عمومیکسب و کار ایرانی

نحوه شستن تابلو فرش

اگر اولین بار است که می خواهید تابلو فرش خانه تان را بشویید و از اینکه خراب شود و یا تغییر رنگ بدهد نگران هستید، با استفاده از نکات مطرح شده در این مطلب، تابلو فرش تان را با خیال راحت بشویید. برای یافتن پاسخ سوالات چگونه تابلو فرش را تمیز کنیم  ، چگونه تابلو فرش را بشوییم این مطلب را مطالعه کنید. یکی از وسیله های تزیینی هستند که تمیز کردن آنها کمی دردسر دارد و فقط با یک گردگیری ساده نمی توان آنها را تمیز کرد، از طرفی شستن آنها اگر برای اولین بار باشد ممکن است باعث تغییر رنگ یا خراب شدن تابلو فرش شود. بنابراین در این مطلب راههایی ساده برای تمیز کردن تابلو فرش ارائه شده است.

برای اینکه متوجه شد فرش رنگ پس می دهد یا خیر چه باید کرد؟

نکته ای که باید در این قسمت به آن اشاره شود این است که تابلو فرش های دستباف دارای کیفیت متفاوت بوده و ممکن است که در هنگام شستشو رنگ پس دهند. از این رو برای اینکه متوجه شویم که فرش رنگ پس می دهد یا نه، ابتدا یک دستمال سفید را با آب ولرم کاملا خیس کرده و با آن روی قسمتهایی از فرش بكشيد، اگر دستمال سفيد رنگي شد، فرش رنگ پس مي دهد و بايد هنگام شستشوی آن نكاتی را رعايت كرد.

روش شستن تابلو فرش

اگر به هر دلیلی احساس کردید  تان کثیف شده، پیشنهاد ما کمک گرفتن از مراکز قالی شویی است که در زمینه شستن تابلو فرش نیز تخصص دارند. اما اگر چنین مراکزی را سراغ ندارید یا به آن دسترسی ندارید و مایل هستید خودتان این کار را انجام دهید، به روش زیر اقدام کنید :

1- اول از همه فرش را از قابش جدا کنید.

2- سپس روی تابلو فرش را با جاروبرقی که دهانه اش تمیز است جارو بزنید تا ذرات گرد و غبار از بین برود.

3- سپس از پس ندادن رنگهای بافته شده در فرش اطمینان داشته باشید و يک ليتر آب سرد و دو فنجان شامپو فرش را درون ظرفي ريخته و خوب هم بزنيد تا كف كند. با یک تکه اسفنج بزرگ که در این محلول غلتانده اید، سطح آن را به صورت یکنواخت و با سرعت بسایید.

4- برای خشک شدن، باید تابلو فرش را روی زمین، در محیط نسبتا گرم و دور از نور خورشید پهن کنید تا رطوبتش تبخیر شود و رنگ های تابلو فرش تغییر رنگ ندهد. این کار اجازه نمی دهد رنگ های آن در همدیگر بلغزند و ادغام شوند.

نکاتی که باید به آنها توجه کنید :

–  برای کشیدن شامپوی مخصوص به روی فرش از برس یا اسفنج هایی با بافت نرم استفاده کنید، برس های سیمی و یا زبر به تار و پود فرش شما آسیب می زند. این یکی از نکاتی است که باید بسیار به آن توجه کنید

– یکی از نکات بسیار مهم انتخاب شامپو فرش مناسب است. شامپو فرش هایی با درصد پایین خاصیت اسیدی و فاقد جوهر نمک برای شما در اولویت هستند.

– اگر به جاي كف شامپو از آب آن استفاده كنيد، فرش نه تنها تميز نمي شود، بلكه لوچ و چسبنده شده و ديرتر خشک می شود.

– برای تمیز کردن تابلو فرش از آب گرم استفاده نکنید. در صوریکی از نفیس‌ترین و ارزنده‌ترین وسایلی که در هر خانه یافت می‌شود، تابلو فرش است. تابلو فرش برای تزیین خانه‌ کاربرد دارد و معمولاً دارای طرح‌ها و نقش‌های زیبایی است. تابلو فرش‌ها به دو صورت دستباف و ماشینی بافته می‌شوند که نوع دستباف آن‌ها بسیار با ارزش و گران‌بها است. ایرانی‌ها به تابلو فرش علاقه خاصی دارند و معمولاً از این هنر زیبا در خانه‌های خود استفاده می‌کنند. یکی از معضلاتی که بسیاری از دارندگان تابلو فرش با آن روبه‌رو هستند، مسئله رعایت نظافت تابلو فرش است. در ادامه مقاله نکاتی را درزمینه شستن تابلوفرش برای‌تان ذکر می‌کنیم.

نکات مهم قبل از شستن تابلو فرش ماشینی

تابلو فرش‌ها نسبت به فرش‌های دستباف بسیار حساس‌تر هستند و بسیار ظریف‌تر بافته شده‌اند؛ بنابراین شما باید تا حد امکان تعداد دفعات شستن تابلو فرش خود را کاهش دهید. شما با رسیدگی و مراقبت صحیح از تابلو فرش خود می‌توانید تا مدت‌ها از آن استفاده کنید. بهتر است تابلو فرش‌ها در جایی نصب شوند که کمتر در معرض گرد و غبار باشند و آلودگی‌های بیرونی به آن‌ها نرسد. به طور کلی تابلو فرش باید در جایی قرار گیرد که دیرتر کثیف شود. همچنین انجام گردگیری روزانه می‌تواند به تمیز ماندن تابلو فرش کمک کند.

برای این که به نظافت تابلو فرش خود بپردازید لازم است هر بار با یک سری مخصوص جاروبرقی، روی تابلو فرش را تمیز کنید. البته توجه کنید که در این حالت درجه جاروبرقی باید کمترین مکش ممکن را داشته باشد. به صورت کلی گرد‌گیری صحیح و به موقع می‌تواند از آلودگی‌های صنعتی روی بافت فرش جلوگیری کند.

تابلو فرش‌های معتبر را معمولاً می‌توان بدون ورود هرگونه آسیب به بافت و ظاهرشان با آب و صابون به خوبی شستشو داد. توجه کنید که تابلوفرش‌هایی که در آن‌ها از رنگ شیمیایی استفاده شده است، قابل شستشو نیستند؛ زیرا ممکن است رنگ آن‌ها مخلوط شود و درنهایت به شکل و ظاهر تابلو فرش آسیب برساند.

در حالت کلی تابلو فرش‌ها نیاز به شستشو ندارند، اما اگر به هر دلیلی تابلو فرش کثیف شود لازم است تا نکاتی را در این زمینه رعایت کنید.

روش شستشوی تابلو فرش ماشینی در خانه

برای نظافت باید اول تابلو را از قابش جدا کنید، سپس روی تابلو را با جاروبرقی جارو کنید. با انجام اینکار به راحتی تمامی ذرات و گرد و غبار از روی تابلو فرش پاک می‌شود. لازم است قبل از انجام این کار ابتدا از رنگ پس ندادن تابلو فرش خود اطمینان حاصل کنید. به این منظور می‌توانید در هنگام خرید محصول، از کیفیت بالای تابلو فرش ماشینی خود اطمینان حاصل نمایید. اگر از مخلوط نشدن رنگ‌ها مطمئن هستید، دیگر می‌توانید با خیال راحت عملیات شستن تابلو فرش را انجام دهید. مقداری شامپو فرش در آب سرد ریخته و با کمک یک تکه اسفنج آغشته به آن تابلو را آرام بسایید.

دقت کنید برای شستن تابلو فرش لازم است تا از پودر یا قرص نفتالین استفاده کنید. انجام این‌ کار سبب می‌شود تا از بید خوردگی تابلو فرش شما جلوگیری شود. در صورت بید خوردگی تابلو فرش می‌توانید ابتدا آن را کاملاً تمیز کرده و سپس قسمت‌های بید خورده را ترمیم نمایید. با انجام این کار دیگر هنگام شست‌و‌شو نقاطی که درکنار بید خوردگی‌ها قرار دارند دچار آسیب نمی‌شوند.

نحوه خشک کردن تابلو فرش ماشینی

برای خشک کردن تابلو فرش لازم است پس از شستن تابلو فرش، آن را روی زمین و در محیط نسبتاً گرمی پهن کنید تا رطوبت داخل تابلو فرش تبخیر گردد. این کار سبب می‌شود تا رنگ‌ها با همدیگر ادغام نشوند و به همین ترتیب رنگ تابلو فرش شما حفظ گردد. در صورت عدم رعایت این موارد به تابلوی ارزشمند و نفیس شما آسیب‌های جدی وارد می‌گردد. البته توجه کنید که هیچ وقت نباید تابلو فرش را بر روی طناب پهن کنید تا خشک گردد؛ زیرا ممکن است کش بیاید و ظاهر آن به هم ریخته گردد.

همچنین نباید تابلو فرش را روبه‌روی نور مستقیم آفتاب قرار دهید؛ زیرا آفتاب می‌تواند رنگ و درخشندگی آن را به راحتی از بین ببرد. بهترین روش برای خشک کردن تابلو فرش این است که تابلو فرش را پشت‌ورو و زیر نور غیرمستقیم آفتاب بگذارید. این مورد برای شستن تابلو فرش‌های دستباف اهمیت بسیار بالایی دارد؛ چرا که تابلو فرش‌های دستباف بسیار گرام‌بها هستند و این کار سبب می‌شود تا آسیبی به آن‌ها وارد نگردد.

آیا شست‌وشوی تابلو فرش ضروریست؟

اصولاً تابلو فرش‌ها نیازی به شستشو ندارند، اگر به هر دلیلی تابلو فرش شما کثیف شود، می‌توانید از مراکز قالی‌شویی کمک بگیرید؛ زیرا این مراکز بیشتر از شما در این زمینه تجربه دارند و همین امر سبب می‌شود تا آسیبی به تابلو فرش شما وارد نگردد. اگر برای نظافت تابلو فرش خود به مراکز قالی‌شویی بروید، به شما کمک می‌کنند تا در زمان کوتاهی، تابلو فرش خود را تمیز کنید. مراکز معتبر قالی‌شویی با استفاده از مواد خود به سلامت تابلو فرش کمک می‌کنند. مراجعه به قالی‌شویی‌های غیر معتبر، باعث می‌شود به تابلو فرش زینتی شما آسیب برسد و خسارت جبران‌ناپذیری در آن ایجاد گردد.

شما می‌توانید به منظور جلوگیری از کثیفی تابلو فرش خود روزانه آن را گردگیری کنید. با انجام این کار در دراز مدت باعث می‌شوید که دیگر تابلو شما کثیف نشود یا دیرتر کثیف گردد. برای نظافت تابلو فرش باید از برس گردگیر جاروبرقی استفاده کنید. این برس تمامی گرد و غبارها را از سطح فرش پاک می‌کند. یکی از مهم‌ترین نکاتی در نظافت تابلو فرش، نیاویختن تابلو فرش روی دیوارهای گچی و یا حتی آهکی است. همچنین شما نباید به هیچ عنوان میخی را روی تابلو فرش خود بکوبید؛ زیرا با انجام این ‌کار بافت فرش سوراخ می‌شود و در صورت زنگ زدن میخ، لکه زشتی روی تابلو فرش شما باقی می‌ماند.

عمل تا کردن و یا لوله کردن تابلو فرش‌ها کاری بسیار اشتباه است. بهتر است تابلو فرش‌های خود را پس از شستشو به هیچ عنوان تا و یا لوله نکنید. در ضمن فراموش نکنید که به هیچ عنوان نباید تابلو فرش خود را بدون قاب به دیوار بیاویزید؛ زیرا قاب مناسب می‌تواند سبب جلوه بهتر تابلو فرش شما ‌گردد. در واقع استفاده از یک قاب زیبا نوعی اعتبار برای شما و تابلو فرشتان به ارمغان می‌آورد.

– هرگز  را روی طناب پهن نکنید. چون ممکن است خط تا شده از بین نرود یا کش بیاید و از ریخت بیافتد. پهن کردن تابلو فرش زیر آفتاب هم کار مناسبی نیست. اگر می خواهید این کار را انجام دهید، آن را پشت و رو زیر آفتاب قرار دهید.

– برای گردگیری روزانه تابلو فرش ، بهترین روش، استفاده از برس گردگیری جاروبرقی است.

راهنمای گام به گام تمیز کردن تابلو فرش در منزل

نکات مهم در مورد تمیز کردن تابلو فرش دستباف!

در حین شستشو فرش لازم است نکاتی را در پس ذهن خود داشته باشید. این موارد عبارت اند از:

  • به هیچ عنوان فرش را آب گرم نشویید. حتما از آب سرد استفاده کنید تا فرش رنگ پس ندهد.
  • پیش از درست کردن محلول، دستور نوشته شده روی شامپو فرش را مطالعه کنید.
  • هرگز از خود محلول برای شستشو استفاده نکنید. کف آن برای شستن فرش بهتر است.
  • در شستشوی فرش از بالاترین قسمت آن شروع کنید تا از دوباره کاری جلوگیری شود.
  • به هیچ عنوان فرش را برای خشک شدن روی طناب و جلوی نور خورشید قرار ندهید.

سخن پایانی!

در این مقاله از مجله اسپارد مگ تمام آنچه باید در مورد نحوه تمیز کردن تابلو فرش در خانه بدانید بررسی شد. در هر صورت اگر نگران بافت تابلو فرش دستباف خود هستید و در مورد رنگ پس دادن آن چندان مطمئن نیستید، بهتر است از معتبر اسپارد استفاده کنید . متخصصان ما در اسپارد آماده پاسخگویی به شما هستند.