد که «طبق آیین نامه جمهوری اسلامی ایران و منشور اخلاقی و قوانین المپیک طبق فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) با رعایت اصول تنظیم کننده ورزش فوتبال و پرهیز از هرگونه رفتار سیاسی در عرصه ورزش، افرادی که حرفه ای را رعایت نکرده اند. و اخلاق ورزشی در این خصوص طبق ضوابط رعایت خواهد شد.

ابراز همدردی و همراهی صمیمانه بازیکنان تیم ملی فوتبال ساحلی در روزهای غم انگیز ایران عزیز، اقدامی خارق‌العاده و حتی برای برخی افراد قابل تحسین است. اما با توجه به نزدیک شدن به جام جهانی 2022 قطر، باید کمی به شکل این واکنش و ابعاد و عواقب واکنش مشابه به این نوع همراهی با مردم فکر کرد.

شاید برای برخی این نگرانی وجود داشته باشد که در زمان حضور تیم ملی فوتبال کشورمان در جام جهانی 2022 قطر، در صورت همراهی با این اقدامات سیاسی و اجتماعی، بازیکنان تیم ملی فوتبال کشورمان نیز نسبت به اخیر اقدامی مشابه با این اقدام نشان دهند. مناسبت ها. ، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

یقیناً به عنوان یک شخصیت ملی در درجه اول و یک شهروند ایرانی در درجه دوم حق اظهار نظر، اقدام و یا حتی حق واکنش و بی طرفی در برابر این گونه واکنش های سیاسی در عرصه ورزش، فوتبال و کل کشور را دارند. سطح جامعه

هیچکس نمی تواند آنها را به خاطر این همراهی با حوادث و اتفاقات این روزها در کشورمان مورد انتقاد قرار دهد، اما تنها سوالی که در این بین مطرح می شود این است که بهای همه این است که برای پیروزی تشویق نکنند یا بعد از گل با یک سیاسی شادی کنند. اهمیت؟

با توجه به قوانین فیفا مبنی بر رعایت اصول حاکم بر ورزش فوتبال و پرهیز از هرگونه رفتار سیاسی در میادین ورزشی، بدیهی است هرگونه اقدام سیاسی در زمین فوتبال توسط فیفا در زمین فوتبال پاسخ داده خواهد شد.

همچنین چندی پیش فدراسیون فوتبال فیفا نامه ای به 32 انجمن راه یافته به جام جهانی نوشت و در آن تاکید کرد که مسائل سیاسی در جام جهانی مطرح نشود.

رئیس فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) در این نامه گفت: می دانیم که فوتبال در کشورها نقش مهمی دارد و همچنین می دانیم که چالش ها و مشکلات زیادی با ماهیت سیاسی در سراسر جهان وجود دارد. اما لطفا اجازه ندهید فوتبال به یک جنگ ایدئولوژیک یا سیاسی کشیده شود.

اگر برخی از بازیکنان تیم ملی فوتبال کشورمان در زمین بازی رفتار سیاسی نشان دهند، قطعاً این موضوع منجر به محرومیت کل تیم ملی کشورمان می شود نه همین تعداد.

از طرفی اگر فقط یک نفر با رفتارهای سیاسی در زمین مخالف باشد، این آغاز تفرقه و تفرقه بین بازیکنان تیم ملی است. در نهایت مقابل خودمان، مقابل حریف و در مقابل فیفا شکست می‌خوریم. همچنین حاصل حرکتی است که می تواند ناشی از هیجان یا تمایل به کلیک بیشتر در فضای مجازی و رسانه ای باشد. جدای از شکست البته دو تیم بین خود تیم ملی و همچنین دلخوری تماشاگران تلویزیون در انتظار حس غرور آفرین یک پیروزی یا حداقل یک مسابقه هیجان انگیز.

البته در این میان نباید گفت که کی روش بار دیگر عزم جدی خود را برای یکپارچگی تیم ملی کشورمان نشان داده و با حرکتی تحسین برانگیز با توجه به رفتار مهدی طارمی و سردار آزمون در بازی سنگال، از حاشیه دو تیم تیم ملی دیروز همه بازیکنان و اعضای تیم ملی را روی میزی روی زمین چمن جمع کرد. همین عمل به ظاهر ساده و تصویر همه بازیکنان و کادر مربیان دور یک میز، این اطمینان را به ما می دهد که اگر مردم تلاش کنند بین تیم ملی تفرقه ایجاد کنند. مربی تیم اجازه نمی دهد این تلاش مثمر ثمر باشد.

آنچه این روزها غیرقابل انکار است؛ افزایش درد و رنج ما ایرانیان. بسیاری از ما لحظه ای از خنده یا اشک شوق را از دست می دهیم. اما جدای از ترس اخراج تیم ملی از فیفا، چه چیزی شادتر، هیجان انگیزتر و تکان دهنده تر از شادی گل مهدی طارمی با پاس گل سردار آزمون به انگلیس؟ تصور آن نیز سرگرم کننده است.

انتهای پیام