عمومی

فشارهای تحریمی، تورم و بازارهای اقتصادی ایران

البته این نکته را هم باید در نظر گرفت که نمی توان به طور دقیق اعلام کرد کدام تصمیم اجرایی می شود، اما طبق اعلام رسمی دولت، کاهش عوارض واردات مواد اولیه و واسطه ای با دوبرابر در حال بررسی است. فاکتور فوریت

من معتقدم که آثار و پیامدهای افزایش نرخ مالیات بر نهاده‌ها باید از قبل پیش‌بینی می‌شد و کاملاً واضح بود که افزایش نرخ مالیات بر نهاده‌ها قیمت‌ها را بالا می‌برد. همزمان با تنظیم لایحه بودجه و مشاهده تغییرات در تعیین نرخ ورودی حقوق، هشدار دادیم که با این تصمیم حقوق ورودی تا 6 برابر افزایش می یابد. در نهایت در اجرا شاهد بودیم که افزایش شدید حقوق ورودی بر قیمت مواد اولیه وارداتی و قیمت کالاهای تولیدی تاثیر گذاشته است. حالا بعد از 4 ماه تصمیم گرفته اند این تصمیم را اصلاح کنند.

با توجه به تاثیر تصمیم تغییر نرخ حقوق گمرکی واردات بر کاهش تورم، باید دانست که تورم را نمی توان تنها در چارچوب این تغییر تحلیل کرد، زیرا سایر سیاست ها و مولفه های وضعیت فعلی اعم از پولی و مالی. تحریم‌های سیاسی، تحریم‌های موجود که احتمالاً در آنجا تشدید می‌شوند، وزن زیادی در تورم ایجاد کرده و مهم‌تر از آن به تورم مورد انتظار منجر شده است.

اتفاق ابتدای سال با حذف ارز ترجیحی به اندازه خود تورم به بازار ایران هزینه تحمیل کرده است و البته کاهش نرخ ورودی می تواند تا حدودی از شیب تورم بکاهد، اما قطعا تورم را کاهش نمی دهد.

اما اتفاق مهم و فشاری که پس از اعلام کاهش نرخ عوارض گمرکی بر بازار وارد شده و ممکن است اثرات اقتصادی نامناسبی برای کشور عقب مانده داشته باشد این است که بازار را در حالت انتظار قرار داده است. به طوری که خرید و فروش در بازار کمتر از دو هفته گذشته است و بسیاری از مردم از هرگونه معامله خودداری کرده و فکر می کنند با اعمال این تصمیم در روزهای آینده اگر امروز اقدام به خرید کالا کنند ضرر خواهند کرد. .

با توجه به ادعای بانک مرکزی مبنی بر اینکه نرخ رشد منفی نقدینگی در فروردین 1401 نویدبخش بهبود شاخص های اقتصادی و تداوم این روند در ماه های آینده است، باید این نکته را نیز در نظر گرفت که کاهش نرخ رشد نقدینگی در هیچ کدام نمی تواند ادامه داشته باشد. راه و دلیل نیز بسیار ساده و روشن است. دولت با کسری بودجه زیادی مواجه است.
سیاست‌های پولی کار زیادی نمی‌کنند، بنابراین چگونه می‌توان نرخ رشد نقدینگی را در این شرایط کنترل کرد؟ مگر اینکه دولت حقوق کارمندان و بازنشستگان و هزینه های جاری را پرداخت کند، زیرا سهم عمده بودجه دولت در بخش جاری است و تا جایی که می توانستند بودجه عمرانی را پرداخت کردند و معمولاً درصد انجام شده در بودجه عمرانی پایین است. .

با توجه به افزایش قیمت نفت، درآمدهای حاصل از فروش نفت نیز افزایش یافته است، اما به نظر می رسد سطح آزادسازی ارزهای نفتی در کشورمان زیر سوال رفته و روسیه نیز به رقیب جدی ایران تبدیل شده است. در بازار نفت و کاهش فروش نفت ایران نسبت به قبل از جنگ، روسیه و اوکراین با نوسانات مواجه شده اند و از سوی دیگر سرعت افزایش قیمت نفت کاهش یافته است.

از سوی دیگر، طبق روند مذاکرات، هر چه که باشد، فشار تحریم ها بر صادرات و فروش نفت ایران می تواند افزایش یابد. اساسا دلیل افزایش فروش نفت ایران این بود که آمریکا قصد داشت از این مسیر به ایران چراغ سبز نشان دهد و حسن نیت آمریکا در نظر گرفته شود و در نهایت در مذاکرات به نتیجه برسد.

بنابراین با توجه به روند مذاکرات نمی توان خوش بین بود که در ماه های آینده بخشی از نفتی که در ترازنامه مشاهده می شود مستقیماً از محل فروش نفت تامین و به فروش برسد و ریال آن از محل عرضه شود. بانک مرکزی و دلار را منجمد در نظر بگیرید برای بانک مرکزی در واقع بانک مرکزی دلاری برای فروش ندارد پس باید دوباره پول چاپ کند.

* کارشناس در امور اقتصادی