عمومی

مهم‌ترین رویدادهای تاریخی بیست‌وهشتم دی

تقابل دو قطب جنبش ملی ایران آشکار شده است.

به گزارش گیلونا، در ادامه به شاخص ترین اتفاقات 7 دی اشاره شده است موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران شما در حال خواندن هستید.

رویداد بیست و هشتم

سال 1285

محمدعلی شاه در مراسمی باشکوه تاج گذاری کرد. به دستور شاه جدید، نمایندگان مجلس به مراسم تاجگذاری دعوت نشدند.

سال 1290

پس از اخراج شوستر از ایران، ژاندارمری خزانه داری منحل شد و اعضای آن به ژاندارمری دولتی پیوستند.

سال 1291

علاءالسلطنه پس از دو هفته مطالعه، همکاران خود را به شرح ذیل انتخاب و طی تلگرافی به ناصرالملک در لندن تقدیم کرد: سلطان عبدالمجید میرزا عین الدوله وزیر کشور، میرزا حسن خان، وثوق الدوله. -دوله وزیر امور خارجه، دارایی، میرزا اسماعیل خان ممتاز الدوله، وزیر عدلیه، میرزا صادق خان، وزیر پست و تلگراف، میرزا حسن خان مشیرالدوله، وزیر علوم و اوقاف، میرزا حسین. خان موتمن الملک، وزیر بازرگانی و فواید عمومی.

سال 1294

روسها به سلطان آباد عراق حمله کردند و شهر را تصرف کردند.

سال 1302

الوارهای زیادی در شهرستان بروجرد آویزان شد.

سال 1303

با دستور سردار سپه، نخست وزیر و وزیر جنگ، امیر لشکر امیراقتدار وزیر کشور دستگیر و روانه زندان شد.

او را متهم به همکاری با سردار محترم بجنورد برای بازگرداندن احمدشاه کردند.

سال 1314

مجید آهی استاندار فارس به وزارت راه معرفی شد.

سال 1321

هیئت نظامی متشکل از سرتیپ ابراهیم ارفع، سرهنگ شرف الدین قهرمانی، سرهنگ غلامحسین شیبانی، سرگرد افخمی به دعوت سفارت انگلیس از فرودگاه قلعه مرغی به پرواز در آمدند تا از جبهه مصر و شمال آفریقا بازدید کنند. ماموران اما به دلیل بدی هوا و مشکلات فنی هواپیما در شمال خرقان سقوط کرد و همه سرنشینان آن کشته شدند. ارتش به مناسبت این فاجعه اعلام کرد که اجساد هیئت نظامی ایران با تشریفات نظامی در قبرستان ظهیرالدوله به خاک سپرده شد.

سال 1325

ژنرال کبیری از نزدیکان پیشه وری دستگیر و اعدام شد.

سال 1328

اعضای جدید نظارت بر انتخابات به استانداری تهران دعوت شدند. دکتر حسن لقمان ادهم به عنوان رئیس انجمن انتخاب شد.

سال 1331

هیئت رئیسه مجلس شورای ملی به کاشانی پاسخ داد که طبق ضوابط قانونی، لایحه اختیارات دکتر مصدق در مجلس به رای گذاشته می شود.

حائری زاده با لایحه تمدید مخالفت کرد و گفت که آقای مصدق روحیه حساسی دارد و گریه می کند و از مشکلات جزئی غش می کند و فکر می کنم من و دکتر باید هر دو در آسایشگاه استراحت کنیم و در این دنیای آشفته دنبال مرجعیت نباشیم. حائری زاده در پایان سخنان خود افزود: امیدوارم با همت مردم ایران سلطه بوقلمون ها پایان یابد و کشتی شکسته ایران به ساحل نجات برسد.

حسین مکی در مجلس اعلام کرد که به دکتر مصدق رای اعتماد خواهد داد و تا موفقیت کامل در مسئله نفت در صف مبارزان باقی خواهد ماند.

آیت الله سید ابوالقاسم کاشانی نامه ای به مجلس فرستاد. در این نامه آمده است که تمدید لایحه دکتر مصدق خلاف قانون اساسی است و نمایندگان مجلس باید از تصویب آن خودداری کنند. نامه کاشانی به رئیس مجلس شورای ملی پس از قرائت در مجلس توسط خبرنگاران خارجی از سراسر جهان پخش شد. بدین ترتیب مخالفت دو قطب جنبش ملی ایران پدید آمد.

تظاهرات خشونت آمیزی در تهران و همه شهرها علیه مصدق و کاشانی به راه افتاد و مغازه ها شروع به تعطیلی کردند. سیل طومارها و تلگراف ها در حمایت از مصدق سرازیر شده است. در تهران عده ای با هم درگیر شدند و لقب حسین مکی را از سرباز فداکار به سرباز معیوب تغییر دادند.

انتهای پیام/