عمومی

مهم‌ترین رویدادهای تاریخی هجدهم آذر

اعتراضات گسترده ای به ورود ریچارد نیکسون به تهران برگزار شد و سومین شهید دانشگاه تهران به اعتراض عمومی تبدیل شد و باعث درگیری شدید پلیس با دانشجویان شد. آن روز صدها دانشجو دستگیر شدند.

به گزارش گیلونا، در ادامه به مهم ترین اتفاقات روز هجدهم آذر اشاره شده است موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران شما در حال خواندن هستید.

حوادث 18 آذر

تاریخ 1297

رجبعلی یاغی و راهزن معروف در خیابان های اهواز و اصفهان و گلپایگان اموال مردم را غارت می کرد و مردم را غارت می کرد و می کشت. نراق و نطنز محاصره و اموال مردم غارت شد. غارتگران تلگرافخانه محاصره شده قم از حکومت خواسته اند که به ظلم پایان دهد.

ماده 1301

دکتر میلسپو، مدیر ارشد مالی ایران، سمت جدید خود را بر عهده گرفت.

ماده 1306

مخبرالسلطنه نخست وزیر و تیمورتاش وزیر دربار و هیئت همراه در قم از آیت الله شیخ عبدالکریم دیدار کردند.

ماده 1306

علمای زیادی از اصفهان و سایر شهرها به رهبری حاج آقا نورالله فشارکی و سیدالعراقین به دلیل اجرای رژیم جبری به قم مهاجرت کردند. تظاهرات و اعتصابات در بیشتر شهرها به راه افتاد، برخی تعطیل و مشاغل تعطیل شدند.

در این روز حاج مخبرالسلطنه هدایت نخست وزیر، عبدالحسین تیمورتاش وزیر دربار، حاج سید محمد امامی امام جمعه تهران و حاج سید جواد ظهیرالاسلام به قم رفتند. .

بازنگری قانون نظام تکلیفی – انتخاب پنج نفر از علمای طراز اول مجلس – ایجاد نظارت شرع در استانها – پیشگیری از ممنوعیت – اجرای مواد مربوط به شرع که در قوه قضائیه سابق پیش بینی شده بود.

در این جلسه دولت وعده های مساعدی داد و قضیه حل شد.

ماده 1310

ساختمان شورای ملی پیش از ظهر آتش گرفت. خودروهای آتش نشانی، افسران و کارکنان آن از اداره حسابداری شهرداری و تعدادی از ارگان های دولتی و تعدادی از سربازان تیپ دوم عشرت آباد برای اطفای حریق تلاش کردند. در این آتش سوزی تالار بزرگ، تالار مجلس و اتاق آیینه به طور کامل در آتش سوخت. خسارت وارده حدود 50 هزار و 511 تومان برآورد شده است. سرتیپ کریم بوذرجمهری سرپرست شهرداری بر تمامی مراحل آتش سوزی نظارت داشت.

صادر شده 1318

سردار سرتیپ مهدی قلی تاجبخش از سمت سرپرستی اداره کل کشاورزی و مصطفی قلی رام رئیس انحصار دخانیات به سمت سرپرست اداره کل کشاورزی منصوب شدند.

تاریخ 1323

آقای کفترادزه، معاون وزیر امور خارجه اتحاد جماهیر شوروی که برای گرفتن امتیاز نفت شمال به ایران سفر کرده بود، پس از تصویب طرح نمایندگان مبنی بر عدم امتیاز دادن به خارجی ها، ایران را ترک کرد.

ال 1324

حکیمی نخست وزیر با قوام السلطنه، معتم الملک، مشترالدوله، منصور الملک و بهاء الله برای حل مشکلات آذربایجان مشورت کرد.

صادر شده 1326

احمد قوام نخست وزیر به همراه سیدجلال الدین تهرانی وزیر در جلسه امروز مجلس شورای ملی حضور یافتند و در مورد گذشته و آینده کشور و خدمات آن در حل بحران آذربایجان و کردستان سخنرانی مفصلی کردند و خواستار رای اعتماد شدند. از 112 نفر در حال حاضر 46 برگه سفید و 38 برگ آبی شماره گذاری شده است به این ترتیب دولت احمد قوام سقوط کرد. قوام در سخنان خود در همین جلسه گفت: دخالت قانونگذار در اجرای قانون اساسی فاجعه غم انگیزی را به دنبال خواهد داشت.

ال 1332

ریچارد نیکسون معاون رئیس جمهور آمریکا به همراه همسرش و تعدادی از مقامات آمریکایی وارد تهران شد. اقامت او حدود سه روز خواهد بود. در توقف معاونت رئیس جمهور در تهران، مذاکراتی برای حل مسئله نفت انجام می شود. در فرودگاه زاهدی و علا، وزیر دربار و وزیران از نیکسون استقبال کردند.

ال 1332

اعتراضات گسترده ای به ورود ریچارد نیکسون به تهران برگزار شد و سومین شهید دانشگاه تهران به اعتراض عمومی تبدیل شد و باعث درگیری شدید پلیس با دانشجویان شد. آن روز صدها دانشجو دستگیر شدند.

ال 1332

سرلشکر مزین از طرف شاه در پوهنځی فنی، تاسف خود را از حادثه دیروز به آقای خلیلی رییس دانشکده فنی اعلام کرد.

صادر 1337

قرارداد همکاری های اقتصادی و فنی ایران و ژاپن به مدت پنج سال امضا شد.

صادر 1337

مجلس شورای ملی در پی انتقادات شاه از کندی کار، مجموعا 20 لایحه دولتی را تصویب کرد.

ماده 1338

آرام وزیر امور خارجه تمامی درخواست های عبدالکریم قاسم از شورای ملی را رد کرد.

ماده 1339

صندوق وام مسکن آمریکا ۲۶ میلیون دلار به ایران برای ساخت جاده وام داده است.

تاریخ 1340

کارخانه نیشکر خوزستان تولید خود را آغاز کرد.

تاریخ 1340

شیخ محمد امین فرزند امام جمعه خوی درگذشت.

ماده 1342

بازپرس دادسرای جنایی دستور بازداشت احمد نفیسی شهردار سابق تهران را صادر کرد.

ال 1343

قانون جدایی وزارت فرهنگ از آموزش و پرورش و فرهنگ و هنر بالاخره تصویب شد.

ماده 1349

سیل در دهلران غرب 90 خانه را تخریب کرد.

ماده 1352

تیم کشتی فرنگی ایران در هفتمین دوره رقابت های کشتی آزاد با کسب 5 مدال طلا اول شد.

تاریخ 1355

استانداران جدید به شرح زیر معرفی شدند: محمدعلی ابتهاج سمیعی استاندار خوزستان، هوشنگ سمیعی استاندار مازندران، قدرت الله خدایاری استاندار همدان، امیرحسین امیر پرویز استاندار کرمانشاه، ارسطو فخر شفاهی استاندار معنطحی. بوشهر و علی نگهبان استاندار سمنان.

تاریخ 1355

به گفته بازپرس، حسین علیزاده، رئیس سابق سازمان غلات و شکر و معاون سابق بازرگانی به ظن سوء استفاده از قرارداد شکر بازداشت شد.

صادر شده 1356

خبرگزاری یونایتدپرس گزارش داد 15 دانشجوی ایرانی در جریان کشتار 73 فعال سیاسی سفارت ایران در ایتالیا را اشغال کردند. پلیس ایتالیا دانشجویان ایرانی را که سفارت ایران را اشغال کرده بودند دستگیر کرد. این دانشجویان متهم به تخریب اموال سفارت و آتش زدن پرچم ایران و تصویر شاه هستند.

صادر شده 1357

سه پلیس در جریان تظاهرات در قم کشته شدند.

صادر شده 1357

وزیر خارجه بحرین گفت کشورش از مبارزات شاه ایران برای شکست مخالفانش حمایت می کند.

انتهای پیام/