عمومی

مهم‌ترین رویدادهای تاریخی هشتم دی

قانون اساسی ایران با عنوان «مقررات سیاسی» مرکب از 51 اصل که به تصویب مجلس شورای ملی رسید، به تصویب و امضای مظفرالدین شاه رسید و قانونی شد.

به گزارش گیلونا، در ادامه به شاخص ترین اتفاقات 17 دی اشاره شده است موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران شما در حال خواندن هستید.

وقایع روز هشتم

سال 1285

قانون اساسی ایران با عنوان «مقررات سیاسی» مرکب از 51 اصل که به تصویب مجلس شورای ملی رسیده بود، به تصویب و امضای مظفرالدین شاه رسید و قانونی شد.

سال 1286

علمای نجف حاج شیخ فضل الله نوری را به دلیل مخالفت با مشروطه تکفیر کردند و هشدار دادند که مخالفان باید به سرزمین مقدس تبعید شوند. متن تلگرام به شرح زیر است:

حجج اسلام بهبهانی، طباطبایی …

چون نور مزاحم و مفسده است، تصرف آن در همه چیز حرام است.

محمدحسین، میرزا خلیل، محمدکاظم خراسانی، عبدالله مازندرانی.

ال 1292

به دلیل بارش شدید برف در تهران، تردد در سطح شهر به طور کلی قطع شد و بازارها و مشاغل به مدت یک هفته تعطیل شدند.

ماده 1306

سلطان محمد خان عامری به جای مرحوم نصر به معاونت وزیر دارایی منصوب شد.

ال 1312

کارخانه سیمان واقع در میانه جاده حضرت عبدالعظیم در دامنه کوه چشمه علی افتتاح شد. منصور وزیر راه گفت: بخشی از اولین کارخانه سیمان ایران توسط دانمارک و بخشی نیز توسط سوئد خریداری شد. این کارخانه ظرفیت تولید 100 تن سیمان در روز را دارد.

صادر 1317

بر اساس مصوبه هیأت وزیران، سازمانی به نام «سازمان توسعه اندیشه» زیر نظر جناب آقای دکتر تأسیس شد. احمد متین دفتری وزیر دادگستری اعضای شورای مرکزی آن عبارتند از: دکتر سیدعلی شایگان، معاون دانشکده حقوق، دکتر عیسی صدیق، رئیس دانشکده علوم و هنر و دانشگاه، دکتر آشتیانی، معاون آموزشی دانشکده پزشکی، فروزانفر، معاون آموزشی دانشکده معقول و مبلمان.

روابط سیاسی ایران و فرانسه قطع شده است.

صادر شده 1326

احمد قوام ایران را به مقصد اروپا ترک کرد.

صادر شده 1329

به مناسبت رزم آرا و فروهر وزیر دارایی در مخالفت با ملی شدن صنعت نفت تظاهرات گسترده ای از اقشار مختلف برگزار و اعلامیه هایی صادر شد. مطبوعات نیز به شدت به دولت حمله کرده اند.

در جلسه هیئت دولت دکتر دفتری وزیر اقتصاد ملی، شریف امامی وزیر راه، مهندس مهدوی وزیر کشاورزی به سخنان فروهر وزیر دارایی در مجلس اعتراض کردند و از وظایف خود استعفا دادند.

به دعوت آیت الله کاشانی تظاهرات گسترده ای در میدان بهارستان با حضور چند هزار نفری برگزار شد و سخنرانان هر گروه با احساسات شدید علیه اقدامات دولت و شرکت نفت و مطبوعات مزاحم سخنرانی کردند.

انتهای پیام/