عمومی

طوفان شدید هرمزگان و سقف کارگاه

چندی پیش فیلم هایی از وزش باد شدید و طوفان در هرمزگان با عنوان “طوفان وحشتناک در هرمزگان سقف یک کارگاه را گرفت که بسیار خوب فیلمبرداری شده بود و تمام اجزای درگیر را نشان می داد” در اخبار پخش شد. اینجا.

اگر با دقت به فیلم نگاه کنید ، بعلت وزش باد ، جدا از سقف و مقداری زباله ، هیچ چیز دیگری از این سو به آن طرف حرکت نمی کند و فقط سقف از انبساط دیواره ها در اثر باد بلند می شود. این نشانه این است که باد ، حداقل در آن منطقه چندان بد نبود.

در دینامیک سیالات ، جایی که باد نیز سیال است ، طبیعی است که به دلیل وزش باد ، به ویژه در مناطق باز مانند خود کارگاه فیلم ، یک نیروی بالابر یا مکش ایجاد می شود و در صورت عدم مقاومت ، اتصالات مثبت بین دیوار و سقف که باید بیشتر از نیروی بالابر باشد ، سقف بالا می رود و به دلیل جریان پرواز می کند. این یک حالت قالب در خرابی این نوع سازه ها در باد است.

نکته مهم برای خارج شدن از این فیلم سرعت وحشتناک باد نیست! بلکه عدم رعایت حداقل ضوابط ساخت و ساز در این نوع ساختمان ها است که برای شهرداری ها ، محله ها و همه دستگاه های نظارتی در مناطق مختلف کشور قابل توجه است! اگر به سقف برافراشته شده دقت کنید ، در سقف برافراشته عمود بر سقف انبساط یا تقویت کننده ای را مشاهده خواهید کرد که باید همان تقویت کننده های غرق شده در بلوک های بتونی باشد که به عنوان سایدینگ استفاده می شد و متأسفانه به سادگی شل و جدا می شود. تبدیل شده اند!

طوفان شدید در هرمزگان و پشت بام کارگاه

اگر آنها نمی توانستند ، تعجب آور است و فقط به سرعت باد بستگی دارد ، کل ساختمان می تواند به طور کامل تخریب شود! بنابراین ، نویسنده اکیداً به کلیه تولیدکنندگان و دستگاه های نظارتی توصیه می کند که این اتصالات را در کشور بررسی کنند تا از آسیب احتمالی به ویژه در مناطق بادی جلوگیری شود. همچنین باید توجه داشت که تهیه این اتصالات بادوام در برابر خطرات احتمالی آن بسیار آسان و ارزان است.

برای دانشجویان و مهندسان جوان نیز باید توجه داشت که از این نوع خطا برای محاسبه و برآورد سرعت باد در مکانهایی نیز استفاده می شود که به هر دلیلی سنسور باد ندارند یا در اثر باد تخریب شده اند.
برای اطلاعات بیشتر در مورد این نوع محاسبه ، می خواهم به مقاله ای که 2 سال پیش در مجله مهندسی آیرودینامیک انجمن مهندسی عمران آمریکا در مورد تعیین نوع باد در فرودگاه کلمبیا نوشته شده است مراجعه کنم ، که انشا Godالله مفید خواهد بود .

طوفان شدید در هرمزگان و پشت بام کارگاه

* استاد نمونه کشور در مهندسی سازه ، مدیریت زلزله و بحران و بنیان گذار مقاومت و مدیریت بحران در ایران