عمومی

جشنواره‌های سینمایی؛ بایدها و نبایدها

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی گیلونا،

پیمان شوقی نویسنده و منتقد سینما با حضور در برنامه «شهر فرنگ» گیلونا با اشاره به برخی انتقادات و گلایه ها از برگزاری جشنواره های مختلف گفت: سینما یک هنر صنعتی است که اساساً با شکوه همراه است. شکوه و عظمت جشنواره ها جزء لاینفک سینما هستند و سینما همیشه نیازمند جشنواره است.

وی افزود: هر جشنواره رسالت خاص خود را دارد و با توجه به تعداد تولیدات سالانه، وجود 12 جشنواره قابل توجیه است.

این نویسنده و منتقد سینما گفت: برخی از جشنواره های سینمایی ما چیزی شبیه به یک رویداد اداری است و بیشتر بینندگان آنها را جدی نمی گیرند.

وی گفت: جشنواره های اصلی ما جشنواره فجر، سینما حقیقت، فیلم کوتاه تهران، کودک و نوجوان و عمار هستند که با وجود اینکه برخی از آنها وابسته به یک سازمان هستند، اما ماموریت دارند.

شوقی خاطرنشان کرد: اکران جشنواره ها در شهرهای دیگر فرصتی بود تا سینمادوستان از این فیلم ها دیدن کنند و از این طریق سینماها نیز بازسازی شدند.

علیرضا مجمع دیگر نویسنده و منتقد سینمای مهمان نیز گفت: تعداد جشنواره های سینمایی که در ایران برگزار می شود از حد استاندارد جشنواره های هر کشوری بالاتر است.

وی افزود: از آنجایی که اکثر جشنواره ها توسط سازمان های مختلف برگزار می شود، سینماگران جشنواره ها را منبع درآمد می دانند.

این نویسنده و منتقد سینما با بیان اینکه جشنواره فیلم نمایش مجموعه ای از فیلم ها در زمان و مکان مشخص است، گفت: دلیل شکل گیری جشنواره فیلم فجر بیداری مرده سینمای ایران بود.

مجمع با انتقاد از جشنواره فیلم فجر در سایر استان ها گفت: فیلم در جشنواره ها نباید به شهرستان ها برود، بلکه دانش آموزان و اهالی فرهنگ باید به جشنواره بروند.