عمومی

بارش‌ها به استان سمنان می‌آیند/ هشدار سرمای هوا – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین، نقشه های هواشناسی نشان می دهد از روز جمعه سامانه کم فشار در سراسر استان سمنان برقرار می شود. یکی از اثرات مهم این سامانه از نظر هواشناسی کاهش قابل ملاحظه دمای هوا است.

این سامانه از غرب وارد استان سمنان شد و بارش پراکنده باران را به همراه خواهد داشت و برای اواسط هفته آینده هواشناسی برای محصولات کشاورزی و باغی هشدار سرمازدگی داد. سرما در روزهای سه شنبه و چهارشنبه به اوج خود می رسد.

ورود سامانه بارشی

فعالیت سامانه بارشی در شرق کشور از امروز استان سمنان را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. سامانه بارشی در شرق کشور فعال شد و در اواخر وقت به خارج از مرزهای شرقی حرکت می کند اما تمام نشده است، در واقع استان سمنان میزبان دو موج سرما خواهد بود که یکی در این استان امروز و فردا خواهد بود. و یکی اواسط هفته آینده قمس می رسد.

هشدار سطح زرد اداره کل هواشناسی استان سمنان برای امروز صادر شده است، همچنین نفوذ امواج کم دامنه از بعدازظهر شنبه تا پایان روز سه شنبه هفته آینده پدیده غالب در سامانه کم فشار است که وارد سامانه می شود. در استان سمنان روند کاهشی دمای هوا تا نصف پیش بینی می شود. هفته آینده دومی را ببینیم.

دمای هوای مرکز استان سمنان هم اکنون نیمه ابری تا نیمه ابری است، گاهی وزش باد اعلام شده، به تدریج میزان ابر افزایش می یابد و سمنان هفته بسیار سردتری را نسبت به هفته گذشته تجربه خواهد کرد. بیشینه و کمینه دمای سمنان از 20.9 درجه بالای صفر در روز شنبه به 18.7 درجه بالای صفر در روز شنبه خواهد رسید و این روند نزولی طی چند روز آینده ادامه خواهد داشت.

خطر یخ زدگی در دامغان و شاهرود

آسمان شاهرود نیمه ابری تا ابری و گاهی وزش باد است.در این شهرستان با ورود سامانه کم فشار بارشی در هفته آینده هشدار سرمازدگی برای محصولات کشاورزی و باغی اعلام شده و در ارتفاعات بارش برف رخ خواهد داد. بیشینه و کمینه دمای هوای شاهرود برای امروز، فردا و یکشنبه به ترتیب 17 و 7، 16 و 6 و 15 و 5 درجه بالای صفر اعلام شده است. روز سه شنبه حداقل دمای هوا در این بزرگ ترین شهر دیار قم 2 درجه به بالای صفر می رسد.

دامغانی صبح آفتابی را آغاز کرد، اما به تدریج بر میزان ابرها افزوده می شود، دماسنج عدد 15 را نشان می دهد، اما این آرامش قبل از ورود بارش کم فشار و سیستم خنک کننده است. پیش بینی می شود دروازه دیارسد آسمانی نیمه ابری تا ابری همراه با وزش باد گاهی باشد و حداکثر و حداقل دمای هوا از 20.10 درجه بالای صفر در روز جمعه به 16.6 درجه بالای صفر در روز شنبه خواهد رسید.

شهمیرزاد هم اکنون نیمه ابری است و هوا نسبت به روزهای گذشته سردتر است. ارتفاع و پست این نگین انگشتر زیبای استان سمنان برای امروز ۱۳.۳ درجه بالای صفر و برای فردا ۱۲.۲ درجه بالای صفر است. هوای مهدی شهر برای امروز و فردا نیمه ابری تا ابری و گاهی وزش باد پیش بینی می شود. . دمای هوا در این دو شهر کاهش می یابد.

هوا داره سردتر میشه

در کالپوش دمای هوا ده درجه بالای صفر است که در حال حاضر به همراه شهمیرزاد خنک ترین نقاط استان سمنان هستند. برای کالپوش آسمان صاف تا نیمه ابری گاهی وزش باد است و بارش ها از امروز آغاز می شود. در میامی آسمان نیمه ابری است و دما از امروز کاهش می یابد.

ایوان کی در حال حاضر با ۱۸ درجه بالای صفر گرم ترین نقطه استان سمنان است.این شهر در نزدیکی گرمسار میزبان یک سیستم کم فشار خواهد بود اما در این دو شهر دمای هوا به سردی سایر نقاط استان نیست. آسمان گرمسار طی 24 ساعت آینده صاف تا نیمه ابری، گاهی وزش باد و شاهد کاهش دما خواهیم بود.

در نهایت باید گفت که استان سمنان از امروز شاهد ورود توده هوای سردی خواهد بود که در مسیر خود قرار می گیرد و سیستم کم فشار دیگری جایگزین آن می شود، در واقع استان سمنان در این هفته آزمایش خواهد کرد. دو سیستم هوا فشار کم هر دو سرد خواهند شد. احتمال یخ زدگی محصولات کشاورزی در اواسط هفته آینده، بارش شدید و خفیف باران در بیشتر نقاط شهرستان و حتی برف در ارتفاعات از دیگر نقاط این سامانه خواهد بود که از امروز وارد استان سمنان می شود.