عمومی

بیمارستان‌ها در آماده باش کامل باشند

بهرام عین اللهی در حاشیه نشست روسای دانشگاه علوم پزشکی که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، ضمن گرامیداشت ایام الله دهه مبارک فجر، اظهار داشت: از متخصصین قلب و عروق و کارکنانی که در این راستا هستند تشکر می کنم. در این پنج ماه به صورت 24 ساعته در مراکز مختلف واکسیناسیون کار کرده است.

وی افزود: امروز به رکورد 132 میلیون دوز واکسن در سراسر کشور رسیده ایم که در حال حاضر حدود 90 درصد از گروه هدف یک دوز واکسن، حدود 80 درصد دو دوز واکسن و 25 درصد دوز واکسن دریافت کرده اند. % از گروه هدف ما سومین دوز واکسیناسیون را دریافت کردند. و باید تسریع شود.

وزیر بهداشت گفت: شیوع ویروس امیکرون در اوایل آذرماه اتفاق افتاد و ظرف دو ماه در سراسر جهان شیوع پیدا کرد. Omicron به سرعت در حال گسترش است و می تواند به سرعت گسترش یابد و ما بارها هشدار داده ایم که این موج در کشور ما نیز رخ خواهد داد.

عین اللهی تاکید کرد: هدف اصلی وزارت بهداشت افزایش مقاومت مردم در برابر این ویروس بوده است به همین دلیل در مصاحبه های مختلف اعلام کرده ایم که مردم باید برای افزایش مقاومت بدنی کرامت به سمت واکسیناسیون کامل آبرومندانه بروند. ما هنوز این درخواست را داریم، مخصوصا برای نوبت سوم. تزریق دوز سوم می تواند از ایجاد سویه های جدید، تشدید بیماری، بستری شدن در بیمارستان و مرگ و میر جلوگیری کند. مراکز واکسیناسیون هنوز از افرادی که دوز سوم تزریق می کنند استقبال می کنند، بنابراین تا زمانی که بیماری به اوج نرسیده است، مردم بهتر است این کار را انجام دهند.

وی تاکید کرد: متأسفانه این تصور ایجاد شده که omicron چندان مهم نیست و خیلی جدی نیست، بنابراین ضریب انطباق با پروتکل های بهداشتی کاهش یافته و تنها 50 درصد با پروتکل ها انطباق داریم.

عین اللهی گفت: استفاده از ماسک مهمترین عاملی است که می تواند از شیوع این بیماری جلوگیری کند و ادعای ما این است که در شرایطی که این ویروس در حال هجوم است، همه عزیزان آن را جدی بگیرند. رعایت فاصله ها نیز بسیار مهم است.

وزیر بهداشت گفت: بر اساس آمار امروز حدود 35 هزار بیمار مبتلا به بیماری عروق بیماری کرونا به مراکز درمانی مراجعه کرده اند و در عرض یک هفته تعداد مراجعین ما چندین برابر شده است.

وی ادامه داد: افرادی که مبتلا می شوند، اگر در گروه باشند، همه را مبتلا می کنند، به خصوص در مجالس خانوادگی که معمولاً نقاب برداشته می شود. بنابراین درخواست ما این است که در چند روز آینده تجمعات خانوادگی را به حداقل برسانیم و در صورت امکان افراد در حال حاضر گردهمایی خانوادگی نداشته باشند، زیرا یک نفر در خانواده می تواند همه افراد به خصوص سالمندان و بیماران زمینه ای را مبتلا کند و به سرعت بیمار شود. .

عین اللهی با تاکید بر اینکه موضوع خودمراقبتی در پیشگیری از بیماری عروق بیماری کرونا قلب بسیار حائز اهمیت است، گفت: این موضوع خارج از اراده وزارت بهداشت است و صرفاً به تصمیم مردم مربوط می شود و هرکسی می تواند خود را یک فرد بداند. کارمند صحی و مراقب خود و خانواده‌هایشان باشند.» طرح نکته مهم دیگر این است که اکثر افرادی که در بیمارستان یا ICU بستری می شوند افرادی هستند که واکسیناسیون مناسب را انجام نداده اند، بنابراین واکسینه نشدن می تواند بیماری را بدتر کند.

وزیر بهداشت در پایان گفت: امروز سومین نشست روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور را داشتیم و در این جلسه اعلام کردیم که مراکز درمانی تمامی دانشگاه های علوم پزشکی کشور به طور صددرصدی آماده خواهند بود. امیدواریم نیازی به مراجعه مردم به بیمارستان نباشد.» اما این وظیفه وزارت بهداشت است که آمادگی داشته باشد و اولویت خدمات ما درمان بیماران با امیکرون است.