عمومی

«معشوره» روی میز وزیر جدید نیرو/ تخصیص آب سد افزایش می‌یابد؟ – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری آنلاین – گروه استان ها: سالانه 12 میلیارد متر مکعب رواناب از لرستان خارج می شود و به حوضه کرخه و دز می ریزد. این مقدار در حوضه کرخه 4.5 میلیارد متر مکعب و در حوضه دز 8 میلیارد متر مکعب است. علاوه بر این ، از 130 میلیارد متر مکعب حجم جریان کشور ، 11 درصد به لرستان سرازیر می شود.

بیش از 2500 کیلومتر رودخانه و جاده دائمی در لرستان وجود دارد و سالانه 2 میلیارد و 593 میلیون متر مکعب از منابع آب سطحی و زیرزمینی استخراج می شود.

“مشوره” یک سد حیاتی برای لرستان است

وجود بیش از 12 میلیارد متر مکعب رواناب در استان و عدم استفاده لرستان از این مقدار آب مشکلی است که تا آنجا که متوجه شده است تا کنون مورد انتقاد مردم و رسانه ها قرار گرفته است. با استفاده از استان با این ظرفیت جایگاه محکمی در کلمات و خواسته های مسئولان لرستان دارد.

افزایش خواهد یافت

چهارم خرداد سال 92 بود که رئیس جمهور وقت برای بررسی پروژه سد “مشوره” به لرستان رفت تا تعمیر اساسی ناموفق دیگری را در آخرین روزهای حکومت خود در اختیار استان لرستان بگذارد.

سد “مشوره” در استان لرستان در اولین سفر دولت ، یعنی حدود 14 سال پیش تأیید شد و قبل از آن ، بارها در دولتهای مختلف مطرح شده است که یکی از مطالبات سنگین مردم و وعده ها محقق شده است. ، وعده هایی که لرستان سالها بین بین النهرین ، “کشکان” و “سیمره” انجام داد ، او را تشنه کرد.

تمام مزایای سد معشوره آن را به یک پروژه حیاتی برای استان لرستان تبدیل کرده است ، طرحی که بارها به عنوان یک درخواست جدی از سوی مردم مطرح شده است.

در این مدت رایزنی های متعددی از سوی مسئولان و رسانه های استان انجام شده تا صدای مردم به سران وزارت نیرو برسد در حالی که هنوز هیچ شنوایی برای شنیدن این درخواست از سوی مردم لرستان وجود ندارد.

مجمع نمایندگان لرستان بر افزایش تخصیص آب “مشوره” تاکید می کند

مهرداد ویسکرمی نماینده مردم خرم آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار آنلاین با اشاره به دیدار مجلس نمایندگان لرستان با وزیر نیرو جدید اظهار داشت: در این جلسه بر ضرورت تاکید شد. اجرای پروژه های احداث سد

افزایش خواهد یافت

وی با اشاره به تاکید مجمع نمایندگان لرستان بر تکمیل سد “مشوره” تصریح کرد: مقرر شده وزیر نیرو به موضوع حرکت سدسازی در این استان توجه کند.

نماینده مردم خرم آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی گفت: جلسه دیگری با وزیر نیرو خواهیم داشت.

ویسکرمی با تاکید بر اینکه از همه ابزارهای نظارتی در این زمینه استفاده خواهیم کرد ، افزود: ما انتظار داریم وزارت نیرو مخزن آب سد “مشوره” را افزایش دهد.

وی با بیان اینکه در این راستا باید تخصیص آب شهرهای اطراف این سد به خوبی محاسبه و مدون شود ، گفت: آب آشامیدنی ، کشاورزی و صنعت شهرهای مرتبط با این سد باید تأمین شود.

موافقت اولیه وزارت نیرو برای افزایش تخصیص آب

این بیانیه در حالی مطرح می شود که سید موسی خادمی استاندار لرستان در سخنانی با بیان اینکه افزایش تخصیص آب سدهای لرستان حق مردم استان است ، اظهار کرد: با افزایش حجم ذخیره سازی آب موافقت کرد.

افزایش خواهد یافت

وی با اشاره به دیدار با مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و برق ایران در این زمینه گفت: با توجه به سیل سال 98 و خسارات ناشی از آن و با پیگیری استاندار لرستان در ابتدا 500 میلیون متر مکعب و در برنامه فرآیند ادامه پروژه تأیید شده است.

استاندار لرستان افزود: در این جلسه آغاز عملیات احداث سد “تنگ مشوره” با حجم 500 میلیون متر مکعب و سازوکارهای ادامه فعالیت و روند تکمیل پروژه به تصویب رسید.

خادمی تصریح کرد: همچنین مقرر شد طی روزهای آینده اقدامات لازم جهت اخذ مجوزهای لازم انجام شود.

وی گفت: تخصیص اولیه آب ، سد «مشوره» به عنوان بزرگترین سد لرستان از 50 میلیون متر مکعب به 200 میلیون متر مکعب افزایش یافته و با افزایش 300 میلیون متر مکعب برای جلوگیری از جاری شدن سیل ، حجم آن به 500 میلیون رسید. متر مکعب.

افزایش خواهد یافت

بر اساس این گزارش ، اکنون با توجه به نشست مجمع نمایندگان لرستان با وزیر جدید نیرو ، باید دید این سد که سالها در حال تکمیل و افزایش آب خود است ، از جمله وعده های مقامات و وزارت نیرو به گفته مهرداد ویسکرمی ، نماینده مردم خرم آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی ، پرونده سد معشوره روی میز علی اکبر محرابیان ، وزیر نیرو جدید است.