عمومی

رازهای روزی شکوهمند – گیلونا

تنها می توان به دعای چهل و پنجم صحیفه سجادیه اشاره کرد که نموداری از عظمت و کرامت این ماه است و حکایت فراق و وداع سید سجدان و آراستن مومنان به ماه خدا را بیان می کند.

اما تقارن پایان آن روزهای خوش با عید سعید فطر، عید بزرگ مسلمانان، می تواند تسلای خاطره ها باشد و به تعبیر امام عاشقان (ع) «مصیبت» غیبت را تا حدودی جبران کند. ماه رمضان؛ صد ممنون که این آمد و صد حیف که رفت!

در روایتی که سید بن طاووس در کتاب شریف «اقبال الاعمال» نقل کرده است، پیامبر خدا (ص) می فرماید: «وقتی روز اول شوال فرا می رسد، واعظی فریاد می زند: ای مؤمنان!

مرحوم میرزا جواد جناب آقای ملکی تبریزی با اشاره به این گونه روایات می فرمایند: «خداوند ماه رمضان را عبادتگاه قرار داد و بندگان خود را در روز عید فرا خواند تا برای دریافت جایزه و هدیه جمع شوند» و اساساً عید یک آن است. معنای واقعی چیزی جز این نیست.

«عید زمانی است که خداوند متعال او را برای ثواب و بهره مندی از نعمت های بندگان برمی گزیند تا برای دریافت هدیه و ثواب گرد هم آیند و به همگان اعلام کرد که به سوی او رو آورده و به بندگی خود اقرار کرده ام و از او آمرزش بخواه». گناهان و ارضای نیازها و خواسته های آنها. در همه این موارد، خداوند به آنها وعده اطاعت و اعطای برتر از خواسته هایشان، اما برتر از آنچه ذهن انسان تصور می کند، داده است.»

او معتقد است: «عظمت این روز به اندازه همه اوقات و حالات ماه رمضان است، زیرا این روز زمان آشکار شدن ثمره، ثواب دادن و دانستن قبول یا رد، رضایت یا عصبانیت، نزدیکی یا دوری، و خوشبختی یا بدبختی.” .

عید فطر چنان باشکوه و پربرکت است که شب او را کمتر از شب قدر نمی دانستند; از امام سجاد (ع) نقل شده است که فرزندان خود را به این شب سفارش کرد و فرمود: «این شب کمتر از آن شب نیست». از این روست که یأس از فیض الهی مانند شب قدر محرومیت و زیان است و به سختی مورد مذمت اولیای خدا قرار می گیرد، پس امشب و روز غیبت نکند و نماز را غنیمت شمرد.

… اما مبرم ترین نیاز ما در این شب و روز این است که زیباترین راز عالم را بیابیم و ظاهر جوهر همه خوبی ها را بخواهیم.

گفت و گو با امام ظاهراً غایب، گفتن راز و کمک خواستن از او، یکی از توصیه های اکید برای این عید مبارک است. همچنان که خواندن دعای ندبه از اعمال خاص اوست. صاحب «المراقبت» در این زمینه نوشته های بسیار دلنشین و نشاط آوری دارد که فقط باید با قلم پاک و الهی او خوانده شود.

از دعای وداع امام سجاد(ع) همین بس که این قطعه پرشور را هم آهنگ با آن حضرت عرض می کنیم: «خدایا! بر محمد و آل محمد درود فرست و مصیبت ما را در این ماه جبران کن و روز فطر را بر ما عید مبارک قرار ده و آن را از بهترین روزهایی قرار ده که در آن روز بیشتر ما آمرزیده می شویم. گناهانمان را ببخش و بشویید و خداوند آنچه را که در نهان و آشکار گناه می کنیم از ما بگذرد…

خداوند! در این روز عید سعید فطر که روز عید و شادی مومنان و روز اجتماع مسلمانان است از هر گناهی که کرده ایم و از هر کار بدی که کرده ایم و از هر نیت بدی که در وجدانمان نقش بسته است. به سوی تو روی می آوریم و توبه می کنیم، توبه ای که در آن بازگشتی به گناه نیست و بازگشتی که در آن بازگشتی به گناه نیست… بارالها! «این عید را بر همه مؤمنان مبارک باد و در این روز به ما توفیق بازگشت به سوئیت و توبه از گناهانمان عطا فرما».