عمومی

مسئله بی‌حجابی نیازمند راهکار اجتماعی/ جای تبیین حجاب خیابان نیست – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

حجت الاسلام والمسلمین احمد عبدالحی نژاد در گفتگو با خبرنگار آنلاین، علت حوادث اخیر کشور را باید در مسائل سیاسی جست وجو کرد و دشمن موفقیت هایی که جمهوری اسلامی در این مدت به دست آورده است. از جمله برپایی کنگره بزرگ اربعین و تشکیل اتحاد و برادری دو ملت ایران و عراق، الحاق ایران به شانگهای و سخنرانی رئیس جمهور در نیویورک خوشحال کننده نیست و در نهایت باید جریانی ایجاد کرد که افکار عمومی را به آن سمت سوق دهد تا اخبار این بازدیدها زیاد منعکس نشود.

وی با اشاره به مسائل اخیر در خصوص گشت توجیهی خاطرنشان کرد: باید توجه داشت که هر موضوع اجتماعی که در کشور رخ می دهد می تواند پارازیت داشته باشد. به عنوان مثال، معلمی در کلاس درس با دانش آموزی بدرفتاری می کند، اگرچه برخی از این فیلم ها منتشر شده است که در آن معلمی از یک روستا دانش آموزی را مورد ضرب و شتم قرار می دهد. اگر پزشک سهل انگاری کند، آیا باید کل بیمارستان و محل مراقبت بسته شود؟ خیر، اما او و رفتارهای نامناسبی که گاهی پست می شود باید اصلاح شود.

در فرهنگ ایرانی و اسلامی حجاب وجود ندارد

دبیر ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر استان اصفهان ادامه داد: تمام ماجرا این است که در نظام اسلامی حتی اگر بخواهیم جلوی دزدی ها را بگیریم یا مثلاً کتک بخوریم، اجازه بی احترامی نداریم. روایات اسلامی نیز این مشکل را تأیید می کند.

حجت الاسلام عبدالهی نژاد بیان کرد: در روایتی از امام سجاد علیه السلام آمده است که گناهان را سرزنش نکنید. بنابراین ما با گناهکار مشکلی نداریم، گناهکار به خدا معصیت می کند، اما با عمل گناه مشکل داریم زیرا در فرهنگ ایرانی و اسلامی برهنگی، توارج، خودآرایی و افشاگری وجود ندارد. زینت، پس اگر وارد فرهنگ ما شود، فرهنگ بیگانه است.

تعاملات مثبت و منفی نباید بی احترامی باشد

وی تصریح کرد: برای از بین بردن این فرهنگ بیگانه راه های مختلفی وجود دارد، اما چه برخورد مثبت با کارهای فرهنگی باشد و چه رویکرد سلبی مانند نیروی انتظامی و قضائی، اگر اتفاق بیفتد به هیچ کدام نباید بی احترامی شود. ما قبول داریم، اما تحریک عده ای در کشور به بهانه انتشار ویدئویی از فردی که اتفاقاً در کلانتری آمده است، نه عاقلانه است و نه قابل قبول در هیچ کجای دنیا.

دبیر ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر استان اصفهان در پاسخ به این سوال که آیا تعاملات منفی و گشت های جهت گیری در قرارگاه حجاب تاکنون موثر بوده است؟ وی بیان کرد: اگر انتقادی در این باره وجود دارد، نیروی انتظامی و نهادهای مسئول باید تدابیری اتخاذ کنند، اگر انتقادی وجود دارد جمعی از دلسوزان باید با هم فکری کنند و به دور از سروصدا اقداماتی را انجام دهند که قبلاً باید انجام می شد نه الان. اما هنوز دیر است، انجام نشده است و باید در فضای علمی و گفت و گو بررسی شود.

حجت الاسلام عبداللهی نژاد بیان کرد: معتقدم این معضل یا آسیب اجتماعی در کشور ما تحت عنوان حجاب نیاز به راه حل اجتماعی دارد و نیازمند همکاری دانشمندان و متخصصان علوم اجتماعی برای حل این معضل و تعریف الگوی رفتاری است تا علمی. دستگاه های اجرایی بر اساس آن اقدام کنند

بی حجابی از روی جهل با هنجارشکنی فرق دارد

وی ادامه داد: آنچه مغفول مانده این است که بین بی حجابی به دلیل بی توجهی فردی که از روی ناآگاهی حجاب را برمی دارد یا رعایت نکردن حجاب آن طور که باید و هنجارشکنی فرقی نمی گذاریم. در حالی که با فردی که هنجارشکنی می کند باید محکم برخورد کرد. باید به افرادی که هنجارشکنی می کنند و همچنین کسانی که آن را تبلیغ می کنند و بستری برای برهنگی ایجاد می کنند، برخورد کرد.

دبیر ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر استان اصفهان افزود: اما نوجوان یا جوانی که از روی غفلت یا بی اطلاعی حجاب را رعایت نمی کند نیاز به کار اقناعی دارد، در حالی که متاسفانه در این مورد مشکل مردم در طول زندگی از بدو تولد تا ورود به جامعه، در مدرسه، دانشگاه و صداوسیما گفته و تدریس نشده است و تا زمانی که در مورد آن توضیح داده نشود، قرآن این شیوه عمل به شیوه های دیگر را تایید نمی کند.

جایی برای توضیح حجاب برای نوجوانان و جوانان خیابانی نیست

حجت الاسلام عبدالهی نژاد افزود: در آیه ای از قرآن کریم آمده است که تا پیامبری نفرستیم عذاب نمی کنیم. به عبارت دیگر، از این آیه قرآن می آموزیم که تا زمانی که موضوعی را بیان نکنیم، جای مجازات نیست; این مربوط به نوجوانان و جوانان ناآشنا با حجاب است و البته جایی برای توضیح و صحبت در کوچه و خیابان نیست، اما در کتاب های درسی، مدارس، مساجد، دانشگاه ها، رادیو و تلویزیون.

وی افزود: خانم محجبه برای محجبه بودن با مشکلاتی از خرید لباس مناسب گرفته تا مسائل دیگر مواجه است. بنابراین وقتی می گوییم جامعه اسلامی در قبال حجاب وظیفه دارد، یکی از وظایف آن این است که بستری برای دسترسی آسان کسانی که می خواهند با حجاب و پوشش مناسب داشته باشند فراهم کند که متأسفانه برعکس شد.

دبیر ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر استان اصفهان گفت: لباس مناسب یا موجود نیست و یا در صورت وجود با قیمت های گزاف عرضه می شود. بنابراین اگر این مشکلات حل شود، مردم در بحث حجاب که حکم الهی و ارزش های انقلابی است، حرفی برای گفتن نخواهند داشت.

حجت الاسلام عبدالهی نژاد با بیان اینکه مردم ما در این حوادث اخیر اعتراض می کنند که عده ای قرآن را سوزاندند یا کارهایی از این دست انجام دادند، گفت: برخی نگویند مردم نظام را قبول ندارند چون مردم قبول دارند نظام. و شهدا و نسبت به آن حساس هستند.

وی به حضور گسترده مردم اصفهان در مراسم ترحیم آیت الله ناصری در هفته های اخیر اشاره کرد و افزود: اگر این مراسم مانند شهید سردار سرلشکر حاج قاسم سلیمانی این امکان را داشت که در شهرهای دیگر کشور برگزار شود، مردمی چون متدین انقلابی بود شرکت می کرد و مدت ها از امام زمان می گفت. مردم ما امام زمان و روحانیت را دوست دارند. پس هیچ کس نمی تواند بگوید که به ارزش های مردم پشت کرده است، اما برخی مسائل باید به درستی تبیین شود تا مردم به آن جا برسند.